شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

پلیس درباره تظاهرات 22 خرداد هشدار داد

بی بی سی

پلیس تهران علیه برگزاری تظاهرات در نخستین سالگرد انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری ایران هشدار داده است.


روز سه شنبه، 4 خرداد (25 مه)، سرتیپ پاسدار حسین ساجدی نیا، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، در گفتگویی با خبرگزاری کار ایران، ایلنا در اشاره به مطالب منتشر شده در برخی رسانه ها در مورد تجمع در روز 22 خرداد، گفت که "پلیس با هرگونه تجمع غیرقانونی برخورد می کند."


آقای ساجدی نیا افزود که "هر تجمعی که قانونی باشد پلیس همکاری می کند اما در تجمعات غیرقانونی، چه در مواقع خاص و چه در دیگر روزها، برخورد می شود."


فرمانده نیروی انتظامی تهران در مورد دلیل برخورد با تظاهرات مخالفان دولت گفت که "پلیس بیدار و هوشیار است و حافظ نظم و امنیت جامعه است و از این رو با تجمعات غیرقانونی برابر قانون برخورد می کند."


در ایران، برگزاری هر نوع تجمع، راهپیمایی و تظاهرات مستلزم دریافت مجوز از وزارت کشور است که براساس معیارهای مورد نظر خود می تواند با چنین درخواستی موافقت یا مخالفت کند.


از زمان اعلام نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در 22 خرداد سال گذشته، وزارت کشور مجوز برگزاری هیچ نوع تجمعی را به معترضان نسبت به نتیجه انتخابات نداده هر چند تا قبل از رای گیری، طرفداران نامزدهای انتخاباتی به برگزاری اجتماعات و راهپیمایی های بزرگ و کوچک مبادرت می کردند بی آنکه با ممانعتی از سوی ماموران مواجه شوند.


همچنین، در ماه های پس از انتخابات، نهادهای حکومتی به مناسبت های مختلف به سازماندهی و حمایت از راهپیمایی هایی مبادرت کرده اند.


در شماری از این راهپیمایی ها، مخالفان دولت با بهره برداری از فرصت تظاهرات دولتی، دست به تظاهرات زده اند که معمولا با برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی از جمله پلیس ضد شورش مواجه شده است.


معترضان به نتیجه انتخابات و مخالفان دولت گفته اند که براساس اصل 27 قانون اساسی جمهوری اسلامی، تشکیل اجتماعات و راهپیمایی ها بدون حمل اسلحه در صورتیکه مخل به مبانی اسلام نباشد مجاز است و دولت نمی تواند این حق قانونی را از مردم سلب کند و تنها اجازه برخورداری از آن را به طرفداران خود بدهد.


خودداری دولت از صدور مجوز


به گفته مخالفان، درخواست صدور مجوز برای تشکیل اجتماعات و راهپیمایی ها به معنی لزوم کسب اجازه از دولت برای برخورداری از این حق قانونی نیست بلکه منظور از آن، مطلع ساختن نهادهای انتظامی برای فراهم آوردن تسهیلات لازم برای برگزاری تظاهرات است.


درکشورهای آزاد جهان، معمولا برنامه تظاهرات به اطلاع نهادهای انتظامی می رسد تا در مورد انتخاب محل ها و مسیرهای مناسب برای تجمع و راهپیمایی، اتخاذ تدابیر لازم به منظور جلوگیری از برخورد و درگیری بین گروه های مخالف و کاهش اختلال در رفت و آمد شهری اقدام کنند.


هشدار فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در مورد تظاهرات 22 خرداد یک روز پس از درج خبر ملاقات میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت، در مورد سالگرد انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری انتشار می یابد.


آقایان کروبی و موسوی در این جلسه گفتند که برای کسب مجوز راهپیمایی به مناسبت سالگرد 22 خرداد اقدام می کنند و در صورت دریافت مجوز، خواستار راهپیمایی در سطح ملی خواهند شد.


آنان در عین حال گفته اند که در صورتیکه مجوز راهپیمایی صادر نشود، خواستار اطلاع رسانی مسالمت آمیز و وسیع با استفاده از شبکه های اجتماعی می شوند.


همچنین، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، از تشکل های سیاسی اصلاح طلب، با صدور بیانیه ای به مناسبت حوادث تاریخی خرداد ماه، به "حاکمان سرمست از قدرت" توصیه کرده است تا به منظور کاستن از فاصله بین حکومت و ملت، با درخواست آقایان موسوی و کروبی و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات برای برگزاری راهپیمایی 22 خرداد موافقت کنند.


این بیانیه از "اقشار مختلف ملت از هر قوم و مدهب و منطقه" دعوت می کند تا "با حضور هوشیارانه، مسالمت آمیز و قانونمند خود، تداوم بخش راهی باشند که سرانجام آن، به حول و قوه الهی، جز پیروزی و سربلندی ملت و حاکمیت کامل قانون نخواهد بود."


علاوه بر سالگرد رای گیری در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، در ماه خرداد معمولا مراسمی هم به مناسبت سالروز درگذشت آیت الله روح الله خمینی در آرامگاه او برگزار می شود.

سال گذشته، برخی از مراسم سنتی مذهبی، از جمله مراسم شب های احیا در آرامگاه آیت الله خمینی در تهران، ظاهرا به دلیل نگرانی دولت از تظاهرات مخالفان لغو شد.

 

منبع: بی بی سی: 4 خرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.