شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۷ تير ۱۴۰۱ - ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲



سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اگر خبرنگار بوديد...؟

ایسنا

در گفت‌وگو با ايسنا مطرح شد؛
ســوالات مخــتــلــف ‌٣٨ فــعــال ســيــاســي از مســوولان


در آستانه 17 مرداد؛ روز خبرنگار، خبرنگاران ايسنا در گفت‌وگوهايي جداگانه با فعالان عرصه سياست از آن‌ها سوال كردند كه « اگر شما خبرنگار بوديد، مهمترين سوالي كه از مسوولان كشور در تمامي قوا مي‌پرسيديد، چه بود؟»


به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، آن‌ها نيز در پاسخ گفتند: اگر خبرنگار بودم از مسوولان مي‌پرسيدم ....‌


براي ساماندهي دهه‌پيشرفت و عدالت چه بايد كرد؟


نايب رييس كميسيون سياست داخلي و امور شوراهاي مجلس شوراي اسلامي، طرح اين سوال كه براي ساماندهي دهه‌ پيشرفت و عدالت در شرايط فعلي چه بايد كرد؟ را مهمترين سوالي كه يك خبرنگار بايد در پي پيدا كردن پاسخ آن باشد عنوان كرد.


اسدالله بادامچيان در گفت‌وگو با ايسنا گفت: بعد از سه دهه كه كشور ما مراحل گوناگوني را گذرانده و به مرحله‌ي تثبيت و اقتدار نظام جمهوري اسلامي رسيده است، هم‌اكنون اين سوال مطرح است كه در دهه‌ي چهارم كه دهه‌ي پيشرفت و توسعه‌ي اين نظام ولايي است، بايد چه كرد.


وي با تاكيد بر اين‌كه همه چيز بايد در شرايط فعلي بر اساس جمهوري اسلامي ولايي شكل بگيرد، گفت: ساختار اداري و تشكيلاتي و نظام اقتصادي و سياسي، روابط اجتماعي، فرهنگي و درون سيستم‌هاي نظام مثل امور بانكي و مالي، خدمات و صنعت و ساير امور مواردي هستند كه در دهه‌ي چهارم انقلاب نظام نياز دارد كه جدي‌تر گرفته شوند تا پيشرفت و توسعه‌ي مدنظر محقق شود.


اين عضو حزب موتلفه‌ اسلامي، با اعتقاد بر اين‌كه پاسخ مسوولان به اين سوال قطعا يك پاسخ نسبي خواهد بود، ادامه داد: يك بخش پاسخ اين سوال مربوط به مسووليت‌هاست يعني مثلا وزير جهاد در بخش جهاد كشاورزي بايد بگويد كه با استفاده از تجارب سه دهه‌ي گذشته در دهه‌ي چهارم چگونه بايد امور را طراحي، اجرا و ساماندهي كرد كه در دهه‌هاي آينده نيز هيچ مشكلي وجود نداشته باشد.


بادامچيان ساماندهي طرح جامع توزيع جمعيت كشور را يك سوال بسيار مهم در شرايط فعلي عنوان كرد و گفت: اين‌كه تا چند سال ديگر 100 ميليون جمعيت چطور بايد در يك ميليون و 699 هزار كيلومتر مربع سرزمين جا داده شوند، سوال مهمي است.


اين نماينده اصولگراي مجلس، با بيان اين‌كه اين سوال كه در آن مقطع چه برنامه‌هايي بايد براي اداره‌ي كشور وجود داشته باشد، حائز اهميت است، گفت: طرح جامع توزيع علمي كشور در سرزمين ايران سوال مهمي است كه ذهن يك خبرنگار نمي‌تواند در شرايط فعلي خالي از اين سوال باشد.


در شرايط فعلي موانع رسيدن جامعه به تعالي و رشد چيست؟


رييس فراكسيون انقلاب اسلامي مجلس، موانع رسيدن جامعه به تعالي و رشد و چگونگي برداشتن اين موانع از سر راه كشور را مهمترين سوالي كه در شرايط فعلي يك خبرنگار بايد در پي پيدا كردن جواب آن باشد عنوان كرد.


روح‌الله حسينيان در گفت‌وگو با ايسنا،ضمن تبريك به خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار و آرزوي موفقيت براي اين قشر در راه پيشبرد اهداف انقلاب اسلامي، عنوان كرد: بنده خبرنگار نيستم، اما به عنوان يك نويسنده سوالي كه مي‌تواند به ذهنم برسد بي‌شبهات به سوالي كه به ذهن يك خبرنگار مي‌رسد نيست.


وي اين سوال كه احتياج جامعه از لحاظ فكري در شرايط فعلي امروز چيست را به عنوان اولين سوالي كه مي‌تواند ذهن يك خبرنگار يا نويسنده را به خود مشغول كند، عنوان كرد و گفت: البته ما بايد از يك خبرنگار مسلمان تعريف درستي ارائه كنيم و تمايز يك خبرنگار مسلمان و غيرمسلمان را مشخص كنيم.


رييس كميسيون سياست داخلي و امور شوراهاي مجلس، با يادآوري اين‌كه اسلام در فرهنگ اسلامي داراي يك جهان‌بيني اسلامي است، افزود: خلاصه‌ي اين جهان‌بيني اين است كه جهان هدفمند است و هدف آن رسيدن جامعه به سوي خداست كه يك مسلمان هم زندگي خود را بايد بر مبناي اين جهان‌بيني ترسيم و بر اين اساس براي خود برنامه‌ريزي كند.


حسينيان گفت: در شرايط فعلي جامعه مهمترين سوالي كه خبرنگار بايد در جست‌وجوي پاسخ آن برآيد اين است كه جامعه براي رسيدن به رشد و تعالي چه چيزي را بايد بداند و چه مسئله و چه سوالي مي‌تواند براي رسيدن به اين راهبرد راهگشا باشد.


نماينده‌ مردم تهران با طرح اين سوال كه امروز موانع رسيدن جامعه به سوي تعالي و رشد چيست و چگونه بايد اين موانع از سر راه جامعه برداشته شود، عنوان كرد: رسيدن به پاسخ اين سوال يك مهندسي بسيار مهمي را مي‌طلبد كه يك خبرنگار مسلمان بايد سوالات و پاسخ‌هاي خود را بر اساس اين اصل و مبنا پيدا كند.


حسينيان، پرسيدن سوال و گرفتن جواب را يك علم دانست و گفت: البته علم به خودي خود داراي ارزش و حسن است، اما اسلام هيچگاه علم را براي علم توصيه نمي‌كند، بلكه علم را به عنوان وسيله‌اي براي رسيدن انسان به كمال توصيه مي‌كند.


رييس فراكسيون انقلاب اسلامي مجلس، با تاكيد بر اين‌كه بايد همه‌ي تلاش خبرنگاران براي دانستن باشد، گفت: بايد اين تلاش در راستاي دانستني باشد كه موجب رشد و تكامل انسان و شريعت جامعه شود.


وي اظهار اميدواري كرد كه مسوولان كشور پاسخ درستي براي اين سوال خبرنگاران داشته باشند.


براي تهديدزدايي از كشور چه راهكارهايي انديشيده‌ايد؟


معاون امور بين‌الملل حزب موتلفه اسلامي گفت: اگر من يك خبرنگار بودم از دولت مي‌پرسيدم كه براي تهديدزدايي از كشور چه راهكارهايي را انديشيده و وظيفه مردم در قبال تهديدات بيگانگان چيست؟


حميدرضا ترقي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: لازم است تا دولت در مقابل كارهايي كه در جهت تهديدزدايي از نظام انجام داده، به ملت گزارش دهد تا مردم در اين زمينه اطمينان‌شان به دولت افزايش پيدا كند و نگراني‌هايي كه در اين باره دشمن ايجاد كرده از بين برود.


