شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نشست هفتگي مهمانپرست با خبرنگاران [1-4]

فارس

مهمان‌پرست: ايران بنا ندارد وارد مذاكرات دوجانبه با آمريكا شود


خبرگزاري فارس: سخنگوي وزارت خارجه كشورمان تصريح كرد كه جمهوري اسلامي ايران بنا ندارد وارد مذاكرات دوجانبه با آمريكا شود.


 


به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، رامين مهمان‌پرست سخنگوي وزارت خارجه كشورمان صبح امروز (سه‏شنبه) در نشست هفتگي با خبرنگاران، در پاسخ به اين پرسش كه پيش‏شرط تهران براي مذاكره با واشنگتن چيست، تصريح كرد: ايران بنا ندارد وارد مذاكرات دوجانبه با آمريكا شود.
وي در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در خصوص اظهارات هيلاري كلينتون وزير خارجه آمريكا كه از آمادگي كشورش براي تعامل با ايران خبر داده است، اظهار داشت: ملت ما اهل گفت‌وگو و منطق است و همواره نشان داديم كه براي تثبيت حقوق ملت با منطق قوي خود آماده دفاع از كشور، منافع و حقوق ملت هستيم.
مهمان‌پرست همچنين گفت: براي تثبيت حقوق ملت آماده‌ايم منطق خود را در حضور مردم و رسانه‌هاي دنيا مطرح كنيم.
وي در پاسخ به پرسش ديگر فارس درباره گفت‌وگوها با گروه وين، با بيان اينكه منتظر پاسخ گروه وين و تعيين تاريخ و محل برگزاري اين جلسه هستيم، اظهار داشت: به اعتقاد ما بحث تبادل سوخت را در فاصله زماني خيلي كوتاهي مي‌توان دنبال كرد و ما براي مذاكره براي تبادل سوخت و تامين سوخت رآكتور تهران بر اساس بيانيه تهران آماده برگزاري نشست هستيم.


مهمان‌پرست در نشست هفتگي با خبرنگاران -2


تعدي به هر كشوري در منطقه با عكس‌العمل شديد مواجه خواهد شد


خبرگزاري فارس: سخنگوي وزارت خارجه كشورمان تصريح كرد: آنچه رژيم صهيونيستي بايد خوب متوجه آن شود، اين است كه تعدي به هر كشور و هر ملت مسلمان در منطقه با عكس‌العمل بسيار شديد همه كشورهاي منطقه مواجه خواهد شد.


 


