شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ -  ۶ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اعتراض ایرانیان مقیم خارج به عملکرد دولت ایران در سالگرد انتخابات

بی بی سی

در سالگرد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، ایرانیان خارج از کشور با برگزاری مراسمی در شهرهای مختلف جهان به سرکوب معترضان در یک سال گذشته اعتراض کردند.


مخالفان دولت ایران در شهرهای واشنگتن، لندن، رم، پاریس، تورنتو، هامبورگ، استکهلم، ملبورن و توکیو در اعتراض به نتیجه انتخابات تجمع کردند. در حاشیه برگزاری جام جهانی در شهر ژوهانسبورگ هم تصاویری از حمایت از معترضان در ایران منتشر شده است.


در لندن صدها نفر از ایرانیان مقیم بریتانیا در برابر سفارت ایران در این کشور تظاهرات کردند. معترضان که به صورت نمادین یک صندوق رای در دست داشتند، پیش از آغاز تجمع دست به یک راهپیمایی کوتاه زدند.


سپس طرفداران جنبش سبز و دیگر گروه های سیاسی در گروه هایی مجزا اعتراض خود را ابراز کردند.


خبرنگار بی بی سی می گوید که تعداد طرفداران جنبش سبز نسبت به گروه های دیگر بیشتر بود، اما به طور کلی جمعیت نسبت به روز ۲۲ بهمن سال گذشته کمتر بود و تظاهرات نسبت به آن روز آرامتر برگزار شد.


در روز ۲۲ بهمن سال گذشته اعتراض ها به نتایج انتخابات به تشنج کشیده شد.


همچنین جمعه شب تجمعی در شهر رم برگزار شد. شرکت کنندگان در این تجمع که با همت سازمان عفو بین الملل برگزار می شد، به محدودیت هایی که بر فعالان سیاسی در ایران اعمال شده است اعتراض کردند و خواهان رعایت حقوق بشر و آزادی زندانیان سیاسی در ایران شدند.


در واشنگتن هم گروهی از مخالفان حکومت ایران و طرفداران جنبش سبز در برابر دفتر حفاظت منافع این کشور تجمع کردند و پس از سر دادن شعار، راهپیمایی کردند.


در ایتالیا هم ایرانی های مخالف دولت در برابر سفارت این کشور در رم تجمع کردند.


همزمان با برگزاری این اعتراض ها در رم، یک نمایشگاه عکس هم به مناسبت سالگرد انتخابات افتتاح شد.


در این نمایشگاه که "موج سبز" نام دارد آثار عکاسان خبری ایرانی که در سال گذشته در ایران بودند و نتوانسته اند عکس های خود را از وقایع بعد از انتخابات منتشر کنند نمایش داده شده است.


حسن سربخشیان، جواد منتظری، علی اوغازیان و رضا گنجی از جمله عکاس هایی هستند که آثارشان در این نماشگاه به نمایش در آمده است.


صدها ایرانی مقیم فرانسه هم در شهر پاریس در سالگرد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با ایجاد یک زنجیره انسانی به عملکرد حکومت اسلامی ایران اعتراض کردند.


"کمیته مستقل شهروندان ایرانی" برگزاری این مراسم را بر عهده داشت و در این مراسم شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و فعال حقوق بشر و محمد جواد اکبرین، یکی از منتقدان حکومت ایران سخنرانی کردند.


همچنین مراسم مشابهی در شهرهای ملبورن و توکیو برگزار شد.


صدها ایرانی ساکن استرالیا با در دست داشتن عکس های کشته شدگان و بازداشت شدگان اعتراض های بعد از انتخابات در شهر ملبورن دست به تظاهرات زدند.


ده ها نفر نیز در توکیو در اعتراض به رویدادهای سال گذشته در ایران در برابر سفارت ایران در ژاپن دست به تظاهرات زدند.


همچنین ویدیویی در اینترنت منتشر شده است که تعدادی غیر ایرانی در آن دیده می شوند که در شهر ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی در کنار جشن های خیابانی برای برگزاری جام جهانی در این کشور از خواسته های معترضان در ایران حمایت می کنند.


در این ویدیو اتوبوس هایی نشان داده می شود که در پشت آنها تصویرهایی از فعالان سیاسی ایران، از جمله منصور اصانلو، رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد تهران نصب شده است که اکنون در زندان است.

منبع: بی بی سی: 22 خرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.