شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ایران اظهارات رئیس سیا را جنگ روانی دانست

بی بی سی

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را متهم به راه اندازی "جنگ روانی" علیه ایران کرد.


آقای مهمانپرست این موضوع را در واکنش به اظهارات اخیر رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، موسوم به سیا مطرح کرد که گفته بود ایران هم اکنون دارای اورانیوم کافی برای تولید دو بمب اتمی است.


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سازمان سیا را به تلاش برای "القای یک ذهنیت منفی" نسبت به پرونده هسته ای ایران کرد.


رامین مهمانپرست در این باره گفت: "مقام های آمریکایی به ویژه دستگاه اطلاعاتی این کشور از همه بهتر می دانند که برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه نظامی نیست و در جهت اهداف صلح آمیز در حال انجام است".


آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا معتقدند که برنامه هسته ای ایران با پیگیری اهداف نظامی خطری برای امنیت منطقه خاورمیانه و دیگر نقاط جهان محسوب می شود.


شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه ۱۹۲۹ که اخیرا علیه برنامه هسته ای ایران تنظیم شد، تلاش کرده است غنی سازی اورانیوم توسط این کشور را مهار کند.


با این حال لئون پنتا، رئیس سازمان جاسوسی آمریکا در گفتگو با شبکه تلویزیونی ای بی سی گفت تحریم های جهانی ممکن است تاثیراتی داشته باشد و مشکلات اقتصادی جدی برای ایران ایجاد و حکومت این کشور را تضعیف کند اما احتمالا این تحریم ها ایران را از تلاش برای دستیابی به توانایی هسته ای باز نخواهد داشت.


رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن "جعلی" دانستن اینگونه اخبار در مورد برنامه هسته ای ایران به کشورهای غربی توصیه کرد: "بهتر است برای حل مشکلات امروز جهان و ایجاد جهانی عاری از سلاح هسته ای نسبت به خلع سلاح همه دارندگان اینگونه سلاح ها و به ویژه رژیم نامشروع صهیونیستی اقدام جدی به عمل آورند".


واکنش روسیه


رییس سازمان سیا در مصاحبه روز یکشنبه (27 ژوئن) خود گفت ایران اکنون اورانیم کم غلظت کافی برای ساخت دو بمب اتمی دارد، اما نخست باید آن را با غلظت بالا غنی کند.


وی گفت باید بررسی کرد آیا ایران تصمیم به تولید سلاح اتمی گرفته است یا خیر.


به گفته رئیس سیا اگر ایران چنین تصمیمی اتخاذ کرده باشد یکسال باید صرف غنی سازی اورانیم کند و یکسال دیگر نیز برای آماده شدن سیستم پرتاب کننده سلاح اتمی خود صبر کند.


ایران همواره گفته است بدنبال تولید سلاح اتمی نیست و مقاصد هسته ای صلح آمیز دارد.


آقای پنتا گفت اسرائیل بیش از آمریکا معتقد است ایران تصمیم به تولید بمب دارد، اما تل آویو حاضر است تا روشن شدن تاثیر تحریم های جهانی صبر کند.


او افزود اسرائیل حاضر است به آمریکا زمان کافی بدهد تا در برابر ایران به جای ابزار نظامی نخست از شیوه های دیپلماتیک، فرهنگی و سیاسی استفاده کند.


رئیس سازمان سیا همچنین گفت آمریکا و اسرائیل اطلاعات خود در باره ظرفیت های هسته ای ایران را در اختیار یکدیگر می گذارند.


دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه اظهارات آقای پنتا را "نگران کننده" خواند و گفت باید صحت این اطلاعات بررسی شود.


او که برای شرکت در نشست گروه بیست در کانادا بسر می برد گفت جامعه جهانی برنامه اتمی ایران را شفاف نمی داند و اگر ثابت شود این کشور اورانیم کافی برای ساخت دو بمب اتمی دارد، تنش های موجود افزایش می یابد.


معمولا رهبران روسیه به ندرت در مورد صحبت های مسئولان سازمان سیا اظهار نظر می کنند.


تحلیلگران می گویند واکنش نسبتا تند رییس جمهوری روسیه نسبت به ادعاهای رییس سازمان اطلاعات مرکزی روسیه حکایت از فاصله گرفتن سیاست های مسکو و تهران طی ماه های گذشته دارد.

منبع: بی بی سی: 7 تیر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.