شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۷ تير ۱۴۰۱ - ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

جزئيات شكنجه اميري[دانشمند اتمی] در آمريكا

فارس

يك منبع آگاه در گفت‌وگو با فارس تشريح كرد:


جزئيات شكنجه اميري در آمريكا و نحوه تهيه فيلم‌هاي اول و دوم از او


خبرگزاري فارس: يك منبع آگاه با تشريح جزئيات شكنجه و نحوه تهيه فيلم از شهرام اميري در آمريكا، اعلام كرد كه آمريكا به دنبال تهيه يك فيلم ديگر است و مي‌خواهند با توسل به تهديداتي چون تحويل اميري به موساد، او را مجبور به بيان موارد مد نظر خود كنند اما ايران نيز اسناد جديدي در اختيار دارد.


يك منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس با تشريح نحوه ربايش شهرام اميري گفت: آقاي اميري يكي از پژوهشگران دانشگاه مالك اشتر بود كه براي زيارت خانه خدا خردادماه سال 88 عازم كشور عربستان شد.
به گفته وي در زمان ورود اميري به فرودگاه جده و كنترل پاسپورت، از وي سوال مي‌شود كه شغلت چيست؟ او پاسخ مي‌دهد كه فعاليت دانشگاهي دارم. مجددا يك افسر سعودي سوال مي‌كند كه آيا نظامي هستي؟ اميري پاسخ مي‌دهد كه خير. من يك پژوهشگر دانشگاهي هستم.
اين مقام مطلع با يادآوري اينكه اين پرسش و پاسخ‌ها به صورت غيرعادي بوده و نشان مي‌دهد آنها آقاي اميري را مي‌شناختند. حتي يك نفر در فرودگاه او را صدا مي‌كند و با واكنش او مطمئن مي‌شوند شناسايي آقاي اميري درست بوده و آنها منتظرش بوده‌اند.
وي تاكيد كرد: تمام اين مسائل را افراد آن كاروان شاهد بوده‌اند و متعجب مي‌شوند كه چرا فقط درباره او اين اقدامات انجام شده است. سپس كاروان راهي مكه مي‌شود.
* نحوه ربايش شهروند ايراني از مقابل محل اقامت
اين منبع آگاه با اشاره به نگراني شهرام اميري از نحوه برخورد انجام شده با او در فرودگاه جده اضافه كرد: او به همراهان خود تاكيد كرده كه از اين رفتارهاي ماموران سعودي نگران است.
"يك روز صبح كه آقاي اميري عازم زيارت خانه خدا بوده يك ون سفيدرنگ در مقابل هتل محل اقامت او توقف كرده و چند نفر به زبان فارسي (كه بعدا مشخص مي‌شود از عوامل همكار با سيا و دستگاه اطلاعاتي سعودي بوده‌اند) به آقاي اميري مي‌گويند كه ما از يك كاروان ديگر بوده و هم اكنون عازم خانه خدا هستيم. "
بنا بر اطلاعات اين مقام آگاه، پس از نزديكي شهرام اميري به اين خودروي ون، آنها با تهديد اسلحه، او را سوار ماشين كرده و مي‌ربايند. پس از تزريق يك آمپول، او را سوار يك هواپيماي غول پيكر امريكايي كرده راهي ايالت آريزونا مي‌شوند.
وي خاطرنشان كرد: پس از به هوش آمدن اين شهروند ايراني در هواپيما، او يكي از افراد همراه خود را شناسايي كرده كه همان فردي است كه در ربايش اميري از مقابل هتل شركت داشته است.
* 2 خواسته مهم آمريكا از اميري و واكنش وي به اين موضوع
