شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

خود سانسوری
(اندیشه زیر تیغ قیچی سانسور)

میلاد مختوم

میلاد مختوم

در خبر ها بود که در جریان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در اردیبهشت ماه، مسئولان نمایشگاه به غرفه ققنوس مراجعه کرده و بدون اجازه مسئولان غرفه یک سری کتاب های عباس معروفی را جمع کرده و به مسئولین غرفه گفته اند که از فروش کتاب های او در نمایشگاه خودداری کنند. از جمله این کتاب ها، رمان "سمفونی مردگان"، چاپ 1388 و رمان "سال بلوا"، چاپ 1386 بوده اند. فروش رمان دیگری هم از ایشان به نام "ذوب شده"، چاپ 1388، پیش از تعطیلات نوروز متوقف شده بود.

 

آقای عباس معروفی در مصاحبه ای با رادیو فردا در مورد جمع آوری کتاب هایش از نمایشگاه کتاب تهران سخن گفته اند و در واقع پرده از ارتباطات دیرینه خود با وزارت ارشاد رژیم آخوندی برداشته اند. ایشان که حدود یازده سال است در آلمان به عنوان پناهنده سیاسی زندگی می کنند، در تمامی این سال ها برای انتشار کتاب های خود، از جمله همین دو رمان جمع آوری شده در نمایشگاه کتاب اخیر، چاپ سال های 86 و 88، با وزارت ارشاد در ارتباط بوده اند. آقای معروفی در این مصاحبه از جمله در مورد کسب مجوز از وزارت ارشاد برای رمان "ذوب شده" و انتشار آن زیر سایه آخوندها می گویند:

                    

"۳۵ مورد سانسور به اين كتاب خورد و من پذيرفتم. كتاب بدون سانسور در آلمان توسط نشر گردون چاپ شده است. ولى در ايران گفتند كه ۳۵ موردش بايد سانسور بشود. ... من اين ۳۵ مورد را پذيرفتم و فقط مى خواستم به هر حال اين كتاب منتشر شود. ولى عجيب است كه درست چند روز مانده به عيد نوروز با اينكه مجوز انتشار داشت به دفتر ناشر ريختند و نسخه هاى كتاب را جمع كردند و به چند كتابفروشى هم حمله كردند و بسيارى از كتاب ها را از كتابفروشى هاى مختلف جمع كردند."

 

حمله به انتشاراتی ها و کتابفروشی ها در نظام قرون وسطایی جمهوری اسلامی پدیده تازه ای نیست و از ابتدای روی کار آمدن این رژیم، روال معمول آخوندها در برخورد با قشر هنرمند و نویسنده بوده است و تا زمانی که سایه شوم این نظام بر ایران گسترده است، غیر از این نخواهد بود. اما عمل نویسنده ای که عنوان پناهنده سیاسی را هم یدک می کشد و در خارج از حوزه اقتدار حکومتی که از آن گریخته است، زندگی می کند و بدون هیچگونه اجبار و ضرورتی، فرآورده های فکری خویش را داوطلبانه به قیچی سانسور می سپارد و برای چاپ آنها دریوزگی می کند، جای بسی شگفتی دارد. اعتراض آقای معروفی به سانسور، با توجه به اعتراف ایشان به خود سانسوری، نه تنها آبکی است، بلکه غیر جدی و فرصت طلبانه است. در واقع اگر رژیم خونخوار و آزادی کش آخوندی، در جریان نمایشگاه کتاب تهران به جمع آوری جند کتاب از ایشان اقدام نمی کرد، ایشان هیچ اعتراضی به سانسور در نظام ولایت فقیه نداشتند. فراتر از این، ایشان با خود سانسوری و حذف داوطلبانه مواردی که برای مزدوران سانسورچی وزارت ارشاد خوشایند نبودند، پیش از این نه تنها با استقبال سانسور رفته اند، بلکه در این کار به عنوان همکار آن مزدوران ایفای نقش کرده اند و به خوبی نشان داده اند که قیچی سانسور در ذهن ایشان تعبیه شده است و هر چه از قلم ایشان بر کاغذ جاری می شود، از دم تیغ خود سانسوری نهادینه شده در ذهن ایشان گذشته است.

