شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

عبدالمالک ريگی، رهبر گروه جندالله، اعدام شد

رادیو فردا

دادسرای عمومی و انقلاب تهران  اعلام کرده است که عبدالمالک ريگی، رهبر گروه جندالله، صبح روز يکشنبه به اتهام «محاربه و افساد فی الارض» در زندان اوین به دار آویخته شده است.

دادگاه عبدالمالک ريگی ششم خردادماه در تهران برگزار شد و دادگاه انقلاب  تصريح کرده است که پس از صدور رای، «حکم صادره مطابق مقررات به نامبرده ابلاغ شد.»


بیشتر بخوانید


·                                 برگزاری دادگاه عبدالمالک ریگی به اتهام «محاربه و افساد فی‌الارض


دادگاه انقلاب اسلامی می گويد: عبدالمالک ريگی حکم صادره را پذيرفته و «تقاضای عفو» کرده بود که رييس قوه قضاييه با اين در خواست مخالفت کرده است.

عبدالمالک ريگی يازده اتهام داشته است و به گفته دادسرای عمومی و انقلاب تهران، وی در جريان دادگاه اين اتهامات را پذيرفته و «اذعان» کرده است که در برخی از قتل‌ها «مباشرت و در برخی نيز آمريت» داشته است.

دادسرای انقلاب اسلامی همچنين می گويد: گروه جندالله به رهبری عبدالمالک ريگی از سال ۱۳۸۲، «۳۵ مورد گروگانگيری از اتباع داخلی و خارجی ،
۲۵مورد اخاذی و بيش از ۴۰ فقره عمليات راه بندی مسلحانه توام با انفجار انجام داده است.»

به گفته دادسرای انقلاب اسلامی، در جريان عمليات مسلحانه اين گروه ۱۵۴
نفر از نيروهای انتظامی و شهروندان غير نظامی کشته و ۳۲۰نفر نيز مجروح شده اند.

عبدالمالک ريگی که گروه تحت رهبری‌اش در سال‌های گذشته مسئوليت برخی از اقدامات مسلحانه در شرق ايران را بر عهده گرفته بود، در اسفند ماه ۸۸ توسط مأموران امنيتی جمهوری اسلامی دستگير شد و در ماه‌های اخير چندين بار تلويزيون دولتی ايران اعترافاتی را به نقل از وی منتشر کرد.

جندالله اقدام‌های خود را در راستای دفاع از شهروندان سنی‌مذهب در سيستان و بلوچستان می‌داند و پس از بازداشت عبدالمالک ريگی اعلام کرده که دست از فعاليت نخواهد کشيد و رهبری جديدی را برای خود برگزيده است.

عبدالمالک ريگی ۳۰ ساله، از اعضای يکی از قبايل شمال بلوچستان به نام «ريگی» است و گروه جندالله را که خود از آن تحت عنوان «جنبش مقاومت مردم ايران» نام می‌برد، در سال ۲۰۰۲ تأسيس کرد.

گروه تحت رهبری ريگی از سال ۲۰۰۵ عمليات مسلحانه خود را آغاز کرد و در اين سال‌ها مسئوليت چندين حادثه «تروريستی» را بر عهده گرفت.

جندالله از جمله در آخرين عمليات خود، اقدام به بمبگذاری انتحاری در شهرستان «سرباز» استان سیستان و بلوچستان کرد که در نتيجه اين اقدام شماری از فرماندهان سپاه پاسداران از جمله سرتيپ «نورعلی شوشتری» جانشين فرمانده نيروی زمينی سپاه کشته شدند


 


 

منبع: رادیو فردا، 30 خرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فردا:[تاریخ ارسال: 20 Jun 2010]  [ارسال‌کننده: hasan]  [  ]  
درود بر فرزند دلیر خلق بلوچ.و فرزند دلاور مردم ایران.راه و ایستادگیت تا برقراری آزادی و حاکمیت مردم ادامه دارد.تبریک بر همهٔ سروهای ایستاده در ایران برای آزادی.ننگ بر این نظام کثیف که حتا جرات نمیکند دادگاه نمایشی این رادمرد را در سیمای ولایت نشان دهد.پیروز بد جنبش کبیر مردم ایران برای آزادی.   

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.