شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

۲۶۰هزار کشته در ده سال در جاده های ایران

بی بی سی

در یک دهه گذشته بیش از ۲۶۰ هزار نفر بر اثر سوانح رانندگی جان خود را از دست داده و بیش از دومیلیون نفر نیز مصدوم شده اند.


سرتیپ اسکندر مومنی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایران، در همایش فرهنگیان ترافیک و پلیس نامحسوس، عوامل مهم در کاهش آمار تصادفات را ایمنی وسائل نقلیه، ایمنی شبکه معابر، توسعه حمل و نقل عمومی و سرعت در امداد و نجات دانست.


آقای مومنی در ادامه اظهاراتش گفت:"پیشرفت در هرکدام از این عوامل می تواند ضعف عامل دیگر را جبران کند، برای مثال اگر خودروها از ایمنی بالایی برخوردار باشند، سرنشینان آن در صورت واژگونی خودرو با سرعت ۲۰۰ کیلومتر نیز آسیب نمی بینند".


تعداد تلفات حوادث رانندگی در ایران، سالانه حدود ۲۳ هزار نفر اعلام شده است، این در حالیست که آمار کشته شدگان سه زلزله تکان دهنده سه دهه اخیر ایران در طبس، رودبار و بم در حدود ۹۵ هزار نفر است.


آقای مومنی با اشاره به نقش عامل انسانی در کاهش تصادفات و تلفات ناشی از آن گفت: "تاکید پلیس در شرایط کنونی بر عامل انسانی است، زیرا تنها عامل انسانی می تواند کاستی های بخش های دیگر را جبران کند".


او با اشاره به این که استفاده از نهادهای فرهنگ ساز مانند آموزش و پرورش می تواند مفید باشد، اظهار امیدواری کرد با همکاری آموزش و پرورش، به کارگیری فرهنگیاران پلیس در سایر استان های کشور نیز آغاز شود تا از ظرفیت بیش از ۸۰۰ هزار معلم ایرانی استفاده شود.


بنابر آمار پلیس ایران در کشورهای توسعه یافته هر سال در مقابل هر هزار نفر جمعیت، سه نفر در اثر تصادفات جاده ای خود را از دست می دهند. اما در ایران این آمار ۳۲ نفر به ازای هر هزار نفر است.


سالانه حدود۸۰۰ هزار تصادف در ایران روی می دهد و ایران در ردیف اول حوادث مرگبار جاده ای جهان قرار دارد.

منبع: بی بی سی: 14 تیر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.