شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ - ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بایکوت اسرائیل توسط کارگران سوئد!
بهرام رحمانی

بهرام رحماني

بایکوت اسرائیل توسط کارگران سوئد!

 

بهرام رحمانی

bamdadpress@ownit.nu

 

در يورش کماندوهای ارتش اسرائيل به يک ناوگان حامل کمک های بشردوستانه به غزه، در سحرگاه 31 مه 2010، احتمالا تعداد کشته شدگان بیش از 9 نفر است. اين حمله در آب های بين المللی صورت گرفته که اعتراضات جهانی علیه این جنایت دولت اسرائیل، هم چنان ادامه دارد.

از جمله اعتراضات می توان به یک ابتکار مهم کارگران بنادر سوئد اشاره کرد. اتحادیه کارکنان بندرگاه های سوئد )   (Svenska Hamnarbetarförbundet اعلام کرده است که در اعتراض به حمله نیروهای اسرائیل به کاروان امدادرسانی به غزه و کشتن ۹ نفر از امدادگران، حرکت کشتی ها و عبور کالا از سوئد به اسرائیل و از اسرائیل به سوئد را بلوکه خواهد کرد.

زمان این اقدام مهم کارگری، از ۱۵ تا ۲۵ ژوئن 2010 اعلام شده است. شرط تعیین شده برای عدم انجام این اقدام، بررسی حادثه، مجازات عاملان و مسببین این حادثه و لغو محاصره غزه از سوی اسرائیل عنوان شده است.

بیورن بوری (Björn A. Borg)، مدیر این اتحادیه گفته است که با دیگر اتحادیه ها و سندیکاها در سطح بین المللی تماس گرفته خواهد شد. وی، اظهار امیدواری کرد که آن ها نیز به این اقدام بپیوندند.

بیورن، از استقبال اعضای اتحادیه از این تصمیم و از احتمال پیوستن اتحادیه های دیگر سوئد نیز خبر داده است.

در اتحادیه کارکنان بندرگاه های سوئد،  بیش از ۱۵۰۰ نفر عضویت دارند که نیمی از تمام کارکنان بنادر سوئد محسوب می شوند.

این اقدام کارگری، در حالی که با استقبال نیروهای چپ و کمونیست و آزادی خواه روبرو شده است سوسیال دمکرات ها با آن مخالفت کرده اند.

خانم مونا سالین، رهبر حزب سوسیال دموکرات سوئد، با بایکوت کشتی ها و کالاهای اسرائیل که از سوی اتحادیه کارکنان بندرگاه های سوئد، پیشنهاد شده، مخالفت کرده است. او، هم چنین درخواستی را که از سوی شماری از اعضای حزب سوسیال دموکرات برای قطع رابطه با حزب کارگر اسرائیل مطرح شده را نیز رد کرده است. او، ادعا کرده است که در این حزب، افرادی حضور دارند که برای صلح و آرامش در منطقه مبارزه می کنند و قطع ارتباط با حزب کارگر به معنای تنها گذاشتن آن ها در این مبارزه نیز می شود.

 

در این میان، آخرین سوئدی هایی که در پروژه کمک رسانی به غزه شرکت داشتند، شب گذشته با یک هواپیمای ترکیه از تل آویو به استانبول منتقل شدند.

در فرودگاه استانبول شمار زیادی از خبرنگاران و به ویژه بستگان و استقبال کنندگان حدود ۵۰۰ سرنشین ترک کشتی های حامل کمک به غزه که با ۳ هواپیمای اختصاصی ترکیه به این شهر انتقال داده شده بودند، گرد آمده بودند. کارل بیلدت، وزیر امورخارجه سوئد نیز در این فرودگاه از آن ها استقبال کرد. در میان ۷ سوئدی آزاد شده Mattias Gardell  استاد تاریخ مذاهب و همسرش Edda Manga که استاد تاریخ اندیشه است از جمله مسافران کشتی بودند که سربازان اسرائیلی ۹ سرنشین ترکیه ای آن را به قتل رساندند. آن ها می گویند که شاهد خشونت سربازان اسرائیلی و تیراندازی مستقیم آن ها به روی سرنشینان کشتی بوده اند.

۷ سوئدی زندانی که شب گذشته به استانبول وارد شدند، گفته اند که با وجود عدم تمایل به امضای برگه ای که مقامات اسرائیلی از آن ها می خواستند،  پس از این که وکلایشان آن ها را قانع کردند که این برگه ها هیچ مشروعیت و اهمیت حقوقی ندارند، آن ها را امضاء کردند.

 

۵ نفر از ۱۱ نفر آلمانی که در کشتی ‌های امدادرسانی بودند روز سه‌ شنبه ۱ ژوئن، به آلمان بازگشتند. دو نفر از نمايندگان حزب چپ‌ ها در مجلس آلمان (بوندس تاگ) نيز جزو افرادی بودند که با اين کشتی ‌ها عازم غزه بودند. آن ها، به خبرگزاری ها گفته اند: «ما اهداف مسالمت‌آميز داشتيم، هيچ کس به سلاحی مسلح نبود و می ‌خواستيم کمک برسانيم.»

