شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ - ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

«مجاهدین خلق» خبر دستگیری اعضای خود در تهران را تکذیب کرد

رادیو فردا

سازمان مجاهدین خلق ایران روز چهارشنبه در واکنش به خبر دستگیری اعضای خود در تهران ضمن متهم کردن جمهوری اسلامی به رواج «ادعاهای کذب» اعلام کرد که هیچ یک از افراد این گروه دستگیر نشده‌اند.

خبر خبرگزاری رویترز به نقل از این سازمان یک روز پس از آن منتشر می‌شود که وزیر اطلاعات دولت جمهوری اسلامی اعلام کرد که افراد اصلی «دو تيم» مرتبط با سازمان مجاهدين خلق که قصد بمب‌گذاری در سالروز حوادث ۳۰ خرداد سال ۱۳۶۰ در تهران را داشتند بازداشت شده‌اند.

به گفته وزیر اطلاعات ایران، افراد بازداشتی «درصدد بودند تا در اين ايام در چند منطقه مهم و حساس شهر تهران عليه مردم بی‌گناه و با هدف ايجاد رعب و وحشت اقدام به انفجار» کنند.

سازمان مجاهدين خلق از گروه‌های مخالف دولت ايران است که از سال ۱۳۶۰ وارد مرحله مبارزه مسلحانه با جمهوری اسلامی شد، و در جريان جنگ ايران و عراق نيروهای خود را به خاک عراق منتقل کرده و از آنجا حملاتی را عليه ايران ترتيب داد.

حیدر مصلحی، وزير اطلاعات دولت محمود احمدی‌نژاد، روز سه‌شنبه تعداد افراد بازداشت شده و مشخصات آنها را اعلام نکرد، ولی گفت که از اين افراد مواد ساخت بمب گوگرد، اکليل، سرنج، بنزين و کوکتل مولوتف آماده کشف شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سازمان مجاهدین خلق در ای‌میلی به رسانه‌های خارجی «این ادعاهای مطلقا کذب» را تکذیب کرده و‌ آن را بخشی از فعالیت «دروغ‌پراکنی» جمهوری اسلامی دانسته است.

آقای مصلحی همچنین در خبر خود از بازداشت اعضای سازمان مجاهدین خلق که ایران و آمریکا هر دو آن را گروهی تروریستی می‌دانند گفته بود که این «عوامل داخلی» در عراق آموزش دیده بودند.

اشاره وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی به اردوگاه اشرف در نزدیکی شهر بغداد، پایتخت عراق، است که حدود ۳۵۰۰ تن از اعضای سازمان مجاهدین در آن به سر می‌برند و دولت ایران چندین بار از دولت عراق خواستار برچیدن آن شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سازمان در ای‌میل خود به رسانه‌های خارجی اشاره وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی به آموزش افراد بازداشتی در عراق را «کذب» و آن را «زمینه‌چینی برای حمله به اردوگاه اشرف» دانسته است.

حیدر مصلحی روز سه‌شنبه گفته بود که «پدر و دو عموی يکی از سرتيم‌های دستگير شده به دليل عضويت در سازمان مجاهدين خلق در اوايل انقلاب اعدام شده‌اند و نام‌برده نيز تا به حال دو مرتبه به قرارگاه مجاهدين مستقر در عراق مسافرت داشته و آموزش‌های لازم را ديده است».

مسئوليت کنترل اردوگاه اشرف واقع در ۸۰ کيلومتری شمال بغداد در استان دیاله در سال جاری میلادی از سوی ارتش آمريکا به دولت عراق واگذار شد.

در مردادماه سال گذشته در جریان یک درگیری دوروزه بین ساکنان اردوگاه اشرف و نیروهای امنیتی عراق حداقل ۱۱ نفر کشته و زخمی و ۳۶ تن از مجاهدین دستگیر شدند.

منبع: رادیو فردا 26 خرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فردا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.