شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

شورای امنیت حمله اسرائیل به کشتیهای عازم غزه را محکوم کرد

بی بی سی

شورای امنیت سازمان ملل متحد حمله نظامی اسرائیل به کاروان دریایی حامل کمک های بشردوستانه برای ساکنان نوار غزه را محکوم دانسته و خواستار انجام تحقیقات در این زمینه شده است.


روز سه شنبه، 11 خرداد (1 ژوئن)، شورای امنیت پس از چند ساعت مذاکره در نشستی اضطراری که به درخواست دولت ترکیه برای بررسی عملیات مرگبار کماندوهای ارتش اسرائیل علیه چند شناور حامل کمک های بشردوستانه تشکیل شده بود، با صدور بیانیه ای از سوی رئیس شورا، اقدام دولت اسرائیل را محکوم دانست.


در حمله کماندوهای اسرائیلی به شش کشتی حامل اقلام بشردوستانه عازم غزه، که روز گذشته در آب های بین المللی صورت گرفت، دست کم نه نفر کشته و تعدادی دیگر، از جمله چند تن از نظامیان اسرائیلی، زخمی شدند.


در حال حاضر، این کشتی ها در بنادر اسرائیل توقیف شده و اکثر سرنشینان آن همچنان در اسرائیل هستند اما به دلیل محدودیت خبری اعمال شده از سوی اسرائیل، هنوز اطلاع دقیقی از شرایط آنان در دست نیست هرچند احتمال می رود تشکیلات امنیتی اسرائیل همچنان به بازرسی محموله کشتی ها و بررسی هویت سرنشینان آنها ادامه می دهد.


براساس برخی گزارش ها، اسرائیل تا کنون تعدادی از چند صد سرنشین کشتی های کمک رسانی را به کشورهایشان بازگردانده اما شمار دیگری از آنان همچنان در بازداشت هستند.


نشست اضطراری شورای امنیت همچنین خواستار انجام "سریع تحقیقات مستقل و بیطرفانه" در مورد این حادثه و اقدام فوری دولت اسرائیل در بازگرداندن کشتی های توقیف شده و آزادی سرنشینان بازداشتی آنها شده است.


شورای امنیت از صدور قطعنامه ای علیه حمله کماندوئی اسرائیل به کشتی های امدادرسانی خودداری ورزیده و به جای آن به انتشار بیانیه رئیس شورا اکتفا کرده که اگرچه صدور آن مستلزم توافق تمامی اعضا بر سر محتوای آن است اما برخلاف قطعنامه های شورا، نیازمند رای گیری رسمی نیست.


محتوای بیانیه صادر شده از سوی رئیس شورای امنیت ملایم تر از متنی است که کشورهای عربی و ترکیه در محکومیت شدید و قاطعانه اسرائیل در نظر داشتند.


هنگام طرح پیشنهاد صدور قطعنامه یا بیانیه ای شدید اللحن علیه اسرائیل این پرسش مطرح شده بود که در چنین صورتی، واکنش ایالات متحده نسبت به آن چه خواهد بود.


در صورتیکه یکی از اعضای دایم و دارای حق وتو در شورای امنیت - آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه و چین - به پیش نویس قطعنامه ای رای منفی بدهد، آن قطعنامه به تصویب نمی رسد و دولت آمریکا نیز معمولا قطعنامه های شدیداللحن حاوی محکومیت اسرائیل را وتو کرده است.


محکومیت اسرائیل


رئیس شورای امنیت در بیانیه خود خواستار "محکومیت اقدام دولت اسرائیل به شدیدترین لحن ممکن" شده و گفته است "شورای امنیت با عطف توجه به گزارش دبیرکل سازمان لل در مورد لزوم انجام تحقیقات جامع در مورد این موضوع، خواستار تحقیقات فوری، بی طرفانه، معتبر و شفاف و منطبق با معیارهای بین المللی است."


درعین حال، هنوز مشخص نیست که این تحقیقات از سوی چه سازمان و نهادی و به چه نحو انجام خواهد شد.


در جریان عملیات کماندویی اسرائیل، ده تن نفر از چند صد فعال طرفدار فلسطینیان که با کشتی های حامل اقلام کمکی عازم نوار غزه بودند جان خود را از دست دادند و ناوهای نیروی دریایی اسرائیل کشتی ها را همراه با سرنشینان و محموله های آنها به بندر اشدود در اسرائیل انتقال دادند.


