شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

کانون مدافعان حقوق بشر: ۵۰۰ بازداشت و ۱۷ اعدام در نیمه دوم سال ۸۸

بی بی سی

کانون مدافعان حقوق بشر در گزارشی که از وضعیت نقض حقوق بشر در ایران در نیمه دوم سال ۱۳۸۸ منتشر کرده، از برخوردهای صورت گرفته با کنشگران سیاسی و مدنی و شهروندان ایران انتقاد کرده و از بازداشت ۵۰۰ نفر و اعدام ۱۷ نفر در این دوره زمانی خبر داده است.


کانون مدافعان حقوق بشر که یکی از وظایف خود را "گزارش‌دهی منظم و مستمر در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران" عنوان می‌کند، در دوره‌های زمانی مشخص گزارش‌هایی منتشر می‌کند که این گزارش، هشتمین گزارش فصلی این سازمان غیردولتی است.


شیرین عبادی، محمد سیف زاده، نرگس محمدی، عبدالفتاح سلطانی، محمدعلی دادخواه، محمد شریف و رضا تاجیک از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر هستند.


کانون مدافعان حقوق بشر در این گزارش مفصل ۲۵ صفحه‌ای، آمار دقیقی از تعداد بازداشت‌شدگان و اسامی آنها، جزئیاتی از محاکمات، جلسات دادگاه و احکام قضایی صادر شده علیه فعالان سیاسی، اهالی مطبوعات، دانشجویان، زنان، معلمان و کارگران منتشر کرده است.


این گزارش در دو بخش "حقوق مدنی و سیاسی" و "حقوق اقتصادی و اجتماعی" تنظیم شده است.


در بخش اول به صورت جداگانه به وضعیت فعالان سیاسی و اجتماعی دگراندیش، کتاب و مطبوعات، نویسندگان و روزنامه‌نگاران، دانشگاه‌ها و دانشجویان، زنان، و اعدام و قطع عضو پرداخته شده است.


در بخش دوم هم به وضعیت معلمان، کارگران و کشاورزان، و میراث فرهنگی و محیط زیست به صورت جداگانه پرداخته شده است.


حکومت ایران دفتر کانون مدافعان حقوق بشر را در سال ۸۷ پلمب کرده و ظرف یک سال گذشته تعدادی از اعضای این کانون از جمله محمدعلی دادخواه، عبدالفتاح سلطانی و رضا تاجیک بازداشت شده و مدتی در زندان بوده‌اند.


سازمان ملل متحد در تنظیم گزارش‌های مربوط به وضعیت حقوق بشر در ایران، از گزارش های پیشین کانون مدافعان حقوق بشر استفاده کرده است که بعضی از ناظران همین مسئله را یکی از دلایل فشارهای شدید حکومت ایران بر این کانون می‌دانند.


 

منبع: بی بی سی: 31 اردیبهشت 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.