به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، رامين‌ مهمان‌پرست سخنگوي وزارت خارجه كشورمان در ادامه نشست هفتگي امروز سه‌شنبه خود با خبرنگاران در پاسخ به سؤالي در خصوص احتمال وقوع جنگ در منطقه خاطرنشان كرد: مطالبي كه در رابطه با احتمال وقوع جنگ در منطقه مطرح مي‌شود، ابعاد مختلفي دارد كه يك بعد آن اين است كه رژيم صهيونيستي اساساً به دنبال ايجاد فتنه و درگيري در منطقه است و سعي مي‌كند براي جبران شكست‌هاي تهديدآميزي كه داشته، در منطقه ايجاد فتنه كند.
وي ادامه داد: اينكه چه ميزان امكان تحقق آن وجود دارد، بستگي به ميزان مقاومت و عكس‌العملي خواهد داشت كه كشورهاي منطقه در مقابل اين تهديدات داشته باشند.
سخنگوي وزارت خارجه افزود: بر اساس برآوردي كه داريم عليرغم ميل برخي جريانات در داخل آمريكا يا كشورهاي غربي به ويژه رژيم صهيونيستي نسبت به ايجاد تحركاتي كه امنيت منطقه را به هم بزند، با توجه به محاسبه‌اي كه در رابطه با هزينه‌هاي اين اقدام نسنجيده دارند، احتمال وقوع درگيري را پايين مي‌آورند.
وي با ذكر اين نكته كه ممكن است انگيزه به طور جدي باشد، يادآور شد: اما احتمال عملي شدن آن به خاطر هزينه‌هاي بالا خيلي پايين خواهد بود.
يكي از خبرنگاران هم از سخنگوي وزارت خارجه پرسيد در صورت وقوع جنگ عليه لبنان آيا جمهوري اسلامي وارد عمل خواهد شد كه وي پاسخ داد: آنچه رژيم صهيونيستي بايد خوب متوجه شود كه فكر مي‌كنم تا اندازه‌اي متوجه شده، اين است كه تعدي به هر كشوري در منطقه و هر ملت مسلماني در منطقه با عكس‌العمل بسيار شديد همه كشورهاي منطقه مواجه خواهد شد.
به گفته وي اين مسئله باعث مي‌شود كه اين رژيم تأمل بيشتري كند. حركت كردن در اين مسير حركت به سمت يك جاده بن‌بست خواهد بود.
يكي از خبرنگاران حاضر در جلسه به تهيه طرحي در مجلس توسط تعدادي از نمايندگان كه براساس آن دولت ملزم مي‌شود بحث غرامت جنگي از عراق را پيگيري كند، اشاره كرد و نظر مهمان‌پرست را جويا شد كه وي در اين باره گفت: نمايندگان مجلس، نمايندگان ملت ايران هستند و هر چه به تصويب مجلس برسد، حكم قانوني مي‌يابد و دولت موظف به اجراي آن است.
سخنگوي وزارت خارجه با بيان اينكه غرامت جنگ تحميلي جزو حقوق ملت ما است، خاطرنشان كرد:‌ اينكه چه زماني و در چه شرايطي براي كسب اين حق ملت ايران و دريافت غرامت اقدام شود، با توجه به شرايط سياسي داخل عراق و اينكه دولتي شكل بگيرد و آمادگي براي ورود به بحث‌هاي مختلف را پيدا كند، حتما در دستور كار قرار مي‌گيرد. هر گونه مصوبه مجلس هم مي‌تواند مسيري را براي كارهاي اجرايي دولت تعيين كند.
