شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ -  ۶ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

حمله به اتومبیل کروبی و محاصره منزل صانعی

بی بی سی

عده ای از نیروهای لباس شخصی روز یکشنبه به اتومبیل مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت در مقابل منزل آیت الله صانعی در قم حمله کردند. بر اساس گزارش های رسیده این افراد ضمن آسیب رساندن به خودروی آقای کروبی، منزل آیت الله صانعی را به محاصره خود در آوردند.


محمد تقی کروبی، از فرزندان مهدی کروبی در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی گفت که پدرش برای شرکت در مراسم ختم پدر یکی از اعضای حزب اعتماد ملی به قم سفر کرده بود و پس از این مراسم برای دیدار با آیت الله صانعی به منزل این مرجع تقلید شیعه مراجعه کرد که عده ای از نیروهای لباس شخصی با حضور در مقابل منزل آیت الله صانعی با زنجیر، باتوم و چوب به اتومبیل آقای کروبی آسیب رساندند.


در فیلمی که از تجمع این افراد در مقابل منزل آیت الله صانعی منتشر شده، تجمع کنندگان ضمن سر دادن شعارهایی علیه مهدی کروبی از آیت الله صانعی و اکبر هاشمی رفسنجانی انتقاد می کنند.


محمد تقی کروبی در این باره به بی بی سی گفت: "این مجموعه چون حمایت حاکمیت و بخش امنیتی و انتظامی را دارند بدون هراس در برابر منزل آیت الله صانعی عربده کشی می کنند و در کمال امنیت منزل ایشان را به محاصره خود درآورده اند و آنچه که می خواهند با اتومبیل هایی که در منطقه بوده انجام می دهند. در حال حاضر می توانیم بگوییم آقای کروبی و حائری در محاصره اوباش هستند".


همچنین حسین کروبی، از دیگر فرزندان مهدی کروبی به سایت اینترنتی جرس گفته است: "از نوع جمع شدن ناگهانی و رفتار این گروه پیدا است که خودسر نیستند و از طرف گروهی سازماندهی و فرماندهی می شوند".


مهدی کروبی پیش از این هم طی سال گذشته چندین بار مورد حمله نیروهای لباس شخصی قرار گرفته بود. از جمله در جریان نماز جمعه ای که به امامت اکبر هاشمی رفسنجانی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته انجام شد عده ای به آقای کروبی و همراهانش حمله کردند و ضمن "تیراندازی" هوایی، عمامه آقای کروبی را از سر او انداختند.


در موردی دیگر گروهی از هواداران دولت ایران در نمایشگاه مطبوعات در تهران به سوی مهدی کروبی حمله کرده‌اند به طوری که او ناچار به ترک محل نمایشگاه شد.


در یکی از آخرین موارد حمله به آقای کروبی، عده ای از نیروهای لباس شخصی در قزوین با سنگ و گلوله به اتومبیل او حمله کردند.


محمد تقی کروبی در مورد دلایل این حملات به پدرش به بی بی سی فارسی گفت: "آقای کروبی به دلیل افشاگری هایش علیه حکومت و تلاشی که برای مردم کرده است از سوی بخشی از مجموعه تحمل نشده است و در این راستا حتی به آستان مرجعیت هم تعرض می شود و روحانیت اصیل انقلابی و فداکار همواره در جهت دفاع از حقوق مردم هزینه داده است".


البته محمد تقی کروبی به بی بی سی گفت که با توجه به سابقه حملات قبلی به پدرش و اخباری که دیروز به دست آنها رسیده بود انجام این حمله پیش بینی شده بود.


محمد تقی کروبی می گوید با مراجعه به پدرش از او خواسته که به این سفر نرود اما مهدی کروبی در پاسخ گفته که خود را برای پرداخت هر نوع هزینه ای آماده کرده است.


ادامه واکنش ها به چهارده خرداد


از سوی دیگر واکنش چهره های شناخته شده مذهبی ایران به ماجرای قطع شدن سخنرانی حسن خمینی در روز چهاردهم خرداد ادامه دارد.


سایت جماران روز یکشنبه گزارش داد آیت الله جوادی آملی این واقعه را محکوم کرده و خطاب به نوه آیت الله خمینی گفته است: "شما را به صبر و استقامت توصیه می کنم، من لحظه ای که در تلویزیون آن توهین های جمع اندک را ملاحظه کردم از صمیم قلب برای شما دعا کردم."


وی افزود: "آنچه آن روز واقع شد ظلمی آشکار بود که به امام و بیت امام روا داشته شد."


روز چهارده خرداد و در جریان مراسم بیست و یکمین سالگرد درگذشت آیت الله خمینی، در سخنرانی نوه او ایجاد اخلال شد و عده ای علیه معترضین به نتایج انتخابات و وقایع پس از آن شعار دادند.


آیت الله صافی گلپایگانی نیز نسبت به این "اهانت" ابراز تاسف کرده و گفته است مسئولین باید آن را جبران کنند و به عاملین تذکر دهند.


به گزارش سایت شخصی آیت الله صافی گلپایگانی وی گفته است در زمانی که کشور به "اتحاد و همدلی" نیاز دارد بعضی اشخاص کارهایی "نسنجیده و غیر اخلاقی" انجام می دهند.


وی افزود: "همه بخصوص رسانه ها و جراید به ویژه صدا و سیما در این شرایط حساس باید کاری کنند که مردم به نظام اسلامی امیدوارتر از گذشته شوند و در صدد حل مشکلات کشور و مردم باشند و احترام بیت شریف امام را بیش از گذشته رعایت نمایند."


پیش از این نیز برخی دیگر از مراجع تقلید همچون آیت الله موسوی اردبیلی، آیت الله بیات زنجانی و آیت الله وحید خراسانی این واقعه را محکوم کردند.

منبع: بی بی سی: 20 خرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.