شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ -  ۶ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

استقبال هیلاری کلینتون از اقدام کنگره علیه ایران

بی بی سی

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام کرده است که دولت باراک اوباما از تحریم هایی که کنگره علیه ایران در نظر گرفته است حمایت می کند و این مجازات ها را در چهارچوب سیاست دو بعدی مذاکره و فشار بر ایران، به اجرا خواهد گذاشت.


وزیر امور خارجه آمریکا جمعه ۲۵ ژوئن (چهارم تیر) با صدور بیانیه ای گفت که هدف این تحریم ها "محدود کردن برنامه اتمی ایران و تغییر محاسبات" جمهوری اسلامی است.


ایران تحریم های آمریکا را بی فایده می داند. تعدادی از نمایندگان مجلس این کشور جمعه از امکان "مقابله به مثل" ایران خبر دادند.


قانونگذاران آمریکا هدف تحریم های جدید را وارد کردن فشار بر صنایع انرژی و بانکداری ایران و نیز "ناقضان حقوق بشر" در ایران اعلام کرده اند.


کنگره در مصوبه خود برای اولین بار شرکت هایی که "فرآورده های نفتی تصفیه شده" از جمله بنزین، گازوئیل و سوخت موتور جت به ایران بفروشند را مشمول تحریم ها کرده است.


ولادیمیر چیژوف، نماینده روسیه در اتحادیه اروپا جمعه از تحریم های یکجانبه آمریکا و اتحادیه اروپا علیه صنایع نفت و گاز ایران انتقاد کرد و گفت روسیه از این تحریم ها حمایت نمی کند.


اما وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که دولت باراک اوباما تحریم های گسترده کنگره را در چهارچوب سیاست دو مسیره خود که بر مذاکره و تحریم استوار است، اجرا خواهد کرد.


هیلاری کلینتون گفت: "ما بر اجرای کامل این قانون به نحوی که استراتژی چندجانبه مذاکره و تحریم را پیش ببرد متعهد هستیم."


کنگره به آقای اوباما اجازه داده است که در صورت صلاحدید، تحریم های تصویب شده علیه شرکت های متعلق به کشورهای "همکاری کننده علیه ایران" را، البته به شکل مورد به مورد، حداکثر تا دوازده ماه به اجرا نگذارد، اما باید کمیته های مهم کنگره را از این تصمیم مطلع کند.


بر اساس گزارش ها، کنگره مصوبه تحریم ایران را برای امضا به کاخ سفید فرستاده، اما خبر امضای آن توسط باراک اوباما هنوز اعلام نشده است.


وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه روز جمعه خود به قطعنامه تحریمی ۱۹۲۱ شورای امنیت که در ماه ژوئن علیه ایران تصویب شد، اشاره کرد و گفت ایالات متحده با کشورهای دوست و متحدش تلاش خواهد کرد که اثر تحریم ها بر ایران را به حداکثر برساند.


هیلاری کلینتون از اینکه کنگره در قانون تحریم ایران به موضوع حقوق بشر پرداخته است استقبال کرد و گفت، از تلاش کنگره برای جلب توجه عموم به "نقض" حقوق بشر در ایران حمایت می کند.


قانونگذاران در این مصوبه رئیس جمهوری آمریکا را موظف کرده اند که حداکثر ظرف نود روز پس از امضای این مصوبه، طی گزارشی، اسامی مقام ها یا افرادی در ایران را که مسوول صدور دستور، اجرا یا هدایت اقداماتی در "نقض جدی حقوق بشر" پس از وقایع انتخابات خرداد ۸۸ ایران بوده اند به آگاهی کنگره برساند و در این زمینه، به گروه انصار حزب الله و بسیج اشاره کرده اند.


دولت ایران اتهام نقض حقوق بشر از جمله در مواجهه با اعتراضات به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری را رد می کند و می گوید آمریکا این اتهام را با اهداف سیاسی مطرح می کند.


مصوبه کنگره ایالات متحده از دولت این کشور می خواهد که برای مقام های ایران که "ناقض جدی حقوق بشر" تشخیص داده می دهد ویزا صادر نکند و در صورت امکان، به مسدود کردن دارایی های آنها مبادرت ورزد.


واکنش ایران


حسین سبحانی نیا، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران جمعه به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت که ملت و دولت ایران از تحریم ها استقبال نمی کنند اما در برابر آن هم ساکت و منفعل نخواهند ماند.


او گفت که از تمام توان دیپلماسی ایران به ویژه از نمایندگی های خارجی این کشور برای مقابله به مثل در برابر اقدامات آمریکا و غرب استفاده خواهد شد.


او تاکید کرد: "اگر کشورهای غربی بخواهند برای عبور کشتی ها و عملیات بانکی ما در دنیا اخلال ایجاد کرده و آنها را بازرسی کنند ما نیز با آنها رفتار متقابلی به ویژه در خلیج فارس و دریای عمان انجام خواهیم داد و از همه ظرفیت های اقتصادی و سیاسی خود در صحنه بین الملل استفاده خواهیم کرد."


اسماعیل کوثری، عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نیز، در گفتگو با ایرنا این تحریم ها را "بی اثر" توصیف کرد و گفت که آمریکا می خواهد با این روش ایران را از مسیر رسیدن به اهدافش "منحرف و ناامید" کند.


مصوبه کنگره شرکت ها را موظف می کند پیش از دریافت قراردادهای دولت فدرال ثابت کنند فعالیت هایی نمی کنند که تحریم های کنگره علیه ایران را نقض می کند.

بخش دیگری از این مصوبه به تحریم شرکت هایی اختصاص دارد که ابزار و تجهیزات قابل استفاده علیه آزادی اطلاع رسانی را هدف قرار داده و مواردی مانند فروش امکانات فیلترینگ اینترنت و شنود مکالمات و تماس های تلفنی را نام می برد.

منبع: بی بی سی: 5 تیر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.