چقدر به قانون‌مداري پايبند هستيد؟


مشاور پارلماني رييس مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام در پاسخ به اين‌كه اگر خبرنگار بوديد مهمترين سوالي كه از مسوولان مي‌پرسيديد چه بود؟ گفت: مهمترين سوالي كه در فضاي فعلي كشور بايد از مسوولان پرسيد اين است كه چقدر به قانون‌مداري پايبند هستند؟


علي عسگري در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: مهمترين سوالي كه توسط يك خبرنگار در فضاي فعلي بايد از مسوولان پرسيده شود در ارتباط با ميزان پايبندي آن‌ها به قانون است كه البته به نظر مي‌دهد كه در جواب، همه خود را در قانون‌گرا مي‌دانند.


وي ابراز عقيده كرد: طبيعي است كه برخي مسوولان مطرح شدن چنين سوالي را سياه‌نمايي بدانند، چراكه به هر كدام از مجريان و مسوولان اجرايي تذكر قانوني داده مي‌شود، برآشفته مي‌شوند.


چرا بين عملكرد امروز و وعده‌هاي ديروز فاصله وجود دارد؟


يك عضو شوراي مركزي حزب اعتماد ملي گفت: اگر خبرنگار بودم از مسوولان مي‌پرسيدم چرا بين عملكرد امروز و وعده‌هاي ديروز مسوولان فاصله وجود دارد؟


محمدجواد حق‌شناس در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: متاسفانه در قبال اين مباحث با چند سناريو مواجه هستيم، بخشي از شگردهايي كه به كار برده مي‌شود پاسخ به سوالات با طرح سوالات جديد است، يعني به راحتي امكان پاسخ دادن به سوالاتي كه به نوعي خبرنگاران به نمايندگي از جامعه و افكار عمومي مطرح مي‌كنند فراهم نمي‌شود. در مرحله بعد هم مشكلاتي است كه براي رسانه و خبرنگاراني كه احساس مسووليت مي‌كنند پيش مي‌آيد، يكي از همين اتفاقات نيز اين است كه با عنوان سياه‌نمايي، رسانه و خبرنگار را از موضع حق‌طلبانه و ارايه حقايق جامعه باز مي‌دارند و بنابراين بي‌دليل نيست كه كار خبرنگاري از مشاغل خطرناك حساب مي‌شود.


در ارتباط با امور اقتصادي، اجتماعي و مناسبات بين‌المللي چه كرده‌ايد؟


يك نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اين‌كه اگر خبرنگار بوديد مهمترين سوالي كه از مسوولان مي‌پرسيديد چه بود؟ گفت: مهمترين سوالاتي كه در شرايط فعلي خبرنگاران بايد از مسوولان بپرسند در رابطه با امور اقتصادي، اجتماعي و مناسبات بين‌المللي كشور است.


رضا طلايي‌نيك در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: متناسب با مطالبات و اولويت‌هاي مردم و نظام، سوالات خبرنگاران از مسوولان در فضاي فعلي قابل طرح است؛ در حوزه اقتصاد، مهار بيكاري و تورم و تحقق عدالت اقتصادي و در حوزه اجتماعي فرهنگ و ساماندهي هنجارها و در حوزه بين‌المللي راهكارهاي عبور كم‌هزينه از فشارهاي جديد دشمنان و توسعه مناسبات فراملي از سوالات اساسي و مهم است كه بايد خبرنگاران از مسوولان بپرسند.


اين كارشناس مسائل راهبردي با بيان اين‌كه پرسش در ارتباط با پيشبرد اقتصاد و بهبود فرهنگ و هنجارهاي جامعه و مديريت چالش‌ها و فرصت‌هاي خارجي مي‌تواند سوالات اصلي خبرنگاران از مسوولان را تشكيل دهد، تصريح كرد: دولت تلاش جدي براي ساماندهي اقتصاد و پيشبرد عدالت اجتماعي دارد، اما كارآمدتر شدن برنامه‌هاي اقتصادي و اجتماعي دولت دغدغه‌ اصلي نخبگان و جامعه است.


طلايي‌نيك با اشاره به اين‌كه مسوولان در ارائه گزارش كار از فعاليت‌ها به رغم نتايج نسبي آن مي‌توانند پاسخگو باشند، افزود: پاسخگويي مسوولان به مشكلات اصلي مانند مهار تورم و بيكاري و مسائل فرهنگي و اجتماعي علاوه بر شاخص‌هاي كمي بايد با معيارهاي كيفي و اثربخشي توام باشد و البته پاسخگويي به مشكلات مردم در ارتباط با تورم، بيكاري و ناهنجاري‌هاي اجتماعي به‌رغم تلاش‌ها هنوز ناكافي است.


هدف‌تان از پذيرش مسووليت چيست؟


يك عضو شوراي مركزي ائتلاف آبادگران جهادي در پاسخ به اين‌كه اگر خبرنگار بوديد مهمترين سوالي كه از مسوولان مي‌پرسيديد چه بود؟ گفت: از مسوولان مي‌پرسيدم كه هدفشان از پذيرش مسووليت چيست؟


علي دوراني در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين‌كه اين يك سوال عام است، تصريح كرد: آن‌ها هر جوابي كه مي‌دهند و هر هدفي كه دارند بايد عملشان نيز متناسب با اين هدف باشد، اگر هدفشان خدمت به مردم و پيشرفت ايران است بايد عملكردشان نيز در اين راستا باشد.


وي با بيان اين‌كه از هر مسوولي متناسب با شغلش سوالي دارم، گفت: ولي اين سوالي كه مطرح كردم يك سوال عام است.


راهكار عملي شما براي اجراي كامل قانون اساسي چيست؟


دبيركل انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه‌ها گفت: سوال اصلي من از مسوولان اين است كه در وضعيت فعلي كشور، راهكار عملي شما براي اجراي كامل قانون اساسي به خصوص اصل 27 آن چيست؟


علي‌محمد حاضري در گفت‌وگو با ايسنا درباره‌ تحليل خود نسبت به نحوه پاسخگويي مسوولان به اين پرسش‌ اظهار كرد: اگر مسوولان پاسخ درستي به اين پرسش‌ها ندهند و برخي از آن‌ها از تعابيري نظير « سياه نمايي» استفاده كنند، خبرنگار بايد همان پاسخ را منعكس كند و در واقع تاكيد كند كه نوع پاسخگويي مسوولان اينچنين است و خود اين مساله تبديل به يك پرسش جديد مي‌شود، مبني بر اين‌كه چرا مسوولان اين‌طور پاسخ مي‌دهند؟


وي بر لزوم وجود اصل پرسشگري در جامعه تاكيد كرد و افزود: اگر اصل شجاع سوال كردن وجود داشته باشد، هيچ مسوولي در قبال جامعه پرسشگر نمي‌تواند بدون پاسخ عبور كند و در واقع بي‌پاسخي‌ها ناشي از ضعف پرسشگري جامعه است.


