شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

وزیر انرژی روسیه: تحریم ها مانع فروش سوخت به ایران نیست

بی بی سی

سرگئی شماتکو، وزیر انرژی روسیه در دیدار با مسعود میرکاظمی، وزیر نفت ایران گفته است تحریم های موجود علیه برنامه هسته ای ایران مانع از همکاری های روسیه با این کشور در زمینه نفت، گاز و انرژی نخواهد شد.


آقای شماتکو که در روسیه پس از امضای بیانیه ای مشترک با وزیر نفت ایران موسوم به "نقشه راه" سخن می گفت افزود: "در صورت وجود منافع تجاری، شرکت های روسی آماده اند فراورده های نفتی خود را به ایران بفروشند".


به گزارش واحد مرکزی خبر، وابسته به سازمان صدا و سیمای ایران، در "نقشه راه" همکاری های ایران و روسیه در زمینه انرژی، امکان تبادل دانش فنی، سرمایه گذاری های مشترک و تبادل تجربه تا ۳۰ سال آینده در بخش های نفت و گاز و پتروشیمی مطرح شده است.


مقامات روسیه پیش از این هم نسبت به تحریم های یک جانبه آمریکا و اتحادیه اروپا در ماه گذشته میلادی که بیشتر صنعت نفت و گاز ایران را هدف گرفته بود ابراز نارضایتی کرده بودند.


روسیه که روابط اقتصادی و نظامی گسترده ای با ایران دارد، از گذشته متحد نزدیک این کشور بوده است.


اما کارشناسان معتقدند برخی از موضعگیری های روسیه در قبال ایران دچار تناقض هایی است.


رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا هم چندی پیش با دوگانه خواندن سیاست های روسیه در قبال ایران گفته بود روسیه از یک سو ایران را تهدیدی امنیتی تلقی می کند و از سوی دیگر بدنبال روابط تجاری با این کشور است.


با وجود استقبال اخیر مقامات روسیه برای فروش فراورده های نفتی به ایران، روسیه اخیرا مواضع سخت تری نسبت به برنامه هسته ای ایران گرفته و از چهارمین دور تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران که ماه پیش تصویب شد، حمایت کرده است.


دیمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه چند روز پیش در جمع سفرای روسیه در کشورهای خارجی گفته بود: "ایران دارد به سمتی حرکت می کند که به داشتن توانایی لازم برای ساختن سلاح هسته ای نزدیک می شود."


ویتالی چرکین، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد هم امروز، چهارشنبه ۱۴ ژوئیه، در زمینه فعالیت های هسته ای ایران گفت: "متاسفانه علائم چندان اطمینان بخشی از سوی ایران دریافت نمی شود، اما در عین حال شورای امنیت سازمان ملل هم قصد ندارد در آینده نزدیک تحریم های بیشتری علیه این کشور تصویب کند".


با وجود این گونه اظهارات مقامات روسی علیه ایران و برنامه هسته ای این کشور، به نظر می رسد در عزم مسئولان بخش انرژی روسیه برای ادامه و حتی گسترش همکاری با ایران چندان تغییری ایجاد نشده است.


در بخش دیگری از این بیانیه مشترک بین مقامات بلند پایه صنعت انرژی دو کشور، امکان تاسیس بانکی مشترک بین ایران و روسیه برای تامین مالی پروژه های مشترک نفت و گاز و پتروشیمی مطرح شده است.


ایران که دارنده حدود ۱۰ درصد از ذخایر نفتی جهان است، چهارمین صادر کننده بزرگ نفت به حساب می آید و پس از روسیه مقام دوم در زمینه صادرات گاز در جهان را داراست. با این حال به دلیل محدویت های موجود در ظرفیت پالایشگاهی، این کشور مجبور است برای تامین نیاز داخلی بنزین، اقدام به واردات این محصول از سایر کشورها کند.

منبع: بی‌بی‌سی: 23 تیر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.