شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ستایش باراک اوباما از 'شجاعت' مردم ایران

بی بی سی

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در آستانه سالگرد انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری ایران از کشورهای جهان خواست که از مبارزه مردم ایران برای "آزادی" حمایت کنند.


او گفت: "این مسوولیت همه مردم و کشورهای آزاد است تا روشن کنند ما طرف کسانی هستیم که در پی آزادی، عدالت و عزت هستند."


این سخنان باراک اوباما بخشی از پیامی بود که یکی از مشاوران ارشد او بنام سامانتا پاور در گردهمایی روز پنجشنبه موسسه ملی دموکراسی در واشنگتن قرائت شد.


این گردهمایی درباره وضعیت ایران بود و در آن جایزه ویژه دموکراسی این نهاد به جنبش اعتراضی "سبز" ایران اعطا شد.


رئیس جمهوری آمریکا در پیامش گفت: "شجاعت مردم ایران الگویی برای همه ماست و ما را به چالش می کشد تا تاریخ را به سمت عدالت هدایت کنیم."


منتقدان رئیس جمهوری آمریکا واکنش دولت وی به وقایع پس از انتخابات خرداد ۸۸ را ضعیف می دانند.


در همین رابطه، سناتور جمهوریخواه جان مک کین، رقیب انتخاباتی باراک اوباما، پنجشنبه در واشنگتن به شدت از حکومت ایران انتقاد کرد.


او نظام جمهوری اسلامی را "رژیم از نظر اخلاقی فاسد" دانست که به گفته او "در سمت غلط تاریخ ایران" قرار دارد.


این سیاستمدار محافظه کار خواهان این شد که آمریکا و متحدانش مشروعیت حکومت ایران را زیر سوال ببرند و با اتخاذ تدابیر ملموس، از مردم ایران در برابر حاکمیت دفاع کنند.


سناتور مک کین نیز این سخنان را در موسسه ملی دموکراسی در واشنگتن بیان کرد.


از سوی دیگر، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، از لغو مراسم راهپیمایی مخالفان دولت ایران در سالگرد دهمین انتخابات ریاست جمهوری ابراز تاسف کرد.


میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفان دولت در ایران اعلام کردند به دلیل "حفظ جان و مال مردم" از برگزاری راهپیمایی در سالگرد انتخابات صرف نظر کرده اند.


خانم کلینتون که در باربادوس بسر می برد، گفت از اینکه رهبران گروه های مخالف دولت ایران مجبور به لغو این مراسم شده اند متاسف است.


وزیر امور خارجه آمریکا با مردم معترض در ایران ابراز "همبستگی" کرد و گفت: "مجموعه ای از سرکوب مردمشان، دستکاری در انتخابات خودشان و این واقعیت که آنها صادر کننده و وارد کننده فعالیت های تروریستی در جهان و پیگیر سلاح های اتمی هستند همگی حاکی از آن است این رژیمی بسیار خطرناک است."


ایران برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند و اتهام نقض حقوق بشر را رد می کند.


هیلاری کلینتون تحریم های اخیر شورای امنیت علیه ایران را معطوف به کسانی دانست که به گفته او در سرکوب های حکومت ایران علیه مردم دست دارند.

منبع: بی بی سی: 21 خرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:

Error in query: SELECT * FROM maghaleh WHERE nevisandeh = ' بی بی سی' AND onvan != 'ستایش باراک اوباما از 'شجاعت' مردم ایران' AND nevisandeh != '- - -' AND kategori != 'ثبت آزمایشی' ORDER BY timestamp DESC. You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'شجاعت' مردم ایران' AND nevisandeh !' at line 1