مهمان‌پرست در پاسخ به اين پرسش كه آيا ايران به خاطر روابطش با عراق كوتاهي نكرده‌ است، تصريح كرد: هيچ كوتاهي صورت نگرفته در شرايطي كه يك دولت مردمي مستقر و در شرايط طبيعي فعاليت‌هاي خود را دنبال كند، مي‌توانيم بحث‌هاي مختلفي را دنبال كنيم.
سخنگوي وزارت خارجه روابط ايران با ملت و دولت عراق را گسترده، عميق، صميمانه و برادرانه برشمرد و افزود: ظرفيت‌هاي دو كشور بسيار بالا است و اين ظرفيت‌ها امكان مشاركت و همكاري گسترده‌اي را فراهم مي‌كند. ما مي‌توانيم روابط دو كشور را به روابطي ممتاز تبديل كنيم.
خبرنگاري به اظهارات هيلاري‌ كلينتون مبني بر اينكه در كنفرانس كابل، پيام‌هايي را به متكي منتقل كرده اشاره كرد و علت تناقض موجود در اظهارات مقامات آمريكايي را جويا شد و وي پاسخ داد: اينكه خانم كلينتون گفته پيامي داده، بايد از خودش بپرسيد كه چگونه پيام داده است.
مهمان‌پرست ادامه داد: اصل درخواست همكاري آمريكا با ايران در مورد افغانستان را قبلا به شكل‌هاي مختلف مطرح كرده بودند و مسئله جديدي نيست. ما در حل بحران‌هاي منطقه‌ در عراق، ‌افغانستان و برخي كشورهاي ديگر اقدام كرديم و آمريكايي‌ها اين را بهتر مي‌دانند كه نقش ما در تثبيت امنيت چه ميزان بالا بوده است.
سخنگوي وزارت خارجه افزود:‌ اگر واقعا آمريكايي‌ها به دنبال همكاري با ايران براي تثبيت اوضاع و برقراري امنيت و آرامش در افغانستان هستند بهتر است در مقابل راههاي مؤثر ايران مانع‌تراشي نكنند يا از آن حمايت كنند.
سخنگوي وزارت خارجه به رويكرد جمهوري اسلامي در برگزاري نشست‌هاي سه‌جانبه سران ايران، افغانستان و پاكستان و ايران، افغانستان و تاجيكستان اشاره كرد و گفت: نشست همسايگان افغانستان در ايران قرار است به زودي در تهران برگزار شود كه بيانگر اقدامات عملي براي برقراري ثبات و آرامش در افغانستان است.
مهمان‌پرست مبارزه با مواد مخدر و افراط‌گرايي را نيازمند راه حلي منطقه‌اي عنوان كرد و گفت:‌ اگر كشورهاي فرامنطقه‌اي از جمله آمريكا مايلند در اين روند شريك باشند و همراهي كنند راه مشخص است، ‌حمايت از اقدامات منطقه و عدم ايجاد اخلال در اين راه.
سخنگوي وزارت خارجه در خصوص تناقض موجود در اظهارات مقامات آمريكايي خاطرنشان كرد: ‌اينكه تناقض وجود دارد سؤال همه است و جامعه بين‌الملل به دنبال پاسخ اين سؤال است كه چرا رويكرد دولت آمريكا دچار تناقض مي‌باشد.