 

کسب شهرت به بهای ذلت

 

آقای عباس معروفی در همان ابتدای ورود به آلمان و پس از دریافت پناهندگی سیاسی و کمک هایی از بنیاد هاینریش بل، بنیاد فرهنگی وابسته به حزب سبزهای آلمان، در مطلبی در هفته نامه اشپیگل به دفاع از خاتمی، رئیس جمهور رژیم آخوندی پرداخته بودند و "پیراهن سفید" بی گناهی بر تن خاتمی شیاد دوخته بودند و از خاطرات خود در زمانی که خاتمی وزیر ارشاد بوده و جان او را نجات داده است، سخن گفته بودند. ایشان در سال های اخیر هم علاوه بر انتشار کتاب های خود در ایران، حتی در انتشار کتاب هایی از دیگران هم در ایران تحت حاکمیت آخوندی نقش مؤثر داشته اند و در واقع به نوعی برای کسانی که خواهان انتشار نوشته های خویش در ایران بوده اند، نقش واسطه را بازی کرده اند. اعتراض ایشان تحت عنوان جنجالی "جمهوری اسلامی قرآن را هم سانسور خواهد كرد" در واقع یک فرار به جلو است برای توجیه همکاری وی با دستگاه سانسور رژیم آخوندی. آقای معروفی در قسمت پایانی مصاحبه شان می گویند:

 

" انديشه جزمى فرقى برايش نمى كند كه انديشه مقابلش مذهبى است يا غير مذهبى. چون اينها اصلا مذهبى نيستند و آن چيزى كه اينها مطرح مى كنند اصولا اسلام نيست. يك ايدئولوژى است كه در پستوى وزارت اطلاعات در واقع ساخته شده است، براى حكومت كردن به هر قيمتى، يعنى با ارزان ترين قيمت ها. در شرايطى قرار گرفته اند كه آيت الله بهشتى و آيت الله مطهرى و اين افراد اصلا برايشان ارزشى ندارند. من معتقدم جمهورى اسلامى در گام هاى بعديش قرآن را هم سانسور خواهد كرد."

 

به نظر می رسد ذهن آقای معروفی به همان ایدئولوژی آلوده است که به قول خودشان در پستوی وزارت اطلاعات ساخته و پرداخته شده است، البته در مورد ایشان نه برای حکومت کردن، بلکه برای کسب شهرت به هر قیمت، حتی به بهای ذلت.

خود سانسوری اقدامی است در حد خودکشی از ترس مرگ. اگر قرار بود قشر نویسنده و هنرمند برای انتشار اندیشه های خویش دست به دامان دستگاه سانسور شود، هنوز زمین روی شاخ گاو قرار داشت و خورشید به دور آن می چرخید!

 

میلاد مختوم

22 مه 2010  

 

"یادداشت های روز"، ویژه سایت دیدگاه نوشته می شوند. در صورت تمایل به باز تکثیر متن، لطفاً منبع را "یادداشت های روز سایت دیدگاه" قید کنید.

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
میلاد مختوم:[تاریخ ارسال: 24 May 2010]  [ارسال‌کننده: زنگی زنگ]  [  ]  
عباس معروفی در ردیف مسعود بهنود و ابراهیم نبوی قرار می گیرد، که هر کدام به کشوری ارسال شده اند، البته با سر و صدای زیاد و در پوش به ظاهر مخالف رژیم، و در آن کشورها با کمک حامیان استعماری رژیم، از امکانات راه اندازی رادیو و بنگاه انتشاراتی و ... برخوردار شدند تا آب را گل آلود کنند و آخوندهای خونخوار بتوانند در این آب گل آلود، ماهی بگیرند. متأسفانه هنوز هم هستند کسانی که ادعای روشنفکری شان گوش فلک را کر کرده، ولی آنقدر کند ذهن و کوته بین اند که به سرعت در هر چاله، چوله یا چاهی که رژیم سر راه می گذارد، با سر فرو می روند و به حلوا حلوا کردن دار و دسته های مختلف رژیم می پردازند.   

[تاریخ ارسال: 22 May 2010]  [ارسال‌کننده: nima]  [  ]  
مقاله بسیار خوب و اگاه کننده ای بود. عباس معروفی خاتمیچی یکی دیگر از پاسداران سیاسی و فر هنگی رژیم در خارج است که هدفش تنها بقای رژیم جنایتکار اسلامی می باشد.
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.