عملیان نظامی اسرائیل با اعتراض بسیاری از دولت ها و نهادهای بین المللی را در پی داشته و در بسیاری از کشورهای جهان تظاهراتی در محکومیت این اقدام برگزار شده است.


وزیر امور خارجه ترکیه در سخنان خود در اجلاس اضطراری شورای امنیت، این عملیات را "قتل عمد" توصیف کرد و با محکوم کردن آن، خواستار تحقیقات بین المللی در این زمینه شد.


کاروان امدادرسانی دریایی به ابتکار و با حمایت یک سازمان غیردولتی ترکیه و با شرکت دهها تن از شهروندان کشورهای مختلف تشکیل و عازم غزه شده بود اما ظاهرا اکثر قربانیان حمله کماندویی اسرائیل اتباع ترکیه بوده اند.


وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرد که اسرائیل باید فورا به خاطر حمله به کشتی های غیرنظامی عذرخواهی کند، و با آزاد کردن کشتی ها و بازگرداندن سرنشینان آنها به کشورهایشان، آمادگی خود را برای پرداخت غرامت به آسیب دیدگان اعلام دارد.


در مقابل، نماینده دولت اسرائیل در سازمان ملل متحد در سخنانی در نشست شورای امنیت گفت که کماندوهای اسرائیلی برای متوقف کردن کشتی ها از ادامه مسیر خود به سوی غزه در آنها پیاده شدند اما هنگامی که هدف حمله سرنشینان آنها قرار گرفتند، و به دفاع از خود پرداختند.


پیشتر، اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل با تاکید بر اینکه حمله مسلحانه کماندوهای این کشور به سرنشینان کشتی ها در "دفاع از خود" صورت گرفت، ابراز امیدواری کرد که جامعه جهانی خطری را که سازمان تندرو حماس پس از تسلط بر نوار غزه متوجه اسرائیل کرده است درک کند.


محاصره اقتصادی غزه


از ژوئن سال 2007 که شبه نظامیان حماس با اخراج ماموران تشکیلات خودگردان فلسطینی از نوار غزه، بر این بخش از سرزمین های فلسطینی مسلط شدند، اسرائیل محدودیت های اقتصادی شدیدی را علیه غزه به اجرا گذاشته است.


ارتباط نوار غزه با خارج از جمله سرزمین های فلسطینی واقع در کرانه باختری رود اردن تنها از طریق خاک اسرائیل و یا عبور از مرز غزه و مصر امکانپذیر است و محاصره اقتصادی غزه از سوی اسرائیل این منطقه را با دشواری هایی روبرو ساخته هر چند دولت اسرائیل تاکید دارد که مانع از دسترسی ساکنان غزه به اقلام مورد نیاز آنان نمی شود.


دولت مصر نیز براساس تعهد خود هنگام خروج یکجانبه اسرائیل از نوار غزه در سال 2005 ، تنها با حضور ماموران تشکیلات خودگردان و ناظران اتحادیه اروپا اجازه رفت و آمد و حمل نقل کالا از گذرگاه مرزی خود با غزه را می دهد در حالیکه ناظران اتحادیه اروپا نیز از غزه خارج شده اند.


کاروان کشتی های حامل اقلام امدادی با هدف شکستن محاصره غزه عازم این منطقه شد اما اسرائیل هشدار داد که هر نوع کمک بشردوستانه باید از طریق خاک این کشور و یا مصر و پس از حصول اطمینان از اینکه حاوی اسلحه و اقلام ممنوعه برای تندروهای فلسطینی نیست، به غزه منتقل شود.


روز سه شنبه، معاون وزیر دفاع اسرائیل در مصاحبه ای با رادیو دولتی این کشور تاکید کرد که با وجود حوادث روزهای اخیر، اسرائیل به هیچ کشتی خارجی اجازه ورود به سوالح غزه را نخواهد داد زیرا، به گفته وی، از این منطقه برای حمله به اسرائیل استفاده می شود.


پس از حمله روز دوشنبه، دولت اسرائیل گفت که محموله های کشتی ها را به استثنای کالاهای ممنوعه به غزه حمل خواهد کرد و در اختیار ساکنان فلسطینی این سرزمین قرار خواهد داد.


همزمان، برخی خبرگزاری ها به نقل از یکی دست اندرکاران کاروان امدادرسانی دریایی به غزه گزارش کرده اند که این گروه قصد دارد چند قایق را به عنوان نماد شکستن محاصره غزه، به سواحل این بخش از سرزمین های فلسطینی اعزام دارد اما این خبر رسما تایید نشده است.

منبع: بی بی سی: 11 خرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.