مهمترين نياز فعلي كشور درحال حاضر چيست؟


يك عضو شوراي مركزي جامعه اسلامي مهندسين، در پاسخ به اين سوال كه اگر خبرنگار بود مهمترين سوال شما از مسوولان چه بود؟ گفت: از مسوولان مي‌پرسيدم كه به نظر آن‌ها مهمترين ضرورت و نياز فعلي كشور در حال حاضر چيست؟


غلامحسين اميري در گفت‌وگو با ايسنا ادامه داد: البته من اگر جاي اين مسوولان بودم در پاسخ مي‌گفتم همه بايد در راستاي ايجاد وحدت بيشتر در كشور و حول فرمايشات مقام معظم رهبري حركت و رفتار كنيم.


نظرتان نسبت به رسانه چيست؟


يك فعال سياسي اصلاح‌طلب گفت: بايد از مسوولان پرسيده شود كه نظرشان نسبت به رسانه چيست و خبرنگار چه جايگاهي دارد؟


حسين كاشفي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: بايد از مسوولان در ارتباط با امنيت شغلي خبرنگاران سوال شود؛ چراكه يك خبرنگار بايد بتواند وظيفه خبررساني و اطلاع‌رساني خود را انجام دهد و با آرامش خاطر بر اساس درستي‌ها عمل كند و واقعيت‌ها را بگويد.


وي با بيان اين‌كه « بايد براي خبرنگار بستري فراهم شود كه براساس رسالت شغلي خود بتواند ايفاي نقش كند» تصريح كرد: بايد جايگاه خبرنگار مثل مشاغل ديگر روشن شود تا بتواند به نحو احسن كارش را انجام دهد و اين‌طور نباشد كه به صورت دستوري عمل كند و آن‌چه به او گفته مي‌شود را بگويد و ابزار دست برخي مسوولان شود.


وي با بيان اين‌كه « افراد واقع‌نگر به وجدان خود رجوع مي‌كنند و پيشگاه خدا را در نظر دارند» ابراز عقيده كرد: برخي از ما امروز با وجدان خود، واقعيت‌ها و حقايق فاصله گرفته‌ايم و اين دور شدن باعث مي‌شود به جاي اين‌كه مسايل را ارزشي و اخلاقي ببينيم به آن‌ها از زاويه ابزاري نگاه كنيم، همه چيز را در قدرت خلاصه كنيم و طبيعي است هر چيز كه به صورت واقعي ديده مي‌شود را سياه‌نمايي بدانيم.


تعامل قوا چگونه باشد؟


دبيركل جامعه انجمن‌هاي اسلامي اصناف و بازار درباره مهمترين پرسش از مسوولان گفت: چگونگي مقاوم‌سازي مردم در برابر اثرات تحريم در جامعه به صورتي كه به نظام ما لطمه نزند و دوستان ما را اميدوار كند از جمله مهمترين سوال‌ها از مسوولان است.


احمد كريمي‌اصفهاني در گفت‌وگو با ايسنا با تاكيد بر بحث صداقت و امانتداري در انعكاس خبر از سوي خبرنگاران اظهار كرد: مساله و پرسش مهم ديگر از مسوولان وحدت و اتفاق بين امت اسلامي در دنيا است. هم چنين تعامل قوا، از ديگر موضوعات مهم است، زيرا نظام و قانون اساسي ما جايگاه هر قوه‌اي را مشخص كرده و عدول از آن جايگاه به عنوان خسارت براي نظام خواهد بود.


وي با بيان اين‌كه در شرايط متفاوت سوالات گوناگوني مي‌تواند در اولويت قرار بگيرد، گفت: نقادي جزء دين ما است و سوال كننده به عنوان نقاد بايد مسايل را به گونه‌اي مطرح كند تا ناگفته‌ها روشن شود، نقادي بر مبناي اصلاح و افزايش آگاهي مردم خوب است، اما تخريب در نقادي و منافع بيگانگان را بر منافع نظام ترجيح دادن قابل قبول و پسنديده نيست.


 چه توضيحي براي شرايط فعلي داريد؟


يك نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي با اشاره به شاخص‌هاي اقتصادي،اجتماعي،فرهنگي وسياسي و ... گفت: سوالي كه بايد از مسولان پرسيد اين است كه مقامات مسول چه توضيحي براي اين وضعيت دارند؟


جواد اطاعت در گفت‌وگو با ايسنا به طرفداران طرح رشد و ازدياد جمعييت اشاره كرد و افزود: سوال اين است كه بر اساس کدام منطق رشد جمعيت را توصيه مي‌کنند؟


وي در عين حال اظهار كرد: صرف نظر از مشکلات اقتصادي اجتماعي و... سوال اين است که هم‌اکنون بسياري از شهرها با کمبود آب مواجه هستند، منابع آب جمعيت اضافه، از کجا تامين خواهد شد؟


براي ايجاد انسجام ملي چه كارهايي انجام داده‌ايد؟


سخنگوي جبهه پيروان خط امام و رهبري گفت: بايد از مسوولان پرسيد در جهت شكل‌گيري انسجام ملي چه كارهايي انجام داده‌اند؟


سيدكمال‌الدين سجادي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: اگر يك خبرنگار بودم از مسوولين مي‌پرسيديم كه شما در جهت ايجاد انسجام ملي و پياده شدن برنامه‌هاي استراتژيك كشور همچون چشم‌انداز 20 ساله چه اقداماتي انجام داده‌ايد؟


وي درباره علت اهميت اين پرسش گفت: اين مسائل، مسائل اساسي كشور است و بايد قبل از هر چيز مورد توجه قرار بگيرد.


به چه ميزان به رسانه‌هاي منتقد بها مي‌دهيد؟


يك عضو شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات گفت: اگر خبرنگار بودم دوست داشتم از مسوولان بپرسم كه از زمان پذيرش مسووليت، تا كجا و به چه ميزان حاضرند كاملا در يك اتاق شيشه‌اي قرار بگيرند تا عرصه‌هاي مديريتي و زندگي آن‌ها در معرض و منظر جامعه قرار بگيرد؟


عبدالله ناصري در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: هم‌چنين مي‌پرسيدم؛ تا چه ميزان مايلند كه خبرنگاران از گذشته و پيشينه آن‌ها سوال كنند؟ آيا وقتي يك خبرنگار موضوعي را دنبال مي‌كند، او را در حوزه‌ مسووليت خود همراهي مي‌كنند تا آن موضوع را به نتيجه برساند؟


وي ادامه داد: آيا مسوولان در حوزه فعاليت خود حاضرند هر شكايت حقوقي و قضايي را منتفي كنند تا خبرنگار با امنيت و اطمينان خاطر بتواند كار خود را دنبال كند؟


وي هم‌چنين در جايگاه بك خبرنگار پرسيد: مسوولان چقدر به رسانه‌هاي منتقد بها مي‌دهند؟ آيا براي رسانه مسووليت و ماموريت توهم‌زدايي قائل‌اند يا خير؟


اين فعال سياسي اصلاح‌طلب درباره احتمال پاسخگويي به اين پرسش‌ها گفت: اين پرسش‌ها در جامعه‌اي كه آستانه تحمل مسوولان بالا باشد، پاسخ مي‌گيرد. به هر حال يكي از مهمترين ماموريت‌ها براي رسانه آزاد در دنياي آزاد اطلاعات همين پرسشگري‌هاست.


