شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بحران اقتصادی منطقه یورو به روایت آمار

یکی از دلایل اصلی بحران پولی در کشورهایی که واحد پولشان یوروست، این است که تقریبا همه این کشورها قوانینی را که خودشان وضع کرده بودند، نقض کرده اند.

طبق معیارهای پذیرفته شده برای همگرایی بین این کشورها به عنوان بخشی از اتحاد اقتصادی و پولی بین آنها، بدهی دولت ها نباید از 60 درصد تولید ناخالص داخلی آنها در پایان سال مالی بیشتر شود.

به همین ترتیب، کسر بودجه سالانه دولت نباید بیش از سه درصد تولید ناخالص داخلی باشد. با این وجود، همانطور که نمودارها نشان می دهد، تنها دو کشور از 16 کشور منطقه یورو - یعنی لوگزامبورگ و فنلاند - توانسته اند به دو قانون پایبند بمانند.

به طور کلی یونان بیشتر از دیگران این قوانین را نقض کرده است به طوری که بدهی این کشور 115.1 درصد تولید ناخالص داخلی و کسر بودجه آن معادل 13.6 درصد است.

در میان کشورها با اقتصاد بزرگتر، ایتالیاست که بدهی آن (بر حسب درصد از تولید ناخالص داخلی) حتی بیشتر از یونان است، در همین حال کسر بودجه دولت اسپانیا 11.2 درصد تولید ناخالص داخلی آن کشور است.

اگر بریتانیا هم جزو منطقه یورو بود، این کشور هم ناقض قانون گفته شده به شمار می آمد. بدهی آن هم اکنون 68.1 درصد تولید ناخالص داخلی و کسر بودجه آن 11.5 درصد است.

مقایسه کسر بودجه در منطقه یورو:

 

مقایسه میزان بدهی در منطقه یورو:

 

مقایسه وضعیت کلی اقتصادی:

آلمان مرکز قدرت اقتصادی اروپا، بلحاظ بزرگی اقتصاد است و پس از آن بریتانیا، فرانسه و ایتالیا قرار دارند. مالت، کوچکترین اقتصاد منطقه یورو است. بریتانیا روی نقشه به رنگ خاکستری نشان داده شده زیرا جزو منطقه یورو نیست ولی بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپاست که یورو را نپذیرفته است.

وقتی کشورهای منطقه یورو را از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه بررسی می کنیم، تصویر متفاوتی به دست می آید. لوگزامبورگ با این حساب در بالاترین رده قرار می گیرد. در واقع با این معیار، این کشور در جهان غنی ترین کشور است. برمودا و نروژ در رده های دوم و سوم قرار می گیرند.

اقتصاد منطقه یورو سه چهارم تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا را تشکیل می دهد. اتحادیه اروپا برای کسب بزرگترین اقتصاد جهان، با آمریکا در رقابت است. اقتصاد آمریکا و اتحادیه اروپا هر یک معادل 20 درصد از تولید ناخالص جهان را تشکیل می دهند.

 

مقایسه وضعیت رشد یا رکود اقتصادی:


در میان 16 کشوری که یورو را به عنوان واحد پول خود انتخاب کرده اند، رشد کلی برای سه ماهه اول سال 2010 در مقایسه با سه ماهه آخر 2009، معادل دو دهم درصد بوده است. این آمار را "یورو استت" موسسه آمار اتحادیه اروپا اعلام کرده است.

با توجه به مشکلات اقتصادی در این منطقه در طول سال 2009، اعلام این آمار خبر خوبی برای این کشورها بود. بریتانیا که در منطقه یورو قرار ندارد در نمودار به رنگ خاکستری نشان داده شده است. هدف از قرار دادن بریتانیا در این صفحه به منظور مقایسه است.

با این وجود، تصویر پیش رو برای جمهوری ایرلند، یونان، قبرس و لوگزامبورگ هنوز تیره و تار است و نسبت به رخداد یک رکود دوباره نگرانی وجود دارد.

 

میزان بیکاری در منطقه یورو:

رکود اقتصادی جهانی تاثیر منفی بر مشاغل در منطقه یورو گذاشته است. در ماه مارس 2010 میزان کلی بیکاری در این منطقه 10 درصد بود.

البته میزان بیکاری در بین 16 کشور عضو این منطقه حد زیادی متفاوت است.

بدترین وضعیت در اسپانیا وجود دارد. بیکاری در این کشور از سال 2008 دو برابر شده است. این رویداد برای کشوری که قبلا یکی از بزرگترین تولید کنندگان شغل در اتحادیه اروپا بود، موضوع بسیار مهمی است.

تصویر پیش رو برای کارکنان جوان در اسپانیا حتی از این هم بدتر است به طوری که میزان بیکاری در میان آنها، بیش از 40 درصد است.

در کشورهای اسلواکی، جمهوری ایرلند، پرتغال، یونان و فرانسه همگی میزان بیکاریشان دو رقمی و بالاتر از حد متوسط در منطقه یوروست. این در حالی است که هلند کمتر از بقیه با این مشکل دست به گریبان است. میزان بیکاری در این کشور تنها 4.1 درصد است.

 

منبع: بی بی سی
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.