شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

محافظ میرحسین موسوی بازداشت شد

بی بی سی

سایت خبری "کلمه" گزارش داده است که احمد یزدانفر، سرپرست گروه محافظان میرحسین موسوی، توسط ماموران دولتی بازداشت شده است.


بعضی دیگر از سایت های نزدیک به اصلاح طلبان نیز می نویسند که آقای یزدانفر، که ظاهرا سال ها محافظت از میرحسین موسوی را برعهده داشته، پیشتر و قبل از انتشار خبر آن در سایت کلمه توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده بود.


میر حسین موسوی از نامزدهای انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در خرداد ماه سال گذشته بود که دولت محمود احمدی نژاد را متهم به تقلب در انتخابات کرد.


اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات به تظاهرات گسترده در نقاط مختلف ایران و برخورد خشونت آمیز حکومت با معترضان، از جمله کشته شدن تعدادی از تظاهرکنندگان و بازداشت و محاکمه آنان منجر شد.


بسیاری از شخصیت های اصلاح طلب، از جمله نزدیکان آقای موسوی نیز در ارتباط با بحران سیاسی پس از انتخابات دستگیر، محاکمه و تعدادی از آنان به دوره های زندان محکوم شده اند.


اخیرا شماری از نمایندگان مجلس با ارسال نامه ای برای رئیس قوه قضائیه خواستار محاکمه "سران فتنه" شدند.


"سران فتنه" اصطلاحی است که طرفداران دولت و مدافعان نتیجه انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری برای رهبران معترضان به این نتیجه، به خصوص میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی، به کار می گیرند.


همچنین، روز شنبه این هفته، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، در مصاحبه ای بیانیه اخیر آقایان موسوی و کروبی در انتقاد در اعدام پنج نفر زندانی سیاسی را جرم قابل پیگرد توصیف کرد.


جعفری دولت آبادی در اشاره به اظهارات و بیانیه های میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفت که "بسیاری از مواضعی که وی و کاندیدای شکست خورده دیگر انتخابات اخیر گرفته اند، جرم است. اما چون نظام اسلامی برای تعقیب آنها براساس مصالحی عمل می کند، آن را موکول به زمان مناسب کرده ایم."


وی در مورد "مصالح" مورد نظر نظام و تاثیرگذاری آنها بر روند های قضایی توضیحی نداد.


چند ماه پیش، مهدی کروبی، رهبر دیگر مخالفان، اعلام داشت که محافظان او اجازه مقابله با تهاجم خشونت آمیز ماموران دولتی را ندارند و آنان را مرخص کرد.


آقای کروبی در چندین مورد هدف کسانی قرار گرفت که ظاهرا هواداران دولت بودند و چندی پیش نیز یک اجتماع اعتراضی را در برابر خانه مسکونی او ترتیب دادند.


در حالیکه سالگرد برگزاری انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری تا چند هفته دیگر فرا می رسد، و اعتراضات علیه حکومت همچنان به طور پراکنده ادامه داشته است، برخی از ناظران گفته اند که احتمال دارد بازداشت محافظ آقای موسوی مقدمه ای برای محدودیت های بیشتری علیه او باشد.


به گفته آنان، حکومت، که با خطر بروز اعتراضات عمومی و همچنین دشواری هایی در صحنه داخلی و خارجی مواجه است، ممکن است با توسل به بازداشت یا دست کم حصر خانگی آقای موسوی و سایر رهبران مخالفان دولت در صدد مقابله با بحران جاری برآید.


در مقابل، این نظر نیز مطرح شده است که در صورتیکه رهبران شناخته شده مخالفان، که همچنان به مبارزه مسالمت آمیز در چارچوب نظام حکومتی متعهد هستند، از صحنه خارج شوند، ممکن است روند مخالفت سیاسی به گونه ای تغییر شکل یابد که قابل پیش بینی نباشد و در صورت بروز یک بحران شدید سیاسی در آینده، گزینه های نظام در حل و فصل آن را محدود سازد.


 

منبع: بی بی سی: 28 اردیبهشت 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.