شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

موسوی و بیات زنجانی خواستار پایان اعتصاب غذای زندانیان شدند

بی بی سی

 به گزارش وبسایت کلمه، میرحسین موسوی از زندانیانی که در اوین دست به اعتصاب غذا زده اند خواسته است به اعتراض خود پایان دهند و درخواست مشابهی نیز از سوی آیت الله بیات زنجانی مطرح شده است.


اعتصاب بیش از پانزده نفر از زندانیان سیاسی زندان اوین از هفته گذشته آغاز شد و آنها شرایطی را برای پایان دادن به اعتصاب غذای خود اعلام کرده اند. روز چهارشنبه گزارش شد که حال پنج نفر از آنها به وخامت گراییده و برای ساعاتی به بهداری زندان منتقل شده اند.


اعتصاب کنندگان خواهان رعایت کامل حقوق زندانیان بر اساس آیین نامه سازمان زندان ها، برخورد با زندانبانانی که به حقوق زندانیان تجاوز کرده اند، آزادی بی قید و شرط بابک بردبار، عکاس خبری، که پیش از این اتفاقات قرار بود آزاد شود، افزایش امکانات زندانیان و اجرای قوانین مرتبط با زندانیان "به مثابه حق آنها و نه امتیازی که در مواقع خاص سلب شود"، شده اند.


به گزارش وبسایت "کلمه" میرحسین موسوی رهبر مخالفان دولت در ایران روز پنجشنبه در بیانیه ای با ستایش از این زندانیان به عنوان "آزادمردان زندانی" خواستار پایان اعتصاب آنها شد.


او نوشت: "عزیزان ملت و پیشتازان جنبش سبز، اکنون که پیام شما و خانواده های مبارزتان در سطح جهان و داخل کشور منتشر شده است، مردم نگران سلامتی شما به عنوان سرمایه های سبز کشورند. ما از همه شما درخواست می کنیم اعتصاب غذای خود را پایان دهید، از مسئولان زندان ها نیز می خواهیم که حقوق همه زندانیان را براساس همان قوانین و آئین نامه های ناقصی که وجود دارد محترم شمارند و بیش از این آبرو و حیثیت کشور را در پیش ملت های جهان در معرض حراج نگذارند."


گروهی از خانواده های این زندانیان طی روزهای اخیر در نامه سرگشاده ای به مراجع خواستار مداخله آنها در وضعیت عزیزانشان شده بودند.


آیت الله بیات زنجانی که به اصلاح طلبان نزدیک است در پاسخ به این نامه ضمن محکوم کردن رفتار با زندانیان خواستار پایان اعتصاب غذای آنها شده است.


او نوشت که صدای تظلم خواهی زندانیان "در بیرون هم تا حدود زیادی تحقق یافته است و حاجتی به ادامه این کار نیست، بلکه ادامه دادن این اعتصاب غذا، به جز زیان رساندن به انسان هایی که خود برای کشور سرمایه اند، نخواهد بود و تکلیف آنها شکستن این اعتصاب غذاست."


او اتهامات وارده به این زندانیان که به گفته او بر اعترافاتی که در محیط زندان اخذ شده استوار است را "واهی" خواند و گفت این رفتار "خشم و غضب الهی" را به دنبال خواهد داشت.


او رفتار با این زندانیان را "غیرحقوقی، غیرقانونی و غیرشرعی" خواند.


در نامه خانواده های زندانیان به مراجع تقلید آمده بود: "به داد ما برسید و به وضعیت زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ که در انفرادی و اعتصاب غذا به سر می برند و نیز بند نسوان که طبق آخرین اخبار واصله شرایطی بس نامطلوب دارند، از طریق اعزام نماینده و یا هر طریقی که مصلحت می دانید، رسیدگی فرمایید".


روز چهارشنبه گزارش شده بود که پلیس ضدشورش در برابر دادستانی با خانواده های این زندانیان برخورد کرده است.


آن گزارش همزمان با این خبر بود که پنج نفر از اعتصاب کنندگان به علت وخامت حال به بهداری زندان منتقل شده اند.


عبدالله مومنی، بهمن احمدی امویی، جعفر اقدامی، ابراهیم (نادر) بابایی و کیوان صمیمی پنج نفری بودند که وبسایت های نزدیک به مخالفان از انتقال آنها به بهداری خبر دادند.


این گروه ظاهرا به فاصله کوتاهی دوباره به سلول ها بازگردانده شدند.


از خرداد ماه ۱۳۸۸ که نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران مورد اعتراض گروه های سیاسی و اجتماعی قرار گرفته است تا کنون صدها نفر از روزنامه نگاران، فعالان سیاسی و اجتماعی و دانشجویان معترض روانه زندان اوین شده اند و بسیاری از آنها پس از محاکمه شدن در دادگاه های دسته جمعی و انفرادی هم اکنون در حال سپری کردن محکومیت های خود هستند.


در این مدت، مخالفت با درخواست مرخصی، ممانعت از ملاقات با اعضای خانواده، رفتار زندانبانان، وضعیت بندهای زندان، و نحوه رسیدگی به پرونده متهمان از جمله مواردی بوده است که بارها توسط زندانیان سیاسی مورد اعتراض قرار گرفته است.

منبع: بی بی سی: 15 مرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.