شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نيويورك تايمز: در شكستن تحريم ها چين بي پروا و روسيه جنون آميز عمل مي كنند

کیهان

يك مقام آمريكايي از دولت چين به خاطر عدم همراهي جدي در تحريم ايران انتقاد كرد.
به گزارش نيويورك تايمز، رابرت اينبورن مشاور ويژه منع گسترش سلاح هاي هسته اي در دولت آمريكا از چين خواست مقررات تحريم را رعايت نمايد و دنبال بهره برداري از اين وضعيت نباشد.
نيويورك تايمز در يك گزارش ضمن نقل اين صحبت از اين مقام آمريكايي، يادآوري كرده كه چين روابط سياسي و اقتصادي خوبي با دولت ايران دارد و همواره خواهان حل مسالمت آميز مسئله هسته اي ايران بوده است. چين به تازگي اعلام كرد كه با تحريم هاي شديد اتحاديه اروپا عليه ايران موافق نيست و از تصميم ايران براي مذاكره با غرب بر سر تبادل سوخت هسته اي اش استقبال مي كند.
نيويورك تايمز اضافه مي كند: چين همچنين از دولت آمريكا به خاطر تحميل تحريم هاي جديد علاوه بر تحريم هاي شوراي امنيت سازمان ملل، انتقاد كرد و گفت؛ آمريكا نبايد يك جانبه و خارج از مصوبات شوراي امنيت قدم بردارد. رابرت اينبورن از دولت چين مي خواهد كه در سيستم بين المللي مسئوليت پذير باشد. وي در عين حال مسئوليت چين را در پيروي از مفاد قطعنامه شوراي امنيت عليه ايران و سوء استفاده نكردن از محدوديت هاي ناشي از تحريم، گوشزد كرد. مقامات آمريكايي معتقدند كه شركت هاي چيني با وجود مقررات تحريم هاي جديد عليه ايران، باز هم «بي پروا» در صنايع نفت و گاز ايران سرمايه گذاري مي كنند.
نيويورك تايمز در گزارش ديگري، انتقاد مشابهي را متوجه روسيه كرد و با جنون آميز خواندن تظاهر مسكو به همراهي با غرب و در عين حال نقض تحريم ها نوشت: يك مقام اتاق بازرگاني مسكو با بي اعتنايي به تحريم هاي اضافي و يكجانبه كنگره آمريكا و اتحاديه اروپا، به نشريه بلومبرگ مي گويد شركت هاي نفتي تحت كنترل دولت روسيه از جمله گازپروم، درباره تحويل بنزين به ايران در ماه جاري و يا ماه آينده به گفتگو با تهران مشغول هستند. اين رويداد پس از آن رخ داده است كه ايران و روسيه با صدور بيانيه مشتركي اعلام كرده اند در حال «توسعه و گسترش همكاري» در حوزه نفتي هستند.
نيويورك تايمز اضافه مي كند: به نظر مي رسد بر سر مهار اقتصادي ايران ابهامات بسيار و رفتارهاي ضد و نقيضي در رويكرد روسيه نسبت به ايران وجود دارد. لئون پانتا رئيس سيا در مصاحبه تلويزيوني چند هفته پيش خود اين سوال را مطرح كرد كه آيا تحريم ها جلوي «بلند پروازي هاي ايران» را خواهند گرفت يا خير، با شفافيت پاسخ داد «احتمالاً خير.» آقاي پانتا دلايل خود را با جزئيات بيان نكرد اما جوانب جنون آميز، همانطور كه آقاي گيتس به طعنه درباره روسيه و اروپا در شرح تهديد و تحريم ايران ياد كرده بود، به نظر عامل مهمي مي رسد.

منبع: کیهان: 14 مرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
کیهان:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.