اين مقام آگاه با تشريح شكنجه‌هاي شديد روحي و ساير فشارها به اين پژوهشگر دانشگاهي كشورمان طي 8 ماه گذشته افزود: اطلاعات غلطي به سيا منتقل شده كه اميري در فعاليتهاي هسته‌اي ايران مشاركت داشته و مي‌توانسته اطلاعات خوبي به آنها بدهد اما پس از آنكه روشهاي مختلف بازجويي را درباره وي به‌كار مي‌گيرند و حتي متوسل به دستگاههاي دروغ‌سنج شده‌اند، مطمئن مي‌شوند كه او هيچگونه ارتباطي با مسائل هسته‌اي ايران ندارد و همان‌طور كه از قبل هم مي‌دانستند، اين‌بار هم حربه‌هاي آنها براي جوسازي و ايجاد شبهه در فعاليتهاي صلح‌آميز هسته‌اي ايران راه به جايي نبرد؛ همانطور كه تلاشهاي موساد و منافقين نيز نتيجه‌اي نداشته است.
وي مرحله بعدي پس از نااميدي از طراحي اوليه سيا را تطميع آقاي اميري عنوان كرد و در تشريح اين اقدام آمريكاييها گفت: آنها از اين شهروند ايراني مي خواهند تا اولا اعلام كند كه شخصا به آمريكا پناهنده شده و ثانيا فردي مطلع از برنامه‌هاي هسته‌اي ايران بوده و رويكرد اين فعاليتهاي هسته‌اي، نظامي است.
* تهديد آمريكا به تحويل اميري به موساد
اين منبع آگاه با اعلام برخورد قاطع شهرام اميري با اين پيشنهادات آمريكاييها گفت: او تمام پيشنهادات مالي و امتيازات ارائه شده را رد مي‌كند.
"در مرحله بعدي براي تحت فشار گذاشتن شهرام اميري، او را تهديد مي‌كنند كه تحويل موساد خواهد شد و شديدترين و بيرحمانه ترين شكنجه‌ها را بر او پياده مي‌كنند و ديگر اثري از سرنوشت او پيدا نخواهد شد اما اميري باز هم مقاومت مي‌كند و اطلاعات دروغين آمريكا را بيان نمي كند. "
* علت تغيير وضع ظاهري اميري؛ استفاده از قرصهاي آرام‌بخش
وي تصريح كرد: بحمدالله موفق شديم با كمك خداوند، شرايط خاصي را ايجاد كنيم و اطلاعات بسيار خوبي را به دست بياوريم كه نوار اول آن از شبكه اول پخش شد. ايشان در آن نوار بخشي از مهمترين مطالب را بيان كرد و موضوعاتي چون همكاري امريكا و دستگاه اطلاعاتي سعودي در ربايش او، فشار براي بيان اطلاعات كذب درباره فعاليت هسته‌اي ايران و ... را مورد اشاره قرار داد.
اين منبع مطلع در خصوص واكنش امريكاييها به انتشار نوار گفت‌وگوهاي شهرام اميري گفت: پس از پخش اين نوار كه يك فضاحت اطلاعاتي براي آمريكا و دستگاه امنيتي آنها و نيز سيستم اطلاعاتي سعودي بود، آمريكاييها فشار مضاعفي را روي ايشان وارد كردند تا رسما اعلام كند كه پناهنده سياسي شده‌ است.
« علت تغيير وضع ظاهري اميري طي يك سال اخير چيست؟» اين مقام مطلع به اين سوال فارس اينگونه پاسخ داد: شهرام اميري به خاطر همين فشارها دچار بيماري اعصاب و روان شده و اضافه وزني كه طي اين ماهها پيدا كرده به خاطر استفاده از داروهاي آرام بخش و تسكين دهنده اعصاب و روان است.
* اضطراب و فشار بر اميري در فيلم دوم مشهود است
وي افزود: اميري باز هم به هيچ وجه زير بار فشارهاي آمريكاييها براي اعلام پناهندگي سياسي نمي‌رود و نمي‌پذيرد كه از مسائل هسته‌اي ايران موضوعات القايي آمريكا را بيان كند.
اين مقام مطلع در خصوص فيلم ديگري كه از شهرام اميري منتشر شده نيز گفت: اين فيلم فضاحت بيشتري براي آمريكاست. وي شديدا تحت فشار است تا درباره فيلم اول (كه از سيماي جمهوري اسلامي منتشر شد) توضيحات مد نظر سيا را بدهد و بگويد كه خانواده‌اش در ايران گروگان گرفته شده‌اند تا وي مطالبي را بيان كند!
