شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تلفات غیرنظامیان افغان افزایش یافته است

بی بی سی

یک نهاد غیردولتی دفاع از حقوق بشر در افغانستان از افزایش تلفات غیرنظامیان در این کشور در مقایسه با سال گذشته میلادی خبر داده است.


سازمان نظارت و گزارشدهی حقوق بشر افغانستان (آرم) می گوید در شش ماه اول سال 2010، یک هزار و هفتاد و چهار غیرنظامی در افغانستان کشته شدند که این آمار در مقایسه با شش ماه اول سال گذشته میلادی افزایش 1.3 درصدی را در تلفات غیرنظامیان نشان می دهد.


این سازمان میانگین تلفات غیرنظامیان در شش ماه اول سال جاری در افغانستان را شش نفر در هر روز محاسبه کرده و نوشته است که در هر روز، حداقل هشت نفر دیگر هم زخمی شده اند.


این سازمان در حالی که گروه های مسلح مخالف دولت را مسئول شصت درصد از تلفات غیرنظامیان دانسته، تاکید کرده است که سهم نیروهای خارجی در وارد کردن این تلفات به تناسب سال گذشته "کاهش قابل ملاحظه ای" یافته است.


مسئولان "آرم" می گویند منبع اطلاعات و آمار آنها در این گزارش اعلامیه های نیروهای ناتو و دولت افغانستان، گزارش رسانه های خبری از حوادث مختلف و گزارش همکاران محلی آنها بوده است.


بمب و حملات انتحاری


براساس آماری که در گزارش "آرم" آمده، از جمع یک هزار و هفتاد و چهار غیرنظامی که در شش ماه اول سال جاری در خشونتهای افغانستان کشته شدد، ششصد و شصت و یک نفر (بیش از شصت درصد) به حملات گروه های مسلح مخالف دولت ارتباط داشته است.


این گزارش افزوده که انفجار بمب و مواد انفجاری جاسازی شده در خیابانها، بیشترین تلفات را به غیرنظامیان وارد کرده در حالی که حملات انتحاری، دومین عامل بزرگ کشته شدن غیرنظامیان بوده است.


گزارش "آرم" آورده که کاهش عملیات هوایی نیروهای ناتو در افغانستان "به کاهش قابل ملاحظه" تلفات غیرنظامیات در اثر عملیات نیروهای خارجی کمک کرده است.


اما این گزارش افزوده که با این حال، دوصد و ده غیرنظامی در اثر تیراندازی نیروهای خارجی در شش ماه اول سال جاری کشته شده اند و نیروهای امنیتی داخلی افغانستان نیز در کشته شدن یکصد و هشت غیرنظامی دیگر مقصر دانسته شده اند.


این گزارش همچنین نوشته است که شصت و هفت غیرنظامی دیگر هم در اثر تیراندازی ماموران شرکت های خصوصی امنیتی و حملات "گروه های مسلح جنایتکار" کشته شده اند.

گزارش همچنین آورده که در شش ماه اول سال جاری، بیش از یک هزار و پنجصد غیرنظامی در خشونتهای افغانستان زخمی شده اند.

منبع: بی بی سی 21 تیر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.