وضعيت ايران را با توجه به موقعيتش در منطقه چگونه مي‌بينيد؟


معاون حقوقي و پارلماني وزير كشور دولت هشتم گفت: اگر خبرنگار بودم از مسوولان مي‌پرسيدم؛ وضعيت ايران را با توجه به موقعيت فوق‌العاده‌اش در منطقه و تمدني كه دارد، چگونه مي‌بينيد؟


محمود ميرلوحي در گفت‌وگو با ايسنا سوال در مورد « نظام‌هاي برنامه‌ريزي در ايران و فراز و فرود‌هايي كه با آن مواجه است » را نيز قابل توجه دانست و اظهار كرد: به نظر مي‌آيد اين سوال را بايد خبرنگاراني كه خير مردم، توسعه، امنيت، آرامش و پيشرفت كشور را خواهانند مورد توجه قرار دهند. در واقع به عنوان خبرنگار سعي مي‌كردم اين سوال آن‌قدر در فضاي جامعه بازتاب پيدا كند كه هم مسوولين احساس كنند بايد به اين سوال به صورت جدي پاسخ دهند و هم مردم اين را از مسوولين بخواهند.


وي هم‌چنين با تاكيد بر اين‌كه « ايران پلي به نام پل توسعه دارد و هر دولتي نبايد اين پل را به خواست نظر خود از نو ساخته و دولت ديگر آن را خراب كند » گفت: اگر خبرنگار باشم؛ اين سوال را هم در فضاي فكري و گفتمان سياسي جامعه پررنگ مي‌كنم.


وي با انتقاد از هرگونه فضاي شعاري و غير كارشناسي گفت: دوستاني كه تريبون در اختيار دارند نبايد در برابر اين پرسش‌ها بگويند سياه‌نمايي مي‌شود؛ چراكه در اين صورت منصفانه قضاوت نكرده‌اند.


چه تدبيري براي حاكميت فضاي امن رواني در جامعه كنوني انديشيده‌ايد؟


دبيركل حزب اسلامي ايران در پاسخ به اين‌كه اگر شما خبرنگار بوديد، مهم‌ترين سوالتان از مسوولان چه بود؟ گفت: از مسوولان مي‌پرسيدم چه تدبيري براي حاكميت فضاي امن رواني در جامعه كنوني و تامين امنيت آينده ايران اسلامي انديشيده‌اند؟


ابوالقاسم رئوفيان در گفت‌وگو با ايسنا مهم‌ترين ويژگي خبرنگاران را شجاعت، صراحت و صداقت و امانت‌داري دانست و اظهار كرد: در واقع بايد پرسيد مسوولان براي تبديل فضاي تقابلي به فضاي تعاملي چه تدبيري انديشيده‌اند و چه راهكاري دارند و از چه زماني مي‌خواهند به اين مهم همت بگمارند؛ زيرا يكي از وظايف اوليه‌ مسوولان اين است كه در تعامل مثبت و موثر با يكديگر به رفع مشكلات جامعه بپردازند.


وي افزود: در خصوص اين‌كه مسوولان سوال انتقادي را پاسخ مي‌دهند يا نه و يا آن را سياه‌نمايي مي‌دانند يا خير، بايد گفت خبرنگاران ‌بايد به وظيفه و به رسالت خود كه تنوير افكار عمومي است عمل نمايند؛ زيرا ممكن است مسوولي استقبال كند و مسوولي هم استقبال نكند. اما مسوولان بايد در مقابل سوالي كه حتي اعتراض به وضع موجود يا كاركرد از سوي آن مسوول باشد با سعه صدر و گشاده‌رويي برخورد كنند.


رئوفيان در ادامه تاكيد كرد: خبرنگار بايد سوال خود را مطرح كند، اين‌كه از اين سوال استقبال كنند يا آن را نوعي فضاسازي و سياه‌نمايي تلقي كنند، اين اشكال به نوع تفكر مسوولان برمي‌گردد، نه به طرح سوال از سوي خبرنگار. البته خبرنگاران هم بايد رعايت كنند سوالات به تناسب حوزه‌ وظيفه‌ هر يك از مسوولان و درخور شان باشد و به گونه‌اي نباشد كه تخريب به حساب آيد. لذا ويژگي‌هايي چون شجاعت، صداقت، صراحت و امانت‌داري بايد در سوالات خبرنگاران رعايت شود.


وي در پايان اظهار كرد: در واقع اگر مسوولي به سوال خبرنگار پاسخ ندهد، خبرنگار به وظيفه و رسالت خطير خبرنگاري عمل و توجه كرده است.


چه ميزان در راستاي اهداف انقلاب و قانون اساسي حركت كرده‌ايد؟


يك استاد حوزه و دانشگاه در پاسخ به اينكه اگر خبرنگار بوديد مهمترين سوال‌تان از مسوولان چه بود؟ گفت: من اگر خبرنگار بودم از مسوولان كشور مي‌پرسيدم كه به چه ميزان در راستاي اهداف و آرمان‌هاي انقلاب اسلامي و قانون اساسي حركت كرده‌اند.


محسن غرويان در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين‌كه متاسفانه بعضا مي‌بينيم كه اخلاق در جامعه‌ ما تحت‌الشعاع سياست قرار مي‌گيرد و سياست حرف اول را مي‌زند، گفت: اين آفت جامعه ما شده است و من معتقدم كه ما مقداري از ارزش‌هاي اخلاقي و معنوي فاصله گرفته‌ايم و اين ارزش‌ها در جامعه ما كمرنگ شده است و اين سوال من نيز ناشي از اين دغدغه‌اي است كه در اين راستا دارم.


براي مردم در مدت مسووليت خود چه كار كرده‌ايد؟


درايتي گفت: مهمترين سوالي كه در شرايط فعلي بايد از هر مسوولي در هر مسووليتي پرسيد اين است كه براي مردم در مدت مسووليت خود چه كار كرده‌ايد؟


اين فعال سياسي اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا افزود: جوابي كه هر مسوول در پاسخ به اين سوال خواهد داد، بستگي به اين مطلب دارد كه در زمان مسووليت خود كاري براي مردم انجام دهند كه بتواند ارائه كند و طبيعي است اگر هركس به تناسب مسووليت خود اقدام قابل اعتنايي انجام داده باشد، پاسخ خواهد داشت و كساني از پاسخ دادن به اين سوال سر باز خواهند زد كه اقدام قابل اعتنايي نداشته‌اند.


وي با بيان‌ اين‌كه « هر مسوولي در هر جايگاهي قرار دارد بايد پاسخگوي كار خود باشد» ادامه داد: هر مسوول در پايان كار خود و در زمان مسووليتش بايد بگويد چه كار قابل اعتنايي براي مردم كرده است كه مي‌تواند آن را به عنوان گزارش كار خود ارائه دهد.


وي تصريح كرد: امروز همه مسووليني كه داراي جايگاه هستند، با اين سوال جدي در برابر مردم روبه‌رو هستند كه چه كاري انجام داد‌ه‌اند و هر كس پاسخ روشن داشته باشند مي‌تواند مردم را قانع كند در غير اين صورت هميشه ابهام اين سوال باقي خواهد ماند.


براي پيشبرد گفتمان اصولگرايي چه كرده‌ايد؟


رييس مركز سياسي حزب موتلفه اسلامي گفت: مهمترين سوالي كه هم‌اكنون در جامعه وجود دارد معطوف به گفتمان اصولگرايي است.


محمدكاظم انبارلويي در گفت‌وگو با ايسنا ‌خاطرنشان كرد: پيگيري گفتمان پيشرفت، عدالت و خدمت به عنوان گفتمان اصولگرايي مهمترين مساله و سوالي است كه ‌اگر يك خبرنگار بودم جوياي آن مي‌شدم.


