شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ - ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اتحادیه اروپا صنعت نفت و گاز ایران را تحریم کرد

رادیو فردا

رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه بر سر تحریم‌های بیشتر ایران در بروکسل به توافق رسیدند؛ این تحریم‌ها  بسیار فراتر از  محدوده تحریم‌های تازه  شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران رفته است، شامل اقداماتی برای منع سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز و صنعت پالایشگاهی ایران خواهد بود.

اتحادیه اروپا در حالی تصمیم به تحریم مضاعف ایران گرفته است که در روز ۲۰ خرداد ماه امسال، شورای امنیت سازمان ملل سرانجام دور چهارم تحریم‌ها علیه ایران را به تصویب رساند.

تحریم‌های مضاعف اتحادیه اروپا که احتمالا در عرض چند هفته آینده به اجرا در می‌آید، بخش بازرگانی و از جمله کالاهایی که کاربرد دوگانه دارند را هدف قرار می‌دهد؛ بخش بانکداری،‌بیمه و ترابری ایران نیز از دیگر حوزه‌هایی است که اتحادیه اروپا قصد دارد بر آنها تحریم اعمال کند.

«سرمایه‌گذاری تازه، کمک فنی و انتقال فناوری، تجهیزات و خدمات مربوط به این حوزه‌ها به ویژه در بخش پالایش، مایع سازی و فناوری گاز مایع طبیعی» از موارد تحریم‌های اتحادیه اروپا در بخش انرژی ایران است.

رهبران اتحادیه اروپا روز دوشنبه در بیانیه خود آورده‌اند: «اتحادیه اروپا عمیقا متاسف است از اینکه ایران بسیاری از فرصت‌ها را که برای رفع نگرانی‌های جامعه جهانی درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران، پیشنهاد شده بود، مغتنم ندانست.»

رهبران اتحادیه اروپا در ادامه تصریح می‌کنند: «در چنین شرایطی، اقدامات محدودکننده اجتناب‌ناپذیر شده است.»

خبرگزاری رویتز، به نقل از منابع دیپلماتیک خود گزارش داده است که برخی از کشورهای اتحادیه اروپا و از جمله آلمان به دلیل سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز ایران، درباره شدت بخشیدن به تحریم‌های ایران دارای ملاحظات و نگرانی‌هایی بودند، اما با این حال همه رهبران سرانجام بیانیه‌ای قاطع صادرکردند.

اتحادیه اروپا در حالی دست به اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه ایران می‌زند که در آن سوی اقیانوس اطلس نیز، کنگره ایالات متحده در تدارک تحریم‌های مشابهی علیه ایران است.

خزانه‌داری ایالات متحده، روز چهارشنبه، یک بانک دولتی دیگر ایران را به فهرست سیاه خود اضافه کرد و  همچنین شرکت‌هایی که متهم هستند پوششی برای کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هستند را نیز هدف اقدامات تنبیهی خود قرار داد.

منبع: راديو فردا : ۲۷ خرداد ۱۳۸۹
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فردا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.