شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

احضار سفیر ایران در نروژ در اعتراض به دو حکم اعدام

بی بی سی

وزارت خارجه نروژ روز دوشنبه گفت که سفیر ایران در اسلو را برای اعتراض به صدور احکام اعدام برای زنی که متهم به زنا است و مردی که در نوجوانی مرتکب قتل شده بود احضار کرده است.


در جریان احضار سید حسین رضوانی همچنین در مورد پرونده مجید توکلی دانشجوی زندانی در ایران اعتراض شد.


استفان بارت آیده از مقام های وزارت خارجه نروژ به خبرگزاری فرانسه گفت: "من سفیر ایران را احضار کردم تا پیام روشنی در مورد دیدگاه نروژ نسبت به سه پرونده به او بدهم."


آقای آیده گفت که سکینه محمدی آشتیانی که به جرم زنا به سنگسار محکوم شده است "قبلا در ارتباط با همین محکومیت مجازات شده بود."


بنابه گزارش ها این زن 43 ساله که دو فرزند دارد در ماه مه 2006 به داشتن "رابطه نامشروع" محکوم و 99 ضربه شلاق خورده بود.


اما آقای آیده گفت: "این یک اصل بین المللی است که یک شخص نباید بیش از یک بار به خاطر همان جرم مجازات شود."


دو مورد دیگری که که او با آقای رضوانی مطرح کرده است به محمد رضا حدادی و مجید توکلی مربوط می شود.


محمد رضا حدادی به جرم قتلی که در سن زیر 18 سالگی مرتکب شده بود به اعدام محکوم شده است و مجید توکلی از رهبران دانشجویی ایران در جریان اعتراضات ضدحکومتی در ماه های پس از انتخابات دستگیر شد.


بیانیه دیده بان حقوق بشر


همزمان سازمان دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای که دوشنبه منتشر کرد خواستار خودداری قوه قضاییه ایران از اجرای حکم اعدام محمد رضا حدادی شد.


براساس این بیانیه آقای حدادی که هم اکنون 23 سال دارد قرار است روز چهارشنبه هفتم ژوئیه به خاطر قتلی که در 15 سالگی مرتکب شده بود اعدام شود.


دیده بان حقوق بشر می نویسد که خانواده حدادی روز چهارم ژوئیه از قصد قوه قضاییه برای اعدام فرزندشان در روز چهارشنبه آگاه شدند.


این گروه می نویسد که حکم اعدام حدادی قبلا حداقل سه بار با دخالت مراجع قضایی از جمله توسط آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس وقت قوه قضاییه در 27 مه 2009 به تاخیر افتاده بود.


دیده بان حقوق بشر در بیانیه خود در مورد اعدام کسانی که در زیر سن 18 سالگی در ایران مرتکب جرم شده اند نوشت: "ایران پیشگام همه کشورهای جهان در اعدام متهمان نوجوان است. از ماه ژانویه 2005، تنها چهار کشور دیگر – عربستان سعودی، سودان، پاکستان و یمن – متهمان نوجوان را اعدام کردند."


این بیانیه افزود: "با وجود دستور رئیس وقت قوه قضاییه آیت الله هاشمی شاهرودی در سال 2004 جهت لغو احکام اعدام برای کسانی که زیر 18 سال محکوم به ارتکاب جرم شده بودند، دستگاه قوه قضاییه حکم اعدام حدادی را صادر نمود."

منبع: بی بی سی: 15 تیر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.