وي همچنين اظهار داشت: آنچه كه با دستپاچگي توسط امريكاييها تهيه شده، مويد نظرات جمهوري اسلامي مبني بر انتقال اميري به آمريكاست و آنها نمي‌تواننند منكر ربايش او شوند كه سندي بر اقدام تروريستي آمريكا با همكاري دستگاه امنيتي سعودي است.
* آمريكا به دنبال تهيه يك فيلم ديگر است
اين منبع آگاه تاكيد كرد: آمريكا فشار زيادي را بر اين شهروند ايراني وارد كرده تا كف و حداقل خواسته‌هاي آنها را در مقابل دوربين بيان كند و در همان فيلم دوم نيز كاملا مشخص است كه او بسيار مضطرب و نگران است و با نگاه به يك صفحه، جملاتي را قرائت مي‌كند. اين صفحه يك "ال سي دي "است كه در همان مصاحبه نيز اميري بخشهاي زيادي از جملات نوشته شده را نمي‌پذيرد.
وي اضافه كرد: به خاطر رسوايي آمريكاييها در انتشار فيلم از رسانه ملي، آنها سراسيمه فيلم دوم را پخش كردند كه باعث رسوايي بيشتر براي آنهاست.
"هم‌اكنون نيز آمريكا به دنبال تهيه يك فيلم ديگر است و مي‌خواهند با توسل به تهديداتي چون تحويل اميري به موساد، او را مجبور به بيان موارد مد نظر خود كنند "
وي در ادامه اطمينان داد كه مسئولان ايراني به طور جدي پيگير سرنوشت شهروندان كشورمان هستند و هم اكنون نيز جدي‌تر اين موضوع را پيگيري خواهند كرد.
به اعتقاد اين مقام مطلع، دنيا نيز فهميد كه اتهامات هسته‌اي امريكا همچون گذشته كذب است و آمريكا همچون قطعنامه اخير هنوز هم به دنبال فريب افكار عمومي خواهد بود.
اين منبع آگاه اضافه كرد: آمريكا پس از بيانيه تهران اعلام كرده بود كه اين اقدام، يك كار فريبكارانه است اما گفتگوي آقاي اميري سند روشني است كه نشان مي‌دهد آنها دنبال فريبكاري هستند و به دنبال جعل سند براي اثبات دروغهاي خود بوده‌اند.
* دسترسي به اميري؛ همچون يافتن عطارزاده و دستگيري ريگي
اين منبع آگاه در مورد اينكه چگونه نوار يادشده به دست مسئولان كشورمان رسيده است نيز گفت: ملت عزيز ايران با توجه به اقدامات و برنامه‌ريزي دقيق اطلاعاتي در پرونده‌هايي چون شرور عبدالمالك ريگي، از اشراف و قدرت اطلاعاتي جمهوري اسلامي مطلع هستند.
به گفته وي، ريگي تحت شديدترين اقدامات حفاظتي قرار داشته و ملاحظات و امنيتي درباره او در حد بسيار بالايي رعايت مي‌شده است اما درباره شهرام اميري با توجه به حضور او در خاك آمريكا، مراقبتها كمتر بوده همانطور كه در مورد آقاي عطارزاده ديپلمات ايراني ربوده شده در خاك پاكستان نيز موضوع تا زمان آزادي ايشان رسانه‌اي نشد.
وي همچنين تاكيد كرد: به دليل ملاحظات امنيتي و حفظ منابع ياري كننده در اين پرونده، از بيان شيوه كسب اطلاعات معذوريم و ملت ايران نيز مي‌پذيرند كه بيان شيوه‌ها و اقدامات ابتكاري، چون ممكن است به ماموريتها و منافع اطلاعاتي ايران آسيب برساند، فعلا به صلاح نيست.
* اسناد ديگر درباره شهرام اميري در صورت نياز منتشر خواهد شد
وي همچنين در پاسخ به سوال ديگر خبرنگار فارس اعلام كرد كه اطلاعات و اسناد ديگري نيز در اختيار مسئولان كشورمان است كه در روزهاي آينده و و در صورت نياز، به اطلاع مردم كشورمان خواهد رسيد.


 

منبع: خبرگزاری فارس: 22 خرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.