وي ا فزود: بايد از مسوولان پرسيد كه آن‌ها در پيشبرد اين گفتمان كه بدون شك گفتمان دهه چهارم انقلاب است چه كارهايي كرده‌اند؟ براي تحقق مطالبات مردم چه كرده‌اند؟


به لزوم اجراي قوانين تا چه حد جدي فكر مي‌كنيد؟


دبيركل جمعيت زنان مسلمان نوانديش گفت: اگر خبرنگار بودم مهمترين سوالي كه مي‌پرسيدم اين است كه مسوولان تا چه حد به لزوم اجراي قوانين جدي فكر مي‌كنند؟


فاطمه راكعي در گفت‌وگو با ايسنا با طرح اين پرسش كه عدم اجراي دقيق قانون اساسي و قوانين موجود چه اندازه به ضرر كشور است؟، تصريح كرد: جوابي كه مسوولان در پاسخ به اين سوال خواهند داد، ‌مهم نيست بلكه مهم آن است كه خبرنگاران در هر شرايطي به مسائلي بپردازند كه براي كشور و نظام حياتي است، پس جواب هرچه باشد، مسوولان بايد بدانند كه اين سوال وجود دارد و بايد با عمل به آن جواب دهند و نه با حرف.


در جهت تقويت وحدت و امنيت چه راهكارهاي اجرايي داشته و داريد؟


عضو كميسيون فرهنگي مجلس تصريح كرد: اگر جاي يك خبرنگار بودم، از مسوولان سوال مي‌كردم تا چه اندازه در جهت تحقق منويات مقام معظم رهبري حركت مي‌كنند؟


حسن ملك‌محمدي به ايسنا گفت: مهم‌ترين سوال اين است كه مسوولان به وظايف و تكاليف‌شان چگونه عمل مي‌كنند و آيا عمل آنها در چارچوب قانون است؟ و آيا در سال همت مضاعف و كار مضاعف در تحقق منويات مقام معظم رهبري اقدام مي‌كنند يا خير؟


وي افزود: سوال ديگر اين خواهد بود كه در شرايط فعلي جهت حل مشكل بيكاري و ايجاد فضاي اميد و نشاط و هم‌چنين تقويت وحدت و امنيت چه راهكارهاي اجرايي صريح در جهت احياء و حاكميت ارزش‌هاي ديني داشته و داريد؟


وي در پايان گفت: كساني كه عاشقان خدمت هستند، قطعا به وظيفه‌ و مسووليت خود خوب عمل خواهند كرد و پاسخ اين سوالات را مي‌دهند.


واقعيات جامعه را آن‌طور که مورد تاييد امام(ره) وشهداست، منعکس مي‌کردم


نماينده مردم مياندوآب، تکاب و شاهين دژ گفت: اگر خبرنگار بودم يقينا واقعيات جامعه را آنطور که مورد تاييد امام (ره) و شهداي انقلاب اسلامي است، منعکس مي کردم.


مهدي عيسي زاده در گفت‌وگو با ايسنا افزود: مفتخرم در کشوري زندگي مي کنم که خبرنگاران آن به دنبال انعکاس واقعيت‌هاي موجود و نه اخبار سانسور شده و وارونه هستند و در اين راه از هم سبقت مي گيرند.


وي با اشاره به نقش خبرنگاران در دوران 8 سال دفاع مقدس در انتقال واقعيت‌هاي آن دوران، اضافه کرد: امروز خبرنگاران با حفظ و حراست از واقعيت‌هاي آن دوران، وظيفه انتقال آرمانهاي امام راحل و شهدا را به منظور دفاع و حراست از اين ارزش‌ها برعهده دارند.


وي اظهار کرد: خبرنگاران بايد زمينه تحقق کامل شعار "استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي" را در کشور عزيزمان فراهم كنند.


وي صداقت را لازمه و عنصر لاينفک حرفه خبرنگاري دانست و گفت: خبرنگار زماني که دست به قلم مي‌برد، بايد آنچه را که هست به دور از حب و بغض و هرگونه گرايشات انعکاس دهد.


علت معطل‌ماندن مسائل حوزه فرهنگ چيست؟


نماينده مردم مشهد در مجلس گفت: اگر يك خبرنگار بودم در خصوص عدم تحقق مطالبات مقام معظم رهبري در حوزه‌ي فرهنگ و معطل‌ماندن برخي مسائل فرهنگي از مسوولان سوال مي‌پرسيدم.


جواد آرين‌منش در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: اگر جاي يك خبرنگار بودم، بزرگترين مطالبه‌ي بنده از مسوولان معطل ماندن طرح‌هاي بزرگ فرهنگي كشور و عدم تحقق مطالبات مقام معظم رهبري در عرصه‌ي فرهنگ از قبيل علت عدم اجراي مهندسي فرهنگي، طرح جامع علمي كشور، عدم اجراي مصوبات مجلس در حوزه‌ي فرهنگ و تربيت مانند اجراي قانون احياي امور تربيتي بود.


وي تاكيد كرد: در واقع مسائل حوزه‌ي فرهنگ بيشترين دغدغه‌ي بنده به عنوان يك خبرنگار بود.


به اعتقاد نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس، يكي از مشكلات ما معمولا اين است كه اگر سوالات جدي نسبت به مسوولان و دولت مطرح شود، گاهي متهم به تضعيف مي‌شويم، در حالي كه رسالت نمايندگي، قانون‌گذاري و نظارت و سوال از مسوولان است.


اگر خبرنگاربودم آن را به عنوان ابزاري براي معرفي پيشرفت‌هاي كشور به كار مي‌گرفتم


يك عضو هيات رييسه مجلس تصريح كرد: اگر يك خبرنگار بودم، به اندازه خبرنگاران ملاحظه كار نمي‌بودم و به خبرنگاري به عنوان يك شغل روزمره با هدف درآمدزدايي نگاه نمي‌كردم و آن را ابزاري براي معرفي كردن پيشرفت‌هاي فوق‌العاده كشور و از يك سو وسيله‌اي براي مبارزه با نارسايي‌ها و برخي ناساماني‌ها تلقي مي‌كردم.


محمد دهقان در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: يكي از مهمترين كارهاي خبرنگار اين است كه با نارسايي‌ها و مشكلات درون حكومت مبارزه كند و در عين حال به جامعه اميد ببخشد و نقاط مثبت را منعكس كند و افزون بر آن براي رفع نقاط منفي تلاش كند.


وي وجود مفاسد در درون حكومت را از نقاط منفي موجود دانست، با بيان اين‌كه وجود مفاسد در درون حكومت از مهمترين موضوعاتي است كه بايد به آن پرداخته شود ، افزود: فساد اقتصادي ، سياسي و فرهنگي در كشور مهمترين موضوعي است كه بايد در كنار نقاط مثبت و پيشرفت هاي موجود در جامعه، خبرنگاران به بيان آن بپردازند.


وي افزود: خبرنگاران ضمن معرفي مديران شايسته، كارآمد و ساده زيست بايد با سوال كردن از كساني كه درون حكومت هستند، اما مسووليت را طعمه قرار داده‌اند خود و باندشان از حكومت ارتزاق مي‌كنند و همچنان در بستر قدرت باقي مي‌مانند و از قدرت براي ثروت استفاده مي‌كنند و ثروت را براي كسب قدرت بكار گيرند، آنها را به چالش بكشند.


