شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نوری المالکی: بهبود رابطه با همسایگان

مهر

بهبود رابطه با همسایگان رویکرد "اتحاد ملی" است / رابطه با اسرائیل هرگز


نخست وزیر عراق، رویکرد "اتحاد ملی" به عنوان بزرگترین فراکسیون پارلمان جدید عراق را رابطه حسنه با همه کشورهای منطقه به استثنای رژیم صهیونیستی دانست.


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه المنار، نوری المالکی گفت : ائتلاف جدید متشکل از دو فراکسیون دولت قانون و ملی عراق(اتحاد ملی) در راستای حل مسائل با کشورهای منطقه و بهبود روابط با آنها به استثنای اسرائیل حرکت می کند.

 مالکی خاطر نشان کرد : مشکلاتی که عراق با ایران، سوریه، عربستان و کویت دارد به جا مانده از زمان رژیم بعثی سابق است.

رئیس ائتلاف دولت قانون درباره اینکه ائتلاف تشکیل شده جدید موسوم به اتحاد ملی با هدف مقابله با فهرست العراقیه به ریاست ایاد علاوی و محروم کردن آن از  تشکیل دولت شکل گرفته، گفت : تشکیل این ائتلاف کاملا قانونی و مطابق قانون اساسی است و نیازی به هیاهو و جنجال آفرینی ندارد.
 


مالکی بر ضرورت انجام گفتگوها و ایجاد تفاهم برای دستیابی به دولت مشارکت ملی با همه گروهها تاکید کرد.
 


نخست وزیرعراق هرگونه تلاش برای از صحنه خارج کردن فهرست العراقیه را رد و خاطر نشان کرد :هیچ طرح خاصی در ائتلاف وی و اتحاد ملی برای این منظور وجود ندارد.

وی در عین حال پافشاری فهرست تحت رهبری ایاد علاوی بر تشکیل دولت به عنوان گروه پیروز را موضعی غیر قانونی و سرپیچی از قانون اساسی و دستگاه قضایی دانست.

نخست وزیر عراق بر تشکیل دولت جدید با در نظر گرفتن اصل مشارکت ملی تاکید کرد.
 


مالکی با اذعان به اینکه سهمیه بندی حزبی و سیاسی همچنان در تشکیل دولت جدید حکمفرماست و امید به تحقق اصل شهروندی به درجه مطلوب نرسیده است، دخالتهای منطقه ای را مسئول ادامه دودستگی میان عراقی ها و اختلافات طایفه ای آنها اعلام کرد .

وی دخالت کشورهای منطقه در روند سیاسی عراق را عامل بروز این مشکلات دانست و در عین حال تاکید کرد هرگز نگفته که درصورت انتخاب نشدن مجدد وی به نخست وزیری، عراق به سوی جنگ طایفه ای حرکت خواهد کرد و آنچه در روزنامه آمریکایی به نقل از وی منتشر شده، به علت ترجمه نادرست، دقیق نیست.نخست وزیر عراق بر ضرورت تغییر شیوه انتخاب وزیران و مقامات برجسته در دولت جدید تاکید و با غیر دوستانه خواندن رابطه دولتش با پارلمان سابق، اتهامات وارده به وی مبنی بر انحصار طلبی در اتخاذ تصمیمات را رد کرد.

منبع: خبرگزاری مهر:۱۳۸۹/۰۳/۲۶
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
مهر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.