شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دراویش گنابادی از دستگیری ۱۵ پیرو خود در ایران خبر دادند

بی بی سی

پایگاه خبری رسمی دراویش گنابادی نوشته است که پانزده تن از این دروایش در روزهای اخیر در شهرهای مختلف ایران بازداشت شده‌اند و محل کار بعضی از آنها پلمب و خانه هایشان مورد تفتیش قرار گرفته است.


به گزارش سایت مجذوبان نور، وزارت اطلاعات ایران از حدود دو ماه پیش برخورد با دراویش و بعضی از اقلیت های مذهبی را شدت بخشیده و از جمله برگزارکنندگان مجالس هفتگی دراویش در شهرهای مختلف را به ادارات اطلاعات احضار کرده است.


سایت رسمی دراویش گنابادی اخیرا در نامه ای سرگشاده به آیت الله خامنه ای نوشته بود: "پیروان این طریقت عرفانی در جمهوری اسلامی، شاهد ظلم و ستم های زیادی بوده اند و قابل قبول نیست که رهبران حکومت از این اتفاقات بی خبر باشند، چرا که هماهنگی مراکز مختلف، این ذهنیت را ایجاد می کند که فرماندهی واحدی عملیات سرکوب دراویش را انجام داده است. در ادامه هر واقعه، ما شاهد آن بوده ایم که مهاجمان، دراویش را به میز محاکمه کشیده و به زندان و تبعید محکوم کرده اند و مسببین و آمرین حوادث مورد تشویق قرار گرفته اند".


در گزارش تازه پایگاه اطلاع رسانی مجذوبان نور آمده است که مسلمانان اهل سنت و بهائیان نیز بر اساس بخشنامه ای که اخیرا وزارت اطلاعات صادر کرده است، مشمول نظارت های امنیتی سختگیرانه تر شده اند.


بنا بر این گزارش، مجلس‌داران دراویش شهرهای بهبهان، بندر گناوه، بندرلنگه، قائم‌شهر، ساری، مسجدسلیمان، کوار، اهواز، شهرکرد، گلپایگان، کاشان، بیدخت گناباد و چندین شهر دیگر در ماه گذشته به ادارات اطلاعات احضار و مورد تهدید قرار گرفته اند.


در نامه سرگشاده به آیت الله خامنه ای، از تخریب حسینیه های دراویش در شهرهای قم، بروجرد و اصفهان، ممانعت از برگزاری مراسم آنها در شهرهای مختلف، جلوگیری از سفر رهبر سلسله به زادگاه خود، اخراج دراویش از ادارات و مراکز فرهنگی، ضرب و شتم، بازداشت و محکومیت دراویش به تحمل حبس، شلاق و تبعید و ابطال پروانه وکالت وکلای آنها، به عنوان "ستم"هایی یاد شده که در پنج سال اخیر به دراویش گنابادی روا داشته شده است.


سایت مجذوبان نور نوشته است که در روز نهم تیرماه، چهار تن از دراویش گنابادی در گلپایگان و کاشان احضار و بازداشت شده اند و منازل تعداد دیگری از آنها در شهرکرد و کرج تفتیش شده است.


در پایان این گزارش آمده است: "غلامعباس زارع‌حقیقی، از دراویش گنابادی و متصدی مزار سلطانی بیدخت نیز دستگیر و روانه زندان وکیل آباد مشهد شده است".


سابقه


سابقه سلسله دراویش نعمت اللهی گنابادی به شاه نعمت الله ولی، عارف قرن نهم هجری باز می گردد.


اعتقادات شاخه گنابادی نسبت به شاخه های دیگر نعمت اللهی به اهل شریعت نزدیک تر است و پیروان این شاخه مکان های تجمع خود را به جای خانقاه، "حسینیه" می نامند.


رهبر یا "قطب" فعلی دراویش گنابادی نورعلی تابنده، معروف به مجذوبعلی شاه است که در زمان دولت موقت مهدی بازرگان مدتی معاونت وزارت خانه های ارشاد و دادگستری را به عهده داشت.


برخوردهای سال های اخیر با پیروان سلسله دراویش نعمت الهی گنابادی که به تخریب حسینیه های دراویش در شهرهای بروجرد و اصفهان انجامید از بهمن ماه سال ۱۳۸۴ و با تخریب حسینیه دراویش در قم آغاز شد.


آیت الله حسینعلی منتظری، مرجع تقلید متوفی و بلند پایه ترین روحانی منتقد حکومت ایران در آن زمان، گفته بود که تخریب حسینیه دراویش و اعمال فشار بر آنها توجیه شرعی ندارد.


علاوه بر آقای منتظری، چهره های سیاسی جناح اصلاح طلب همچون مهدی کروبی و سازمان ها و نهادهای مدافع حقوق بشر به این فشارها اعتراض کردند.


گروهی از روحانیان سنتی شیعه و مسئولان نهادهای مذهبی در ایران در سال های اخیر از گرایش روزافزون جوانان به بعضی اعتقادات عرفانی و صوفی گرایانه اظهار نگرانی کرده و این اعتقادات را گمراه کننده دانسته اند و به نظر می رسد که برخورد با دراویش گنابادی هم ناشی از همین نگرانی باشد.

منبع: بی بی سی: 9 مرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.