شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

موسوی: بازگشت به مردم تنها راه حل است

بی بی سی

میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت ایران با انتقاد از وضع کشور، چاره مشکلات را بازگشت مسوولان به سوی مردم و شناسایی حق آنها برای حاکمیت بر سرنوشت خود دانسته است.


آقای موسوی که در آستانه سوم خرداد، سالگرد آزادسازی خرمشهر صحبت می کرد، ضمن اشاره به ایثار جوانان ایرانی در دوران جنگ، خواستار فداکاری و ایستادگی مردم برای به دست آوردن عدالت و آزادی شد.


به گزارش سایت کلمه که به میرحسین موسوی نزدیک است، او همچنین ضمن انتقاد از سیاست خارجی کشور، با تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران مخالفت کرد.


بر اساس این گزارش، این سخنان در دیدار با گروهی از فرماندهان جنگ بیان شد.


"کرامت انسانی شهروندان"


میرحسین موسوی در سخنان خود از افزایش فشار بر مخالفان انتقاد کرد و خواستار احترام به کرامت انسانی شهروندان شد.


آقای موسوی گفت: "شما نمی توانید مسائل داخلی و خارجی را با بستن روزنامه ها و پر کردن زندان ها مهار کنید. احترام به ملت و احترام به کرامت ذاتی انسان ها خشت اول همه اصلاحات است. این که عده ای با چوب و چماق در زندان و بیرون زندان بر سر مردم بزنند همان سیاست های قاجاری ها است."


آقای موسوی ضمن تاکید بر به رسمیت شناختن حقوق مردم برای حاکمیت بر سرنوشت خود، خواستار اجرای فصل سوم قانون اساسی شد.


این فصل از قانون اساسی ایران به مسائلی همچون مساوی بودن حقوق همه مردم ایران بدون توجه به قومیت و نژاد آنها، حمایت قانون از شهروندان، حقوق زنان، منع تفتیش عقیده، آزادی مطبوعات، آزادی تجمع و تشکیل احزاب و سایر حقوق اجتماعی و سیاسی شهروندان تاکید دارد.


"آزادی بدون ایستادگی نمی آید"


آقای موسوی ضمن اشاره به ایثار جوانان ایرانی برای آزادسازی خرمشهر، خواستار فداکاری و ایستادگی مردم برای به دست آوردن عدالت و آزادی شد.


آقای موسوی گفت: " آزادی و عدالت به صورت خود بخودی در اختیار مردم قرار نمی گیرد. نه آزادی و نه عدالت در حوزه عمومی داده شدنی نیست بلکه آزادی و عدالت را باید با فداکاری و ایستادگی و تدبیر به دست آورد و از آن حراست کرد."


به گفته آقای موسوی بی تدبیری مسوولان و رخنه فساد و دروغ مردم را در برابر امتحان بزرگی قرار داده است.


او این معضلات را علت مشکلات اقتصادی ایران عنوان کرد.


آقای موسوی گفت: "سقوط تولید ناخالص داخلی به نیم درصد در سال گذشته مانند از سر گذراندن یک حمله بزرگ از سوی دشمنان خارجی است. فشار این سقوط بر تولیدگران است و فقر و بیکاری و بیچارگی سنگینی را به دنبال دارد، فشار به کارگران، معلمان ، کارمندان و روستائیان بیشتر است."


آقای موسوی در بخش دیگری از سخنانش به سیاست خارجی دولت محمود احمدی نژاد و "سوء تدبیر" در برخورد با مناقشه هسته ای اشاره کرد و با اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران مخالفت کرد.


آقای موسوی گفت: "این روزها بحث تحریم علیه ملت ما شنیده شده است. ما گرچه وضعیت بوجود آمده را ناشی از سوء تدبیر و ماجراجویی در سیاست خارجی کشور می دانیم ولی نمی توانیم با این تحریم که روی زندگی مردم اثر خواهد گذاشت موافق باشیم."

منبع: بی بی سی: 2 خرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.