از يك طرف مي‌گويند سياست‌هاي گذشته جواب نداده و بايد تغيير يابد وراز سوي ديگر شاهد لشكركشي،‌ اقدامات تحريمي، برخوردهاي غيرمنطقي با مردم و حمايت از تروريسم هستيم. مقامات آمريكايي بايد پاسخ اين تناقض را با عمل خودشان بدهند.
خبرنگاري با اشاره به تحت پيگرد بودن بيش از 100 نفر از سران گروهك منافقين كه در عراق مستقراند توسط اينترپل، از سخنگوي وزارت خارجه پرسيد آيا جمهوري اسلامي درخواست رسمي براي استرداد آنها را داده است؟ كه وي پاسخ داد: اسناد جنايت گروهك تروريستي كه بيش از 12 هزار انسان بي‌گناه را در كشور ما به شهادت رساندند در اختيار اينترپل و كشورهاي مختلف قرار گرفته و ما به دنبال بيرون كردن اعضاي اين گروهك تروريستي از عراق هستيم.
وي ادامه داد: فكر مي‌كنيم جايگاه اين گروه‌ها نبايد در كشورهاي همسايه باشد و همسايگان براي بحث‌هاي ديگري مي‌توانند از ظرفيت‌هاي خوب خودشان استفاده كنند، وجود اين گروهك‌ها هم مي‌تواند به روابط ضربه بزند و هم امنيت آن كشور را به خطر بياندازد.
مهمان‌پرست گفت: ما به دنبال اين هستيم كه اعضاي جنايتكار اين گروه را توسط اينترپل و سازمان‌هاي بين‌المللي در اختيار بگيريم و آنها كه فكر مي‌كنند دچار خطايي نبوده و جرمي انجام نداده‌اند مي‌توانند به آغوش خانواده برگردند.
وي درباره انتقال اين گروهك به مرز عربستان اظهار داشت: اينكه به كجا منتقل شوند و چه طور و چقدر سازمان‌هاي بين‌المللي همكاري كنند كه منطقه از وجود اين گروه‌ها پاك شود موضوعاتي است كه بايد در عمل دنبال شود.
يكي از خبرنگاران با اشاره به درخواست مكرر مقامات آمريكايي براي مذاكره با ايران از مهمان‌پرست پرسيد كه پيش‌شرط تهران براي مذاكره با واشنگتن چيست؟ كه وي پاسخ داد: كشور ما بنا ندارد وارد مذاكرات دو جانبه با آمريكا شود، كسي هم اين حق را تاكنون اعلام نكرده است.
وي با اشاره به بحران‌هاي بين‌المللي در سطح جهان، مشكلات موجود، بررسي ريشه‌هاي اين بحران، راههاي حل آن، منطقي كه پشت اعمال اين سياست‌ها توسط آمريكايي‌ها و برخي كشورهاي غربي وجود داشته است گفت: به نظر ما همين رويكرد باعث ايجاد اين بحران‌ها شده و منطق ما براي راه‌حل‌هايي كه براي اين بحران‌ها مي‌تواند مطرح باشد چيزي است كه در هر فرصتي مي‌توان آن را به اطلاع همه مردم رساند.
اضافه كرد: اگر كسي معتقد است مي‌تواند از سياست‌ها و عملكرد خود دفاع كند و براي اين كار منطق قوي دارد، ما آمادگي داريم در حضور همه ملتهاي جهان منطق خود را مطرح كنيم كه آيا منطق آنها براي دفاع از سياست‌هايشان غلبه خواهد كرد يا منطق ملت‌هاي مستقل و آزاده جهان.


