شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ -  ۶ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

حضور گسترده نیروهای امنیتی و انتظامی در خیابان های تهران

بی بی سی

گزارش ها از حضور ماموران امنیتی و پلیس در خیابان های تهران حکایت دارند.


پلیس علت این حضور گسترده را برگزاری مانور "ارتقاء امنیت در پایتخت" اعلام کرده است، اما مخالفان دولت می گویند نزدیک شدن به سالگرد انتخابات علت "امنیتی شدن" تهران است.


حسین ساجدی نیا، رئیس پلیس تهران، روز چهارشنبه ۱۹ خرداد (نهم ژوئن) به خبرگزاری ایسنا گفت: "نیروهای پلیس تهران در یک تمرین عملیاتی به منظور ارتقای امنیت جامعه حضور یافتند تا میزان آمادگی نیروها از جهت سرعت و دقت در مأموریت ها سنجیده شود."


رئیس پلیس تهران درباره احتمال همزمانی این مانور در روزهای نزدیک به نخستین سالگرد انتخابات بحث برانگیز ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ اظهار نظر نکرد، اما گفت که حضور نیروهای پلیس در خیابان های انقلاب و آزادی تهران و میادین اصلی پایتخت "تمرین عملیاتی" است تا پلیس برای "مواقع خاص" آماده شود.


آقای ساجدی نیا اعلام کرده است که پلیس تهران آمادگی آن را دارد که ظرف ۲۰ دقیقه ماموران خود را در محل ماموریت مستقر کند.


همزمان مخالفان دولت ایران از احتمال ارتباط میان حضور چشمگیر پلیس در خیابان ها و میادین اصلی تهران با نزدیک شدن به نخستین سالگرد انتخابات خرداد ۸۸ سخن می گویند.


برخی از وبسایت ها و وبلاگ های نزدیک به مخالفان دولت ایران امروز (چهارشنبه ۱۹ خرداد) استقرار نیروهای بسیج و لباس شخصی در کنار خودروهای سیاه رنگ پلیس تهران موسوم به "ضد شورش" را دلیلی بر آمادگی پلیس تهران برای جلوگیری از هرگونه تجمع یا راهپیمایی اعتراضی دانستند.


درخواست اصلاح‌طلبان برای مجوز راهپیمایی سکوت در تهران


این در حالی است که احزاب اصلاح طلب و معترضان به نتایج انتخابات دور دهم ریاست جمهوری، برای برگزاری "راهپیمایی سکوت" از وزارت کشور ایران درخواست مجوز کرده اند.


به گزارش منابع خبری نزدیک به اصلاح طلبان، این احزاب و تشکل ها متعهد شده اند که این راهپیمایی در سکوت، بدون شعار، بدون سخنرانی، بدون قطعنامه، بدون حمل اسلحه، به طور مسالمت آمیز، با رعایت موازین امنیت ملی و تنها با استفاده از رنگ سبز و پلاکاردهای حاوی "درخواست اجرای بدون تنازل قانون اساسی" و "انتخابات آزاد" برگزار شود.


احزاب اصلاح طلب در نامه خود به وزارت کشور نوشته اند که در صورت صدور مجوز راهپیمایی، انتظامات آن را به عهده می گیرند، اما حفظ امنیت راهپیمایی و جلوگیری از اخلال در آن توسط "افراد فرصت طلب و قانون شکن که هدفشان برهم زدن امنیت است" به عهده نهادهای انتظامی و امنیتی است.


با این حال سایت کلمه که اخبار میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت را منتشر می کند، نوشته است که محمود عباس زاده مشکینی، مدیرکل سیاسی و دبیر کمیسیون احزاب وزارت کشور باز هم ایرادهایی به نامه احزاب اصلاح طلب وارد کرده است.


به نوشته این سایت، آقای مشکینی گفته است که اولا "هدف" راهپیمایی روشن نیست و ثانیا دبیرکل یا نماینده تام الاختیار دبیرکل هر یک از احزاب و گروه های تقاضا کننده باید شخصا در وزارت کشور حاضر شده و در مورد مسلحانه نبودن راهپیمایی تعهد بدهند و این تعهدها باید ثبت محضری هم بشود.


او همچنین گفته است که حزب های مشارکت و مجاهدین انقلاب که پروانه آنها توسط کمیسیون ماده ده احزاب لغو شده و همچنین انجمن روزنامه نگاران زن که انتخابات شورای مرکزی آن ناقص مانده است، نمی توانند برای راهپیمایی تقاضای مجوز کنند.


علاوه بر این سه تشکل، نمایندگان مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی، انجمن اسلامی جامعه پزشکی، مجمع نیروهای خط امام، مجمع دانش آموختگان ایران اسلامی، حزب همبستگی ایران اسلامی و انجمن مدرسین دانشگاه ها هم نامه درخواست مجوز راهپیمایی ۲۲ خرداد را امضا کرده اند.


درخواست مجوز برای راهپیمایی از سوی مخالفان دولت ایران در حالی مطرح می شود که در طول یکسال گذشته تمامی درخواست ها برای برگزاری تجمع یا راهپیمایی توسط معترضان به نتایج انتخابات، با مخالفت وزارت کشور ایران روبرو شده است.

منبع: بی بی سی: 20 خرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.