دهقان با بيان اين‌كه اگر خبرنگار مي‌بودم حداكثر توان خودم را براي ترويج ارزش‌هاي دفاع مقدس بكار مي‌گرفتم افزود: آنچه تا كنون كشور را از طمع دشمنان خارجي نگه داشته و روحيه ايثارگري و فداكاري را در بين كثيري از مسوولان نهادينه كرده است و به صورت طبيعي در برابر هرگونه زشتي و فساد قرار مي‌گيرد،‌دفاع مقدس است، لذا به هر بهانه‌اي بايد فرهنگ دفاع مقدس را ترويج كرد و الگوهاي ماندگار دفاع مقدس به ويژه جانبازان و خانواده‌هاي شهدا و آزادگان را به جامعه معرفي نمود.


وي در اين راستا تاكيد كرد: اگر خبرنگار بودم، در حد توانم اجازه نمي دادم نسل سوم انقلاب ، افراد سرگردان و خودباخته فرهنگ غربي را الگوي خود قرار دهند، بلكه زيباترين ،‌دليرترين و شجاع‌ترين و پاك‌ترين و آسماني‌ترين افراد را كه سلحشوران بازمانده از دفاع مقدس هستند، به جوانان و به مديران جوان و جامعه معرفي مي‌كردم تا زمينه پالايش واقعي در درون كشور و تالي نيروي انساني و مديريتي در درون حكومت فراهم شود.


مسوولان تا چه اندازه نسبت به ضرورت وحدت در همه‌ زمينه‌ها آگاهي دارند؟


بيژن نوباوه، در پاسخ به اين سوال كه اگر خبرنگار بوديد، مهمترين سوال شما از مسوولان چه بود؟ گفت: مهم‌ترين سوالي كه از مسوولان خواهم پرسيد اين است كه تا چه اندازه نسبت به ضرورت وحدت در همه‌ زمينه‌ها آگاهي داريد؟


اين عضو كميته رسانه و هنر مجلس، در گفت‌وگو با ايسنا افزود: امروز مهم‌ترين شكافي كه دشمنان ما مي‌توانند از آن بهره ببرند، نبود وحدت و عدم انسجام در جامعه است.


اين نماينده اصولگراي مجلس در ادامه تصريح كرد: به نظر مي‌رسد برخي از رهبران گروه‌هاي سياسي نسبت به اين مساله، آگاهي لازم را ندارند.


نوباوه در پايان اين گفت‌وگو هم‌چنين عدم پاسخ‌گويي مسوولان به اين سوال را نشانه‌ي ناآگاهي آنها نسبت به ضرورت وحدت در جامعه عنوان كرد.


چرا در كشور رشد و نشاط شايسته وجود ندارد؟


عضو كميسيون فرهنگي مجلس گفت: مچ‌گيري‌ها و بهانه‌جويي از يكديگر شايسته اين كشور اسلامي و نظام انقلابي نيست.


رضا اكرمي به ايسنا گفت: مهم‌ترين سوالي كه يك خبرنگار مي‌تواند داشته باشد اين است كه با توجه به آن‌كه كشوري وسيع با ظرفيت‌هاي بسيار و جمعيت جوان، با نشاط و شاداب داريم، چرا رشد و نشاط بايسته و شايسته را در جامعه مشاهده نمي‌كنيم؟


آيا به آن چيزي كه مي‌خواسته‌ايم رسيده‌ايم ؟


جهانبخش محبي‌نيا گفت: اگر خبرنگار بودم، از مسوولان سوال مي‌كردم كه آيا ما به آن چيزي كه مي‌خواسته‌ايم رسيده‌ايم يا خير؟


اين عضو هيات رييسه مجلس در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: خبرنگار بايد دنبال هويت بخشيدن به جامعه در عرصه‌هاي كلان باشد مثل هويت جامعه شناختي،‌هويت اقتصادي هويت فرهنگي،‌هويت سياسي.


وي با بيان اين‌كه اين اهداف جامعه را به مرحله‌اي مي‌رساند كه مردم احساس آسايش و آرامش خواهند كرد، اظهارداشت: تنها رفاه و برخورداي اصل نيست، بلكه احساس ارزشمند بودن و احساس ارزش يك واقعيتي است كه الان در عرصه جهاني شدن ما به آن نياز داريم، خبرنگاران مي‌توانند پيشتاز اين نهضت و تحولات و دگرگوني‌هايي باشند كه ما به آن نياز داريم. البته فضا براي خبررساني، تحليل از چند جهت شايد خيلي مساعد نباشد.


از مسوولان مي‌پرسيدم براي انسجام و وحدت چه برنامه‌اي داريد؟


محمدتقي رهبر گفت: اگر بنده خبرنگار بودم از مسوولان مي‌پرسيدم كه براي انسجام و وحدت دستگاه‌هاي اجرايي و كليه حاكميت و كشور چه برنامه‌اي داريد و چه كاري مي‌خواهيد انجام دهيد؟


نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي به خبرنگار ايسنا گفت: يكي از مهمترين سوال‌هايي كه اگر خبرنگار بودم از مسوولان مي‌پرسيدم آن است كه براي انسجام وحدت دستگاه‌هاي اجرايي چه كاري مي‌خواهيد انجام دهيد؟ تا آب پاكي را روي دست دشمنان بريزند كه ديگر دشمنان فكر توطئه را از سر به در كنند.


وي ادامه داد: هماهنگي و همصدايي مسوولان در سياست‌گذاري و مسائل كشور موضوعي مهم است؛ چرا كه اختلاف و برخي كشمكش‌ها تنها چيزي است كه مي‌تواند به كشور صدمه وارد كند بنابراين مهمترين مساله در حال حاضر همصدايي و هماهنگي كليه مسوولان نظام و قواي سه گانه است.


رييس مجمع نمايندگان روحاني مجلس تاكيد كرد: امروز مسوولان مسووليت سنگيني در مقابل سرنوشت كشور دارند كه در همين جهت بايد با توجه به تاكيدات مقام معظم رهبري اتحاد و هماهنگي و انسجام ملي را در كشور حفظ نمايند تا با به وجود آمدن چنين هماهنگي‌ دشمنان نااميد شوند.


رهبر همچنين راهكارهاي برخورد با دشمنان ، توطئه‌گران و تهديدهاي خارجي را سوال ديگري عنوان كرد كه در صورت خبرنگار بودن از مسوولان مي‌پرسيد و گفت: بايد از مسوولان پرسيد براي برخورد با دشمنان چه راهكارهايي را در نظر گرفته‌اند تا دشمنان مايوس شوند.


وي اشتغال جوانان را نيز به عنوان سوال ديگري مطرح كرد كه از مسوولان در صورت خبرنگار بودن مي‌پرسيد و اظهار كرد: اشتغال جوانان مساله مهمي در جامعه است كه بايد پرسيد مسوولان چه طرح و فكري در اين زمينه دارند.


اين عضو فراكسيون اصولگرايان مجلس شوراي اسلامي در پايان با تاكيد بر اين‌كه مسوولان بايد به اين گونه سوالات خبرنگاران پاسخ دهند گفت: اين سوالات مساله روز ، ملت و كشور است و آقايان بايد جواب دهند و هيچ دليلي ندارد كه به اين سوالات خبرنگاران پاسخي داده نشود.


سياست براي شما اهميت دارد يا مديريت؟


حشمت‌الله فلاحت پيشه گفت: در صورت خبرنگار بودن مهمترين سوالي كه از مسئولان مي‌پرسيدم اين بود كه براي آنها مديريت اهميت دارد يا سياست؟


اين عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين مطلب و اشاره به 17مرداد، روز خبرنگار اظهار كرد: مفروضات بنده از طرح چنين پرسشي آن است كه براي خيلي از مسئولان سياست اهميت دارتر از مديريت است.


