شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ -  ۶ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

انتقاد کروبی از 'دامنه' اختیارات ولایت فقیه

بی بی سی

مهدی کروبی یکی از رهبران مخالفین دولت طی بیانیه ای گفته است اختیارات ولایت فقیه آنقدر گسترش یافته که گمان نمی کند حتی خدا هم چنین حقی برای خود قائل باشد.


آقای کروبی در این بیانیه که روز یکشنبه در سحام نیوز سایت رسمی حزب او، اعتماد ملی، منتشر شد نوشته است آنچه امروز تحت عنوان ولایت فقیه انجام می شود با اندیشه و عملکرد آیت الله خمینی متفاوت بوده و "تیشه به ریشه قانون اساسی و جمهوری اسلامی برخواسته از رای مردم زده" است.


وی با تاکید بر اینکه انتقاد از حاکم در شیعه نه فقط لازم بلکه واجب شرعی است پرسیده چگونه می توان "کهریزکی کردن مردم"، "آباد کردن قبرستانها"، حمله به مراجع و اصول قانون اساسی را تحت عنوان نظر رهبری توجیه کرد؟


مهدی کروبی گفته است: "اختیار و دامنه ولایت فقیه آنقدر توسعه داده شد که بعید می دانم در مواردی این مقدار اختیار از سوی خداوند به پیامبران و ائمه معصومین نیز داده شده باشد و حتی گمان نمی کنم که خدا چنین حقی برای چنین برخوردی با بندگان را برای خودش نیز در نظر گرفته باشد."


وی سپس به موارد متعددی از اختلاف نظر مقام های سیاسی و یا چهره های مذهبی با آیت الله خمینی اشاره کرد که به گفته او با اتهام ضدیت با ولایت فقیه روبرو نشدند.


مهدی کروبی مشخصا به ماجرای اختلافات آیت الله خامنه ای در دهه شصت اشاره کرد که بعنوان رئیس جمهور مایل به انتخاب میر حسین موسوی برای نخست وزیری نبود اما اصرار مجلس و حمایت آیت الله خمینی سرانجام منجر به این انتخاب شد.


آقای کروبی در این بیانیه گفت آیت الله خامنه ای در سال 64 "در جریان تحلیف در مجلس و در حضور تماشاچیان و خبرنگاران نیز اظهار داشتند که التزام من به سوگند ریاست جمهوری در حالیست که تمام ابزارهای اجرایی آن در اختیار من نیست و با این بیان ادامه نارضایتی خود نسبت به دیدگاه امام را اعلام کردند اما هیچگاه برای ایشان یا آن نمایندگان (مخالف) کمترین تعرض یا مزاحمت پیش نیامد و ایشان هدف تیرهای تهمت قرار نگرفتند."


وی یکبار دیگر حکومت را متهم به "دزدیدن" رای مردم کرد و گفت: "حقی که ظالمانه از شما ستاندند ننگی است که با هیچ رنگی پاک نخواهد شد."


مهدی کروبی هفته پیش در جریان سفر به قم و دیدار با آیت الله صانعی مورد حمله عده ای لباس شخصی قرار گرفت.


عده ای از مراجع تقلید این حادثه را محکوم کردند.

منبع: بی بی سی: 30 خرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:

Error in query: SELECT * FROM maghaleh WHERE nevisandeh = ' بی بی سی' AND onvan != 'انتقاد کروبی از 'دامنه' اختیارات ولایت فقیه' AND nevisandeh != '- - -' AND kategori != 'ثبت آزمایشی' ORDER BY timestamp DESC. You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'دامنه' اختیارات ولایت ' at line 1