شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸ اکتبر ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

لاریجانی:دشمن تراشي در كشور،روش غلطي است

ایلنا

رئيس مجلس با هشدار نسبت به دشمن تراشي كردن در كشور گفت: افرادي در جامعه هستند كه به محض اينكه ديگران دچار لغزشي مي‌شوند فورا آنها رامتهم به ضد ولايت فقيه مي‌كنند كه اين رفتارها درست نيست و ما نبايد دشمن تراشي كنيم.
به گزارش خبرنگار ايلنا، علي لاريجاني صبح امروز در گردهمايي بزرگ ائمه جماعات ”اقتدار رهبري و آگاهان سياسي“ به وضعيت روحانيون در قبل از انقلاب اشاره كرد وگفت: قبل از پيروزي انقلاب اسلامي براي روحانيت تشكيلاتي وجود نداشت اما در بعد از پيروزي انقلاب در اين خصوص تلاش‌هاي خوبي صورت گرفت.
رئيس مجلس با بيان اينكه تشكيلات براي روحانيون حجت همكاري و هماهنگي امري ضروري و لازم است خاطرنشان كرد: داشتن تشكيلات براي روحانيت به معناي داشتن حزب و گروه براي آنها نيست.
وي به بيان ويژگي‌هاي يك فرد صاحب تحليل پرداخت وگفت: اگر كسي فردي صاحب تحليل شد در بادهاي موسمي سياسي راه را گم نمي‌كند و با برخي سخنان مشي خود را تغيير نمي‌دهد.
لاريجاني اظهارداشت: براي اينكه صاحب تحليل شويم بايد بدانيم كه در چه موقعيتي داريم؟ به كجا خواهيم رفت؟ ظرفيت‌هاي ما چيست؟، موانعي كه بر سر راه داريم كدام‌ها هستند؟ از چه مسيري بايد حركت كنيم تا با هزينه كمتر، توفيق بيشتري داشته باشيم و در نهايت در اين مسير غالبا با چه پيچيدگي‌هايي مواجه خواهيم بود.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينكه براي صاحب تحليل شدن توهمات را بايد كنار گذاشت و با واقعيت‌هاي عيني كار را به جلو برد ادامه داد: در ديدار اخير نمايندگان مجلس با مقام معظم رهبري ايشان تاكيد كردند كه مجلس در طول مسير خود آرمان گرا باشد اما بايد كار او بايد مبتني بر واقع گرايي گذاشته شود.
لاريجاني تصريح كرد: فردي كه در انتخاب مسير دچار مشكل شده و مسير پ رهزينه را انتخاب كند بصيرت ندارد همچنين گاهي آنقدر مسير را مشوه مي‌كنند كه مسير گم مي‌شود در همين حوادث و نزاع‌هايي در كشور وجود داشت برخي بايد حد و حدود خود را مي‌شناختند نه اينكه هدف را گم كرده و به كشور ضرر بزنند.
رئيس مجلس با بيان اينكه اگر اين سوالات را به درستي پاسخ داده باشم در مرحله آخر بايد به علت رهبري برويم افزود: جايگاه رهبري در اين است كه دست افرادرا در ارائه تحليل گرفته و به آنها در شناخت حقيقت كمك كند.
نماينده مردم قم تاكيد كرد:در مسائل سياسي كسي نمي‌تواند بگويد اما انقلاب و نظام را قبول دارم به همين دليل بصير هستم براي بصير شدن نياز به اطلاعات روز و رصد كردن حوادث است و در جايي كه گمشدگي پيدا كرد از رهبر استفاده كند.
لاريجاني با بيان اينكه براي تشيخص موقعيت اقتصادي، سياسي، فرهنگي واجتماعي مولفه‌هايي وجود دارد ادامه داد: از نظر موقعيت سياسي جمهوري اسلامي پس از پيروزي انقلاب اسلامي يك تغيير جايگاه يافته و از اينكه يك كشور وابسته بوده و مواضع شرمساري در ميان كشورهاي اسلامي داشت تغيير بزرگي كرد.
وي به پيشرفت‌هاي نظام جمهوري اسلامي در زمينه فناوري‌هاي علمي اشاره كرد وگفت: با تدبير رهبري و استراتژي رهبران و مديران نظام در سال‌هاي بعد از انقلاب مسير خوبي را طي كرديم بگونه‌اي كه توانستيم از موقعيت وابسته جدي به شرايطي پرسيم كه بر پاي خود بتوانيم بايستيم.
رئيس مجلس با اشاره به پيشرفت‌هاي نظام در زمينه فناوري صلح‌آميز هسته‌اي اظهارداشت: به دليل اينكه نظام موقف به پيشرفت در اين زمينه شده كشورهاي غربي در ادامه مسير سنگ اندازي مي‌كنند واگر اين پيشرفت‌ها نازل وكم اهميت بود اين عربده كشان سياسي اينگونه صف نمي‌كشيدند.