فعالان آلمانی تعداد کشته‌شدگان را بر خلاف ادعای دولت اسرائيل که ۹ نفر اعلام کرده، ۱۸ نفر می ‌دانند.

 

هم چنین يک روز پس از حمله اسرائيل به کشتی ‌های امدادرسان، مرز رفح توسط دولت مصر به سوی سرزمين‌ های فلسطينی برای دو روز در هفته گشوده شد. اين اقدام به منظور انتقال دارو و ساير کمک‌ های بشردوستانه به نوار غزه و ورود بيماران فلسطينی به مصر صورت گرفته است.

 

در حالی که این جنایت اسرائیل در سطح بین المللی محکوم شده است و تظاهرات های بزرگی نیز در کشورهای مختلف جهان و در مقابل سفارتخانه های اسرائیل صورت گرفته، نيروی هوایی ارتش اسرائيل، روز سه ‌شنبه 1 ژوئن، بخشی از نوار غزه را بمباران کرد. به گزارش خبرگزاری ها، در اثر این بمباران سه فلسطینی جان خود را از دست دادند.

 

عبدالله گل، رييس جمهوری ترکيه نیز گفته است بعد از حمله نيروهای اسراييلی به کشتی‌ هايی که قصد رساندن کمک به غزه را داشتند، روابط اين کشور با اسراييل هرگز به حالت گذشته برنخواهد گشت.

عبدالله گل، در سخنان خود که از تلويزيون دولتی ترکيه پخش شد، گفت که اين اتفاق يک شکاف عميق و غيرقابل ترميم را در روابط  دو کشور به جا گذاشت.

رييس جمهوری ترکيه اين بيانات را در حالی ابراز داشت که مراسم تشييع جنازه ۹ نفر از کشته شدگان اين واقعه امروز پنج ‌شنبه 3 ژوئن در ترکيه برگزار شد.

بيش از ۵۰۰ نفر از سرنشينان کاروان که دوشنبه گذشته مورد حمله قرار گرفتند بعد از بازداشت در اسراييل، امروز به استانبول باز گشتند و هم چون قهرمانان آزادی مورد استقبال قرار گرفتند.

راديو فرانسه، گفته است که هزاران نفر از مردم ترکيه امروز در مراسم سوگواری نه نفر قربانی حملات نظامی اسرائيل که همگی ترکیه ای هستند شرکت کردند.

رويترز، گزارش داد که جمعيت شرکت کننده غمگين و در عين حال خشمگين به نظر می رسيدند، از قول يکی از عزاداران نقل کرده است که جهان بايد از خود واکنش نشان دهد. او گفته است که دولت ترکيه نبايد فقط به اعتراض زبانی دلخوش کند.

 

بان کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد نیز روز سه‌شنبه 1 ژوئن - ۱۱ خرداد، بار ديگر خواستار پايان دادن به محاصره نوار غزه شد و گفت: «اگر اسرائيل به خواسته من توجه کرده بود و به محاصره غزه پايان داده بود، چنين تراژدی‌ رخ نمی ‌داد.»

دبير کل سازمان ملل، هم چنين گفت در تماس تلفنی که با محمود عباس، ریيس تشکيلات خودگردان فلسطين داشته وی را تشويق به ادامه گفتگو‌های غيرمستقيم کرده است.

 

امداگران به دلیل این که از کشورهای مختلف عازم غزه بودند و با یورش وحشیانه کماندوهای اسرئیل روبرو شدند، سریعا انعکاس جهانی پیدا کرد. اما روشن است که دولت ها، هم چون گذشته به مماشات خود با دولت اشغالگر و آدم کش اسرائیل ادامه خواهند داد. این اعتراضات مردمی و به ویژه اعتصابات کارگری است که می تواند دولت ها را وادار کند به مماشات خود با دولت اسرائیل پایان دهند؛ دست به بایکوت سیاسی اسرائیل بزنند و تا عقب نشینی ارتش اسرائیل از سرزمین های فلسطینی این بایکوت را نشکنند.

 

هم زمان «کميته آزادی غزه»، اعلام کرد که يک کشتی امدادرسانی ديگر با ۳۵ سرنشين در راه است و تلاش خواهد کرد محاصره نوار غزه را بشکند.

 

طبیعی است که هر نیرو و جریان کارگری کمونیستی و چپ و آزادی خواه این ابتکار پیشرو کارگران نبادر سوئد را به عنوان یک اقدام موثر در عقب راندن دولت اشغالگر اسرائیل از غزه و پایان دادن به محاصره این منطقه و نهایت خروج همه نیروهای اشغالگر اسرائیلی از سرزمین های فلسطینی کارساز دانسته و از هر طریق ممکن به تقویت و گسترش آن برمی خیزد.

باید به کارگران بنادر سوئد، با این تصمیم شجاعانه و طبقاتی که در همبستگی و همدردی با کارگران و مردم تحت ستم فلسطین اتخاذ کرده اند صمیمانه تبریک گقت و آن را به عنوان یک الگو و نمونه خوب در کشورهای دیگر نیز پیگیری و سازمان دهی کرد.

 

پنج شنبه سیزدهم خرداد 1381 - سوم ژوئن 2010

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بهرام رحماني:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.