مهمان‌پرست در نشست هفتگي با خبرنگاران - 3


ايران براي برقراري امنيت در منطقه به دنبال گرفتن امتياز از هيچ كشوري نيست


خبرگزاري فارس: سخنگوي وزارت خارجه كشورمان تصريح كرد: ايران براي برقراري امنيت در منطقه و تثبيت صلح و آرامش به دنبال گرفتن امتياز از هيچ كشوري نيست.


 


به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري، رامين مهمان‌پرست سخنگوي وزارت خارجه كشورمان در ادامه نشست مطبوعاتي با خبرنگاران در خصوص اظهارات شب گذشته سيد حسن نصرالله دبيركل حزب‌الله لبنان مبني بر وجود اسنادي حاكي از دخالت رژيم صهيونيستي در ترور رفيق حريري، با بيان اينكه مسائل مربوط به لبنان، دادگاه ترور حريري و حوادث پس از آن موضوعي لبناني است، گفت: جريانات داخلي لبنان اين موضوع را پيگيري مي‌كنند. بحثي كه سيد حسن نصرالله عنوان كرد بحث مهمي بود و اعلام كرد كه مستنداتي در اختيار دارد كه نشان مي‌دهد اين اقدام توسط نيروهاي صهيونيستي صورت گرفته چرا كه بيشترين منفعت از ترور حريري نصيب صهيونيست‌ها شده است.
مهمان‌پرست در عين حال پرسيد كه چرا دادگاهي بين‌المللي كه براي اين مورد تشكيل شده حتي به خودش اجازه نداده كه روي اين فرضيه كار كند كه ممكن است اين رژيم اين ترور را انجام دهد؟
وي ادامه داد: همين كه حاضر نشدند در اين مسير حركت كنند بدين معناست كه دادگاه روند سياسي را دنبال مي‌كند نه روند حقوقي.
سخنگوي وزارت خارجه بار ديگر اين موضوع را مربوط به لبنان دانست و افزود: جريانات موثر در داخل لبنان به خوبي اين موضوع را دنبال مي‌كند.
خبرنگاري در خصوص اهداف سفر ميركاظمي وزير نفت به چين سؤال كرد كه مهمان‌پرست با بيان اينكه ظرفيت‌هاي فراواني بين ما و چين براي همكاري‌هاي اقتصادي وجود دارد، خاطرنشان كرد: بايد از همه ظرفيت‌ها استفاده كرد.
وي ادامه داد: عليرغم همه گلايه‌مندي كه از برخي كشورهاي دوست داريم فكر مي‌كنيم با توجه به ظرفيت‌هاي موجود مي‌توانيم روابط را توسعه دهيم و عملاً اشتباهات گذشته‌اي كه نسبت به ملت ما و حقوق آن انجام دادند در عمل جبران شود.
يكي از خبرنگاران از سخنگوي وزارت خارجه سؤال كرد كه ايران در خصوص همكاري‌هاي منطقه با آمريكا چه امتيازاتي را دريافت يا درخواست كرده كه وي پاسخ داد: ما براي برقراري امنيت در منطقه و تثبيت صلح و آرامش به دنبال گرفتن امتياز از هيچ كشوري نيستيم. به اعتقاد ما اگر اين كشورها مي‌خواهند امنيت برقرار شود منطقه را ترك كنند.
سخنگوي وزارت خارجه با ذكر اين نكته كه حضور كشورهاي فرامنطقه‌اي امنيت منطقه را تهديد و ناآرامي ايجاد مي‌كند، افزود: ما براي حل اين مشكلات و ناآرامي‌ها هميشه همكاري كرديم و اين آمادگي را داشتيم. ما به دنبال اخذ امتياز نيستيم. برقراري امنيت و آرامش در منطقه بزرگترين امتياز براي همه كشورهاي منطقه خواهد بود.
مهمان‌پرست درباره بدرفتاري با اتباع ايراني در جمهوري آذربايجان اظهار داشت: بحث‌هاي كنسولي و مسائلي كه ممكن است توسط برخي مأموران بخش‌هاي ورودي كشورها نسبت به افرادي كه مي‌خواهند سفر كنند به وجود بيايد از طريق خودش دنبال مي‌شود حتما از طريق سفارت ايران و وزارت خارجه در تهران و با هماهنگي سفارتخانه‌هاي كشورها به اين موضوعات رسيدگي مي‌شود كه علت برخي برخوردها چيست و تلاش مي‌شود تا احتمالا اگر رفتار نامناسبي باشد برطرف شود.
مهمان‌پرست با بيان اينكه كشورهاي همسايه روابط استراتژيك، منافع، فرهنگ و آداب مشترك دارند، خاطرنشان كرد: همه بايد تلاش كنيم برخي سوء تفاهمات و بعضي موانع كوچك را برطرف كنيم و با سرعت به سمت توسعه همكاري‌ها پيش برويم.
سخنگوي وزارت خارجه ادامه داد: دنياي امروز از ما مي‌خواهد تا همكاري‌هاي منطقه‌اي و همگرايي منطقه‌اي را ترويج و توسعه بدهيم و منافع كشورهاي همسايه را به شكل كاملي تأمين كنيم.