عضو مجمع تشيخص مصلحت نظام از تلاش دانشمندان در پيشرفت‌هاي علمي و نانو تكنولوژي تشكر كردوگفت: ممكن است در مقاطعي دچار زحمت شويم اما دستاوردهايي كه براي آينده به دست خواهيم آورد بسيار مهم و با ارزش است به همين دليل در سند چشم انداز بر اين مساله تاكيد شده است.
وي با بيان اينكه جمهوري اسلامي از نظر نقش آفريني در منطقه از امتيازات خوبي برخوردار است گفت: در سال‌هاي بعد ازانقلاب از راهبرد بسيار دقيقي برخورداريم و به خوبي جايگاه نظام تعريف شده است. اما در 10 سال اخير اگر رفتار آمريكايي‌ها را رصدكنيم متوجه خواهيم شد كه آنها مرتكب اشتباه‌هاي بزرگي شده و دچار دست پاچگي شده‌اند.
لاريجاني خاطرنشان كرد: آنها كه به دنبال پيگيري تئوري مديريت جهاني خود بوند عملا شكست خورده وجمهوري اسلامي يكي ازقدرت‌هاي بود كه مقابل اين ظلم جهاني را گرفت.
وي تصريح كرد: جمهوري اسلامي مخالف اين است كه تحت عنوان دمكراسي، به ملت‌هاي منطقه ظلم بزرگ كرد مگر با لشكركشي مي‌توان دمكراسي برپاكرد؟ كشورهايي كه به آنها ارتباط و همكاري دارند خود با دمكراسي فاصله نوري دارند.
نماينده مردم قم با بيان اينكه در قضيه لبنان، فلسطين، عراق و افغانستان به خاطر مسووليتي كه انقلاب رعهده ما گذاشته از استراتژي برخوردار هستيم اظهارداشت: زمان اشغال عراق توسط امريكايي‌ها همه كشورها با آن همسو بودند اما با آنها مخالفت كرديم آمريكايي‌ها خواستنتد براي مردم عراق قانون اساسي بنويسند اما ما اعلام كرديم كه خود مردم عراق بايد در تعيين سرنوشت كشورشان نقش داشته باشند.
رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه جمهوري اسلامي از نظر روشنگري در صحنه بين‌المللي تا حد خوبي موفق بوده است خاطرنشان كرد: براي موفقيت بيشتر در اين زمينه بايد از پتانسيل واقعي خود يعني دانشمندان و روحانيون استفاده كنيم.
لاريجاني در ادامه سخنان خود به بيان موقعيت كشور از لحاظ اقتصادي پردخت و گفت: در سال‌هاي بعد از انقلاب توانستيم در برخي از محصولات استراتژيكي مانند گندم، برنج، لبنيات و گوشت اقدامات خوبي انجام داده و بعضا هم به خودكفايي برسيم اين مساله نيز بارهنمودهاي رهبري صورت گرفت وايشان به همه دولت‌ها تاكيد داشتند كه بر مساله خودكفايي توجه ويژه‌اي صورت گيرد.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينكه بايد به سمت سند چشم انداز حركت كنيم گفت: ‌مقام معظم رهبري سند چشم انداز را مطرح مي‌كند تا چراغ راه باشد به همين دليل بايد سياست‌هايي را در دستور كار قراردهيم كه به اهداف مطرح شده در سند برسيم.
وي ادامه داد: برداشت من اين است كه هنوز اين مساله در ميان مردم عموميت نيافته است اگر همه افراد جامعه بخواهندكه به آن اهداف برسند بايد نسبت به سند از شناختي برخوردار باشند.
نماينده مردم قم تاكيدكرد: عده‌اي فكر مي‌كنند اگر حرف‌هاي بزرگي بزنند مشكل حل خواهد شد كه اين مطلب درست نيست.
وي به بحث چالش‌ها اشاره كرد و گفت: در مساله جهاني‌سازي ما بايد چه الگوي توسعه‌اي را در پيش بگيريم مدل توسعه جمهوري اسلامي بايد مبتني بر آرمان‌هاي امام و انقلاب بوده و باعث شود ما از چالش‌ها عبور كنيم نه اينكه قدرت الهام بخش ما كم شود.
لاريجاني بر لزوم شناخت دشمن تاكيد كرد وادامه داد: جمهوري اسلامي بي‌دشمن نيست آمريكا و رژيم صهيونيستي همواره دشمن ما بوده‌اند و ما نبايد گول حرف‌هاي آنها را بخوريم اگر بدانيم دشمن كيست هيچ گاه با حرف هاي آن تغيير نمي‌كنيم اما اگر دشمن را نشناسيم ممكن است با دو حرف دست پاچه شده و ندانيم كه چه بايد بكنيم.
