شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تظاهرات کراچی در اعتراض به اعدام عبدالمالک ریگی

بی بی سی

در پاکستان تظاهراتی علیه اعدام عبدالمالک ریگی برگزار شده است.


به گزارش خبرنگار بی بی سی در شهر کراچی، پاکستان، بعد از ظهر چهارشنبه تظاهراتی در اعتراض به محکومیت و اجرای حکم اعدام عبدالمالک ریگی، رهبر سابق گروه جندالله، برگزار شد و تظاهرکنندگان ضمن حمایت از دیدگاههای وی، علیه حکومت جمهوری اسلامی شعار دادند.


روز یکشنبه این هفته مقامات قضایی جمهوری اسلامی اعلام کردند که حکم اعدام عبدالمالک ریگی را که محاکمه و در ارتباط با چندین فقره قتل، آدم ربایی، بمب گذاری و سرقت مسلحانه محاکمه و محکوم شناخته شده بود، به اجرا گذاشته اند.


اوایل اسفند ماه سال گذشته، مقامات امنیتی جمهوری اسلامی اعلام کردند که رهبر جندالله را در یک رشته عملیات اطلاعاتی پیچیده، هنگام عبور از حریم هوایی ایران به عنوان مسافر یک هواپیمای مسافربری قرقیز دستگیر کرده اند و تصاویری را هم از این ماجرا انتشار دادند.


اظهارات متفاوت برخی مقامات ایرانی هنگام اعلام خبر بازداشت رهبر جندالله و سخنان منابع پاکستانی و قرقیز در مورد این ماجرا باعث بروز ابهاماتی در مورد چگونگی دستگیری عبدالمالک ریگی و به خصوص نقش احتمالی سازمان های امنیتی پاکستان در آن شد.


پس از بازداشت عبدالمالک ریگی، گروه جندالله انتخاب رهبر جدیدی را اعلام کرد و شبکه های تلویزیونی دولتی ایران نیز در چند مورد آنچه را که اعترافات آقای ریگی خوانده می شد پخش کردند.


در این برنامه های تلویزیونی، رهبر جندالله، ضمن پذیرش تمامی اتهاماتی که به او وارد شده بود، از ارتباط گروه تحت رهبری خود با نهادهای اطلاعاتی غربی سخن گفت.


پیش از دستگیری عبدالمالک ریگی، مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند که وی در پاکستان پناه گرفته و به تلاش های گسترده ای برای تحویل گرفتن او از پاکستان دست زدند.


'ملی گرایی نه جدایی طلبی'


تظاهرات روز چهارشنبه در کراچی توسط "جبهه ملی بلوچ" که یک سازمان مدافع حقوق اقلیت بلوچ در پاکستان است سازمان داده شده بود.


تظاهرکنندگان که تصویر بزرگی از عبدالمالک ریگی را به همراه داشتند با دادن شعارهایی، آنچه را که اقدامات ضد بلوچ حکومت ایران می خواندند محکوم کردند و عبدالمالک ریگی را "قهرمانان خلق بلوچ" خواندند.


عبدالوهاب بلوچ، رهبر جبهه ملی بلوچ در پاکستان، جندالله را یک سازمان ملی گرای حامی حقوق اقلیت بلوچ در ایران توصیف کرد که حکومت ایران به دروغ آن را به تجزیه طلبی متهم می کند.


رهبر جبهه بلوچ گفت که جمهوری اسلامی به سرکوب وسیع مردم بلوچستان دست زده و مقامات قضایی ایران را متهم کرد که تنها طی دو سال گذشته، دست کم هفتصد نفر را اعدام کرده اند.


به گفته وی، تعدادی از رهبران دینی، فعالان سیاسی و روشنفکران بلوچ در میان اعدام شدگان بوده اند.


عبدالوهاب بلوچ گفت که جبهه ملی بلوچ با گروه جندالله در تماس است و این دو سازمان در نظر دارند جبهه متحدی را برای حمایت از حقوق اقلیت بلوچ در ایران و پاکستان تشکیل دهند.


خبرنگار بی بی سی در کراچی می نویسد که گروه های ملی گرا همواره برای دولت مرکزی پاکستان دردسر ساز بوده اند اما این نخستین باری است که یکی از آنها با یک گروه خارجی اعلام همبستگی می کند.


پس از انتشار خبر اعدام عبدالمالک ریگی در روز یکشنبه، سایت اینترنتی این گروه از این واقعه به عنوان "شهادت" رهبر سابق خود نام برد و هشدار داد که به اقدامات تلافی جویانه دست خواهد زد.


در روزهای اخیر، منابع خبری داخلی ایران به نقل از مقامات قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی از محاکمه هشت تن از اعضای جندالله به اتهام هایی مشابه اتهامات عبدالمالک ریگی و همچنین مراجعه چند صد نفر به "کمیسیون اعطای امان نامه در سیستان و بلوچستان" خبر داده اند.


به گفته آنان، با اعدام رهبر جندالله، بازداشت و محاکمه اعضای ارشد گروه و ابراز ندامت شمار قابل توجهی از اعضای آن، این سازمان از میان رفته و دیگر توان اجرای عملیات دیگری را ندارد.

منبع: بی بی سی: 3 تیر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.