شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اعتراض به 'حضور موسوی' در جلسه هیات موسس دانشگاه آزاد

بی بی سی

جلسه اخیر هیات موسس دانشگاه آزاد که به ریاست اکبر هاشمی رفسنجانی و با حضور میر حسین موسوی تشکیل شد، انتقاد های تند روزنامه کیهان و حامیان دولت ایران را به دنبال داشته است.


در مطلبی با عنوان "دانشگاه آزاد متعلق به ما و فرزندان ماست!" که در شماره روز دوشنبه ۷ تیر (۲۸ ژوئن) روزنامه کیهان منتشر شد، این جلسه "توطئه ای" برای مالکیت دانشگاه آزاد و تصاحب مبلغ ۲۵۰ هزار میلیارتومان سرمایه این دانشگاه نامیده شده است.


نویسنده روزنامه کیهان در این مطلب به مساله حضور میر حسین موسوی با دعوت عبدالله جاسبی، رئیس دانشگاه آزاد و حمایت آقای هاشمی رفسنجانی اشاره کرده است و از دستگاه قضایی ایران خواسته تا "مسئولیت قانونی و شرعی و ملی خود در برخورد جدی با این خیانت آشکار" را فراموش نکند.


در مطلب روزنامه کیهان آمده است که حضور آقای موسوی با اعتراض محسن قمی، که از شهریور ماه ۱۳۸۶ به عضویت هیات موسس دانشگاه آزاد منصوب شده است، رو به رو شد.


به نوشته کیهان آقای قمی اعتراض کرده بود که بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، آقای موسوی در هیات موسس دانشگاه آزاد عضویت ندارد.


کیهان در ادامه نوشته است که میرحسین موسوی هم با تایید عدم عضویتش در هیات موسس، دلیل حضور خود را ، اصرار آقای جاسبی عنوان می کند و آقای هاشمی ضمن تمجید از آقای موسوی، از او می خواهد که در جلسه بماند.


حضور میر حسین موسوی، در جلسه اخیر هیات موسس دانشگاه آزاد، دعوای شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمود احمدی نژاد با هیات موسس دانشگاه آزاد به ریاست اکبر هاشمی رفسنجانی را وارد مرحله تازه ای می کند.


پیش تر، محمود احمدی نژاد اساسنامه جدید دانشگاه آزاد را ابلاغ کرد، که بر اساس آن میرحسین موسوی از هیات موسس این دانشگاه برکنار شده بود.


شورای عالی انقلاب فرهنگی در این اساسنامه جدید، با افزایش اختیارات دولت در اداره این دانشگاه، ترکیب جدیدی برای هیأت امنای این دانشگاه معرفی و برای تغییر مدیریت آن، مهلت تعیین کرد.


در مقابل دانشگاه آزاد علیه این مصوبه به دادگاه شکایت کرد و دادگاهی در تهران دستور توقف اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را صادر کرد.


اما غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل ایران از صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه خواست با استفاده از اختیارات قانونی خود، این حکم دادگاه را لغو کند و آقای لاریجانی ضمن تایید بر غیر دولتی بودن دانشگاه آزاد، دستور دادرسی دوباره پرونده را صادر کرد.


مجلس ایران نیز روز ۳۰ خرداد، کلیات طرحی را تصویب کرده است که بر اساس آن مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد عملا لغو می شود.


این مصوبه مجلس با اعتراض شدید حامیان دولت مواجه شد و گروهی از آنها با تجمع در مقابل مجلس، نمایندگان را به همدستی با مدیریت دانشگاه آزاد متهم کردند و این مصوبه را "غیر ولایی" توصیف کردند.


چند روز بعد آن، در اثر این فشارها مجلس فوریت طرحی را تصویب کرد که در آن مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره دانشگاه آزاد قانونی توصیف شده است.


روایت تاسیس دانشگاه آزاد


از سوی دیگر سایت رسمی اکبر هاشمی رفسنجانی، مطلبی منتشر کرده است که مربوط به ماجرای تاسیس دانشگاه آزاد است.


در این مطلب آمده است که آیت الله خمینی، بنیاد گذار انقلاب ایران، شخصا، یک میلیون تومان سرمایه اولیه تاسیس دانشگاه آزاد را پرداخت کرده است تا "برای همیشه دولتی مدعی این دانشگاه نباشد."


سایت آقای هاشمی رفسنجانی، با ارائه اسنادی، نوشته است: "رئیس دانشگاه آزاد با امضای مشترک آقایان خامنه ای، احمد خمینی، هاشمی رفسنجانی و میرحسین موسوی منصوب شده است."


هیات موسس اولیه این دانشگاه شامل آیت‌الله علی خامنه‌ای، اکبر هاشمی رفسنجانی، احمد خمینی، میرحسین موسوی و عبدالله جاسبی بودند.


در شهریورماه سال ۸۶ اعلام شد علی اکبر ولایتی، حسن حبیبی، محسن قمی، حمید میرزاده و حسن خمینی به عضویت هیات موسس منصوب شده اند.


وقف دانشگاه آزاد


به نوشته روزنامه کیهان آقای هاشمی رفسنجانی در جلسه اخیر هیات موسس دانشگاه آزاد گفته است که وقتی خواسته اند این دانشگاه را تاسیس کنند، "پنج، شش نفری" رفته اند ثبت شرکت ها و آنجا را به ثبت رسانده اند.


در ادامه نوشته کیهان از قول آقای هاشمی رفسنجانی آمده است: "ما طبق قانون ثبت شرکت ها مالک هستیم و می توانیم این مال را وقف کنیم و اگر وقف را باطل کنند ممکن است فرزندان ما نسبت به مالکیت دانشگاه آزاد اقامه دعوی کنند."


هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی روز هفتم شهریور ۱۳۸۸ با انتشار بیانیه ای، تمام اموال منقول و غیرمنقول این دانشگاه را وقف کرد و رسما اعلام کرد که موقوفات دانشگاه آزاد باید برای توسعه و تعمیق آموزش، پژوهش و فناوری در داخل و خارج از ایران مصرف شود.


این تصمیم دانشگاه آزاد با مخالف شورای عالی انقلاب فرهنگی و حامیان دولت رو به رو شده است و مخالفان، هیات موسس این دانشگاه را مالک اموال آن نمی دانند.


بنا به اعلام هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی، این دانشگاه ۳۵۷ واحد دانشگاهی و مرکز آموزشی در ایران، لبنان، امارات متحده عربی، انگلیس، تانزانیا و ارمنستان دارد و وسعت فضای آموزشی، پژهشی، فرهنگی، اداری، بیمارستانی، درمانی و بهداشتی، ورزشی و رفاهی آن هم به ۱۴ میلیون مترمربع می رسد.

مسئولین دانشگاه آزاد، تعداد دانشجویان این دانشگاه را یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر و تعداد فارغ التحصیلان آن را هم دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر اعلام کرده اند.

منبع: بی بی سی: 7 تیر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:

Error in query: SELECT * FROM maghaleh WHERE nevisandeh = ' بی بی سی' AND onvan != 'اعتراض به 'حضور موسوی' در جلسه هیات موسس دانشگاه آزاد' AND nevisandeh != '- - -' AND kategori != 'ثبت آزمایشی' ORDER BY timestamp DESC. You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'حضور موسوی' در جلسه هی' at line 1