رييس مجلس با بيان اينكه ميان دشمن و سنگ اندازي فرق وجود دارد افزود: شايد در منطقه برخي كشورها سنگ‌اندازي باشند اما بايد با آنها بگونه ديگر رفتاركرد در مقايسه با كشورهايي كه جمهوري اسلامي را تخريب كرده يا بر سر راه سد مي‌گذارند برخي كشورها هم با ما رقابت مي‌كنند و امكان دارد رقابت آنها منفي هم باشد اما دفع اين كشورها هم فرق مي‌كند.
رييس مجلس به بيان وضعيت داخلي كشور پرداخت وگفت: برخي افراد ضدا نقلاب بوده و در آن مسير حركت مي كنند اما برخي افراد در فهم مسايل قاصر بوده يا سوء فهم دارند كه بايد بگونه ديگر با آنها رفتار كرد.
وي خاطرنشان كرد:افرادي در جامعه هستند كه به محض اينكه ديگران دچار لغزشي مي‌شوند فورا آنها رامتهم به ضد ولايت مي‌كنند كه درست نيست و ما نبايد دشمن تراشي كنيم.
لاريجاني تصريح كرد: كسي كه با ولايت و قانون اساسي ستيز دارد دشمن است اما با كسي كه قصور در فهم دارد نبايد برخورد فردي صورت گيرد بلكه بايد به آن كمك كرد و روش دشمن تراشي، روش غلطي است.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام توسعه كشور را بدون برنامه امكان پذير ندانست و اظهار داشت: ما بايد مقيد به قانون باشيم چرا كه مقيد به قانون بودن هم حقوق مردم است و هم به كارها شتاب و سرعت مي بخشد.
رييس مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه پشت كردن به قانون يك ضعف است تصريح كرد: در حوادث اخير كه در مجلس مصر به اجراي قانون هستيم بدليل اين است كه معتقديم بدون آن نمي توان كشور را به درستي اداره و توسعه داد.
وي بر توسعه اسلامي- ايراني تاكيد كرد و گفت: بايد قبول كنيم كه اگر بدنبال الگو توسعه مناسب هستيم بايد همراه با مقياس اسلامي باشد شايد در سال‌هاي پس از انقلاب مدل توسعه ما وصله پينه‌اي بود اما امروز بايد از مدل بومي استفاده كنيم.
لاريجاني از چاپ عكس شهيد همت روي تي شرت‌ها انتقاد كرد و گفت: مادر اين كار عكس چه گوآرا را برداشته و عكس شهيد همت را چاپ كرديم آيا اين مدل وصله پينه‌اي نيست؟
رئيس مجلس شوراي به جايگاه ولايت فقيه اشاره كرد و اظهار داشت: در حدود 8 سال پيش بحث‌هايي در مورد ولايت فقيه طرح شد كه بحثي سطحي است وبعد آن را در جامعه و نشريات خود منتشر كردند مثلاً اينكه ولايت فقيه انقلابي است و ولايت فقيه را خبرگان رهبري انتخاب كرده و خبرگان را هم مردم انتخاب مي‌كنند.
نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي خاطر نشان كرد: ولايت فقيه است كه از حقوق مردم صيانت مي‌كند واسلاميت و جمهوريت نظام از طريق ولايت فقيه حفظ مي‌شود.
عضو مجمع تشخص مصلحت نظام به جايگاه روحانيت اشاره كرد وگفت: چه قبل و چه بعد از انقلاب از گروه‌هايي كه اسلام را منهاي روحانيت تجويز مي‌كردند ضربه خورده‌ايم نمي‌گوييم روحانيت بدون اشكال است اما آنها ريشه را مي‌زنند.
وي ادامه داد: كسي كه در اين 1400 سال معارف اسلامي را حفظ كرده همين حوزه‌ها هستند و بايد به اين نهاد بسيار احترام گذاشت و از آن صيانت كرد.
لاريجاني تاكيد كرد: اگر در داخل از يك نوع نظام توسعه برنامه‌اي برخوردار بوده و سياست‌هاي ابلاغي رهبري را اجرا كنيم و از لحاظ اقتصادي به توانمندي‌هايي دست يابيم و بتوانيم وحدت دروني را حفظ كرده و از آورده‌هاي خود به خوبي استفاده كنيم و اين چالش‌هاي دست ساز كه خود ايجاد كرده‌ايم را كنار بگذاريم چالش‌هاي بيروني مشكل ساز نيست واگر مشكلاتي در داخل نداشته باشيم چالش خارجي نمي‌توانندكاري از پيش ببرند.
وي در پايان تاكيد كرد: اگر پيوسته بر سر مسائل خود مجادله نكنيم و دعواهاي بيخودي در داخل ايجاد نكنيم مجادلات بيروني هيچ تاثيري نخواهد داشت.

منبع: ایلنا: 20 خرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.