وي ادامه داد: مطمئنا در صورت طرح چنين پرسشي از مسئولان پاسخ آنها اهميت داشتن مديريت و نه سياست است، اما بنده معتقدم كه اگر همين سوال از مردم پرسيده شود آن گاه مردم با پاسخي متفاوت از جواب مسئولان به اين موضوع اذعان مي‌كنند كه براي آنها سياست مهم است و نه مديريت و بيشتر گرفتار مسائل و اختلافات سياسي هستند.


اين نماينده‌ي مجلس شوراي اسلامي در پايان تاكيد كرد: اگر خبرنگار دغدغه‌ي مردم و قانون اساسي را داشته باشد با تشخيص دغدغه‌ي روز جامعه و پاسخ از مسئولان به قانون اساسي نزديك‌تر مي‌شوند، بنابراين با رعايت حريم‌ها و حدود كشور ديگر نبايد اتهاماتي همچون سياه نمايي به خبرنگاران براي طرح چنين پرسش‌هايي زده شود.


در ارتباط با شعار همت مضاعف، كار مضاعف چه كاري انجام داده‌ايد؟


عضو هيات رييسه كميسيون اقتصادي مجلس گفت: مسوولان در ارتباط با شعار همت مضاعف، كار مضاعف پاسخ دهند چه كاري انجام داده‌اند؟


سيدناصر موسوي به ايسنا گفت: از جمله مهمترين سوالاتي كه مسوولان بايد پاسخ دهند، اين است كه در سال 89 كه به نام همت مضاعف و كار مضاعف توسط مقام معظم رهبري اعلام شده با گذشت 5 ماه از سال،‌شما در ارتباط با اين شعار چه كرده‌ايد يعني فعاليت مضاعفي كه داشته‌ايد چه بوده است؟


وي افزود: اگر خبرنگار بودم سوال ديگرم از مسوولان اين بود كه با توجه به قرار گرفتن در دهه چهارم انقلاب و با توجه به اين كه 30 سال از انقلاب گذشته، شما در قبال خون شهداي عزيز و سلامت جانبازان چه تلاش‌هايي داشته‌ايد.


نماينده مردم فلاورجان ادامه داد: سوال ديگري هم كه مي‌توان در ارتباط با بحث روز از مسوولان پرسيد اين است كه در حال حاضر كه دشمن ما را تحت فشار قرار داده و ما را از هر طرف مورد تحريم قرار مي‌دهد، شما در مقابله با اين تحريم‌ها قصد داريد چه كاري انجام دهيد كه هر روز بر عزت انقلاب افزوده شود و ما آب به آسياب دشمن نريزيم.


موسوي در ارزيابي از نوع پاسخ مسوولان به اين سوالات نيز خاطرنشان كرد: اگر مسوولي در نظام جمهوري اسلامي كار مي‌كند ونان اين نظام را مي‌خورد بايد جوابگوي اين سوالات باشد؛ چرا كه براي نظام ما بهاي زيادي داده شده، لذا مسوولان بايد پاسخگوي اين سوالات باشند.


براي حفظ امنيت رواني مردم چه کرده‌ايد؟


نماينده مردم اروميه گفت: اگر خبرنگار بودم از مسوولان مي پرسيدم "براي حفظ امنيت رواني مردم چه کار کرده ايد؟"


سيدسلمان ذاکر در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: تأمين امنيت رواني جامعه از وظايف اصلي دولت هاست؛ دولت‌ها بايد با اتخاذ سياست‌هاي کارشناسي و مشارکت جويانه و تامين اميد به زندگي، خوشبيني به آينده، احساس آرامش، اعتماد، امکانات زندگي از قبيل آب، برق و گاز و ...را فراهم كرده و به تضمين امنيت رواني جامعه بپردازند.


نماي شفاف شرايط آينده جامعه را چگونه مي‌بينيد؟


نماينده مردم سميرم در مجلس گفت: با توجه به برخي ابهامات در اجراي هدفمندكردن يارانه‌ها اگر يك خبرنگار بودم از مسولان خواستار اعلام « نمايي شفاف» از شرايط آينده جامعه مي‌شدم.


بهروز جعفري درگفت‌وگو با ايسنا گفت: مسوولان بايد يك نماي كلي و شفاف از شرايط آينده جامعه را به مردم اعلام كنند.


وي با اشاره به قانون هدفمند كردن يارانه‌ها افزود: چگونگي اجراي اين قانون تا حدودي ابهاماتي در جامعه به وجود آورده است، لذا مسوولان اجرايي بايد در اين رابطه به مردم پاسخ دهند و اين مهمترين سوالي است كه مي‌توان مطرح كرد.


وي گفت: پاسخ به اين سوال بستگي به ديدگاه مسوولان مربوطه دارد. برخي از آنها شفاف پاسخ خواهند داد، ولي ممكن است افرادي هم وجود داشته باشند كه به اين سوال مهم جواب ندهند، اما نمي‌توان اينگونه تصور كرد كه مسوولان اين سوال را نوعي سياه‌نمايي تلقي كنند.


چرا همه ملزم به رعايت قانون نيستند؟


علي اكبر اوليا اظهار داشت: اگر خبرنگار بودم از مسوولان مي پرسيدم كه آيا قانون اساسي محور اداره كشور هست يا نه؟ و اگر پاسخ مثبت است پس چرا همه ملزم به رعايت همه ابعاد آن نيستند؟


نماينده مردم يزد و صدوق در گفت‌وگو با ايسنا گفت: با توجه به پيچيدگي مسايل مختلف در زمينه‌هاي اقتصادي، سياسي و اجتماعي و ضرورت اطلاع رساني مناسب از حوادث و وقايع، بصيرت و نگاه خبرنگاران مي‌تواند در باز شدن لايه‌هايي كه در نگاه اول مكشوف نيست، تاثيرگذار باشد.


به گفته وي، چون در كشور ما نظام براساس مردم سالاري ديني تعريف شده، اطلاع مردم از حوادث و جريانات بسيار ضروري است و قطعا خبرنگاران به عنوان نمايندگان هوشيار، هوشمند و مسوول، نقش حساس دارند كه بتوانند در رابطه با باز شدن پديده ها و بيان مسايل آنگونه كه هست و آنگونه كه لازم است مردم بدانند، نقش تعيين كننده‌اي داشته باشند.


به گفته وي در اين راستا همه بايد تلاش كنيم كه از شايبه هاي شخصي پرهيز كنيم تا حرفه شريف خبرنگاري تحت الشعاع قرار نگريد و مستمسكي براي حمله به اين قشر نشود.


اين عضو فراكسيون خط امام (ره) مجلس با بيان اين‌كه مهمترين مساله اي كه بايد به عنوان خبرنگار از مسوولان پرسيد اين است كه اگر قانون اساسي محور اداره كشور است، پس چرا همه ملزم به رعايت همه ابعاد آن نيستند، خاطرنشان كرد: قانون اساسي ميثاق عمومي است و هنوز سه دهه از عمر آن سپري نشده است. نمي توان هم سوگند وفاداري به قانون اساسي ياد كرد و هم بخش هايي از آن را ناديده گرفت.