 


مهمان‌پرست در نشست هفتگي با خبرنگاران - 4 و پاياني


روابط نزديك و عميق در منطقه خوشايند برخي جريانات و كشورها نيست


خبرگزاري فارس: سخنگوي وزارت خارجه با بيان اينكه روابط نزديك و عميق بين كشورهاي منطقه خوشايند برخي جريانات و كشورها نيست، گفت: آنها سعي مي‌كنند حوادثي را به طور غير واقعي دامن بزنند و تحريكات را انجام دهند اما اين اقدامات بر روابط تهران و كابل هيچ تاثيري نخواهد داشت.


به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، رامين مهمان‌پرست سخنگوي وزارت خارجه كشورمان در ادامه نشست خبري با حضور خبرنگاران، در خصوص تحولات اخير در منطقه و درگيري مرزي بين لبنان و رژيم صهيونيستي گفت: برخي از جريانات در خارج از منطقه ما به ويژه رژيم صهيونيستي به دنبال ايجاد ناامني، درگيري و تنش هستند.
وي با طرح اين پرسش كه چرا اين اقدامات را دنبال مي‌كنند، گفت: ماهيت اين رژيم با اين درگيرها قابل تداوم است و شايد به دنبال اين هستند كه صحنه جديدي به وجود آيد تا خاطره شكست‌هاي سنگين آنها فراموش شود.
مهمان‌پرست ادامه داد: با توجه به هوشياري و آمادگي كشورهاي منطقه آنها اين اجازه را به رژيم صهيونيستي و حاميان آن نمي‌دهند كه بخواهند اقدامي را در اين زمينه انجام دهند.
سخنگوي وزارت خارجه در خصوص عزيمت نمايندگان مجلس به غزه كه نشانگر توجه و حمايت همه كشورهاي مسلمان و حتي كشورهاي اروپايي از مظلوميت مردم غزه است، اظهار داشت: اين حركتي انساني براي نشان دادن همدردي و اعلام حمايت و اينكه آنها (مردم غزه) تنها نيستند است و نمايندگان مجلس برنامه سفر به غزه را در دستور كار دارند.
مهمان‌پرست با اشاره به كاروان‌ كشتي‌هاي كمك رساني به مردم غزه نيز كه از سوي كشورهاي مختلف در حال دنبال شدن است، اشاره كرد و افزود: قرار است اين كشتي‌ها كمك‌هاي انساني را به مردم غزه برسانند.
وي با بيان اينكه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي قصد دارند از طريق مصر وارد غزه شوند و به دنبال دريافت رواديد براي اين كار هستند، يادآور شد: بر اساس اطلاعات ما هنوز رواديد براي آنها صادر نشده است.
خبرنگاري در اين نشست از مهمان‌پرست پرسيد كه آيا ايران در گفت و گوهاي آينده حاضر است در مورد برخي جزئيات تكنيكي در زمينه مبادله سوخت انعطاف بيشتري نشان دهد؟ كه وي پاسخ داد: مباني گفت و گوها بيانيه تهران است و در اين بيانيه ميزان سوخت قابل مبادله مشخص شده است. از يك طرف جمهوري اسلامي 1200 كيلوگرم سوخت 3 و نيم درصد سوخت غني شده را به امانت و با حق نظارت بر نگهداري امن آن نزد تركيه مي‌گذارد و در مقابل 120 كيلوگرم اورانيوم 20 درصد غني شده را ظرف يك سال دريافت مي‌كند.
وي با بيان اينكه اين پيشنهاد اوليه گروه وين بود، افزود: اينكه مقداري بيشتر سوخت 3 و نيم درصد بدهيم و مقداري بيشتري اورانيوم 20 درصد دريافت كنيم بستگي به نياز رآكتور دارد. اگر ظرفيت رآكتور بيش از آن نباشد اورانيوم 20 درصد به چه درد ما مي‌خورد.
وي ادامه داد: بخش سوخت بخشي اقتصادي و توليدات يا هر نوع معامله‌اي در اين زمينه بايد با توجه به نيازها صورت بگيرد، ما به دنبال اين نيستيم كه سوخت 20 درصد را خودمان توليد كنيم يا از آنها اضافه‌تر بگيريم و انبار كنيم، اصلا فايده‌اي اقتصادي نخواهد داشت.
خبرنگاري به تجمع روز گذشته در مقابل سفارت ايران در اعتراض به اينكه گفته شده ايران تلاش كرده صلاحيت يكي از كانديداهاي انتخابات افغانستان رد شود اشاره كرد و علت اين گونه اقدامات را جويا شد كه مهمان‌پرست پاسخ داد: به هر ميزان روابط ما با كشورها به ويژه كشورهاي همسايه توسعه بيشتري پيدا مي‌كند ما شاهد برخي تحركات هستيم كه اين روابط خوب را خدشه دار كند.
سخنگوي وزارت خارجه اضافه كرد: ما و افغانستان دو كشور همسايه و داراي آداب رسوم، مذهب، فرهنگ و زبان مشترك هستيم و مي‌توانيم برنامه‌هاي زيادي را براي همكاري دنبال كنيم.
سخنگوي وزارت خارجه به نشست سه جانبه ايران، افغانستان و تاجيكستان و توافقات خوب صورت گرفته در تهران اشاره كرد و افزود: روابط نزديك صميمانه و عميق خوشايند برخي از جريانات و كشورها نيست و آنها سعي مي‌كنند حوادثي را به طور غير واقعي دامن بزنند و تحريكات را انجام دهند تا اين روابط خوب را خدشه دار كنند.
وي در پايان تصريح كرد: اين اقدامات هيچ تاثيري در روابط خوب ملت و دولت افغانستان و ايران نخواهد داشت.


 


 

منبع: فارس، 19 مرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.