ديدگاه شما نسبت به رسانه چيست؟


دبير انجمن اسلامي دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي شيراز گفت: اگر خبرنگار بودم از مسوولان مي‌پرسيدم كه ديدگاه شما نسبت به رسانه به عنوان ركن چهارم دموكراسي چيست؟


مهدي اميريان در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: بايد از مسوولان مطالبه شود كه به مطبوعات به عنوان ركن چهارم دموكراسي اهميت و آزادي بيشتري داده شود. مطبوعات بايد به عنوان چشم بيدار ملت شناخته شوند و رسالت واقعي خود را انجام دهند. اين قشر به عنوان قشري بدون هيچ چشم داشت، رسالت اجتماعي خود را انجام مي‌دهد؛ بنابراين ديگر از چه قشر و نهاد ديگري مي‌توانيم اين چيزها را بخواهيم؟


وي خاطرنشان كرد: وقتي مسوولان احساس كنند كه تصميمات، رفتار و گفتار آن‌ها زير ذره‌بين است، قطعا با تامل، دقت و كار كارشناسي بيشتري تصميماتي را مي‌گيرند و اقداماتي را انجام مي‌دهند.


راهكار بهبود وضعيت معيشت مردم چيست؟


دبير جنبش عدالت‌خواه دانشجويي گفت: اگر خبرنگار بودم از مسوولان مي‌پرسيدم؛ راهكار بهبود وضعيت معيشت مردم در شرايط كنوني كشور چيست و چه برنامه‌اي براي حل مشكلات اقتصادي مردم داريد؟


سيدحسن موسوي‌فرد در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين‌كه « وظيفه خبرنگاران نشان دادن مسائل و مشكلات مردم است» اظهار كرد: اين آسيب هميشه وجود داشته كه برخي ‌مسوولان در مقابل مسائلي كه پاسخي براي آن ندارند اين انگ را زده‌اند كه خبرنگاران سياه‌نمايي مي‌كنند و موضوع مورد نظر در اين سوال اولويت نظام نيست و مسائل ديگري بايد مطرح شود. اين موضوعات همواره بوده است.


وي در عين حال خاطرنشان كرد: البته مسوولان در مقام پاسخگويي تا حدي قوي عمل مي‌كنند اما با اين همه در اين خصوص ضعف‌هايي هم وجود دارد؛ چراكه برخي مسوولان پاسخ‌هاي خوبي براي خبرنگاران ندارند.


اين فعال دانشجويي تاكيد كرد: فضاي نقد و پاسخگويي بايد به فضاي واقعي و جريان عمومي كشور تبديل شود. اطلاعات بايد شفاف شود و پاسخگويي روند عمومي جامعه باشد تا بتوانيم مسائل و مشكلات جامعه خود را حل كنيم.


براي تحقق آرمان‌هاي مورد نظر امام(ره) چه كرده‌ايد؟


دبير شوراي تبيين مواضع بسيج دانشجويي دانشگاه‌هاي استان تهران گفت: بايد از مسوولان پرسيد در راه تحقق آرمان‌هاي مورد نظر حضرت امام چقدر تلاش كرده‌اند.


اسماعيل حشمتي در گفت‌وگو با ايسنا خاطرنشان كرد: اگر يك خبرنگار بودم مهمترين سوالي كه از مسوولان مي‌پرسيدم اين بود كه چقدر به آرمان‌هاي امام راحل و انقلاب عمل و در جهت تحقق آن تلاش كرده‌اند؟


وي افزود: ما به خاطر رسيدن به آرمان‌هاي مورد نظر حضرت امام انقلاب كرديم و انقلاب در اين راستا و جهت شكل گرفت؛ بنابراين انحراف از اين مسير باعث ايجاد شكاف عميق خواهد شد، حال اگر بخواهيم خود را محك بزنيم بايد ببينيم چقدر در اين مسير گام برداشته‌ايم.


به چه ميزان نسبت به تحقق آرمان‌هاي انقلاب دغدغه داريد؟


دبير انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه الزهرا گفت: بايد از مسوولين مطالبه آرمان‌هاي امام و انقلاب صورت بگيرد.


فاطمه خليلي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: تمام آرمان‌هاي انقلاب مرتبا بايد از مسوولين پرسيده شود و بايد دغدغه‌هاي مسوولين نسبت به اين آرمان‌ها چك شود؛ چراكه اين انتظار از مسوولين وجود دارد كه آرمان‌ها و اهداف انقلاب را محقق كنند.


وي افزود: مسوولان بايد به سوال خبرنگاران به طور كامل پاسخگو باشند نه با سوال كردن به سوال جواب دهند و نه با مغلطه كردن. در واقع مسوولان بايد دقيق، شفاف، صريح و قابل فهم براي عامه مردم پاسخ دهند.


تا چه حد به منويات رهبري در عرصه‌هاي گوناگون جامه عمل پوشانده‌ايد؟


مسوول بسيج دانشجويي دانشگاه علامه طباطبايي گفت: اگر خبرنگار بودم از مسوولان مي‌پرسيدم تا چد حد توانسته‌اند به منويات رهبري در عرصه‌هاي گوناگون جامه عمل بپوشانند؟.


مجتبي كشوري در گفت‌وگو با ايسنا با تاكيد بر مساله پيگيري مطالبات توسط خبرنگاران از مسوولان اظهار كرد: از مسوولان مي‌پرسيدم كه در حال حاضر در قبال مطالبات رهبري در زمينه‌هاي مختلف سياسي، اقتصادي، اجتماعي، علمي و فرهنگي و مخصوصا در بحث عدالت و هم‌چنين در پياده كردن آرمان‌هاي نظام و انقلاب تا چد حد تلاش كرده‌اند و چقدر توانستند باري را از دوش مردم بردارند.


اين فعال دانشجويي با تاكيد بر اين‌كه بايد از مسوولان مطالبه‌ تند داشته باشيم و آن‌ها را مورد انتقاد قرار دهيم، گفت: اگر مسوولي كم كاري كند نه تنها خبرنگاران بلكه تمام مردم از آن مسوول انتقاد مي‌كنند، لذا اين جا سياه‌نمايي وجود ندارد و در اين مواقع خود آن مسوول سيا‌ه‌نمايي مي‌كند.


تا چه حد با مردم صادقانه رفتار مي‌كنند؟


دبير سياسي انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه شهيد بهشتي گفت: اگر خبرنگار بودم از مسوولان مي‌پرسيدم تا چه حد با مردم صادقانه رفتار مي‌كنند؟


حسين موسوي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: مسوولان دو دسته هستند، يك دسته از مسوولان صداقت را گم كردند و به همين جهت مي‌گويند مي‌خواهيد سياه‌نمايي و تخريب كنيد، اما بايد گفت هر جا اشتباهي از سوي مسوولان صورت گرفته باشد قطعا صداقت بيشتر از دروغ و لاپوشاني جواب مي‌دهد يعني مردم باور دارند كه صداقت وجود دارد اما اشتباهي نيز رخ داده است.


وي افزود: دسته دوم از مسوولان، افراد صادقي هستند اما متاسفانه كلمه‌اي به نام مصلحت داريم كه طول و عرض آن مشخص نيست و اين مصلحت باعث مي‌شود از مطالبه عموم مردم اطلاع پيدا نكنند و اين امر فقط در جمع‌هاي خصوصي مطرح شود در واقع طبق مصلحت افرادي كه صادقند مجورند لاپوشاني كنند يا يك عده از افراد با عدم صداقت حرف‌هايي مي‌زنند كه با واقعيت منطبق نيست.


انتهاي پيام


 

منبع: ایسنا، 16 مرداد 1389




نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:



در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.