شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

'اعترافات' زن محکوم به سنگسار از تلویزیون ایران پخش شد

بی بی سی

 زن ایرانی محکوم به سنگسار در یک برنامه تلویزیونی اتهاماتی را که به او وارد شده پذیرفته و وکیل مدافع خود را محکوم دانسته است.


شامگاه چهارشنبه شبکه 2 تلویزیون دولتی ایران مصاحبه ای را با سکینه محمدی، که توسط دادگاهی در این کشور به مجازات سنگسار محکوم شده، پخش کرد که در آن، وی به ارتکاب زنای محصنه و قتل همسرش اعتراف کرده و در عین حال، وکیل مدافع خود را نیز به سوء استفاده متهم ساخته است.


سکینه محمدی آشتیانی چهار سال پیش به اتهام داشتن روابط جنسی با دو مرد پس از فوت همسرش به شلاق محکوم شد و این مجازات در باره او به اجرا در آمد اما بعدا پرونده دیگری در ارتباط با قتل همسر این زن به جریان افتاد و دادگاه دیگری، خانم محمدی را به اتهام زنای محصنه در زمان قبل از درگذشت شوهرش به سنگسار محکوم کرد.


خانم آشتیانی در "اعترافات" تلویزیونی خود که در برنامه 20:30 و با عنوان "ماجرای قتل آلوده به فساد" پخش شد، گفت که در سال 1384 (2005) از طریق تلفن با مردی که با همسرش خویشاوندی داشت آشنا شد و این مرد او را فریب داد و پیشنهاد کرد که شوهرش را به قتل برسانند.


سکینه محمدی، که به در این برنامه به زبان آذری سخن می گفت، افزود که این مرد دارای سابقه کیفری بود و با آمدن به خانه آنان، شوهرش را با اتصال سیم برق به بدنش به قتل رساند.


در این برنامه، یکی از مقامات قضایی در شرح نقش خانم محمدی در این ماجرا، گفت که وی با تزریق دارو، همسرش را بیهوش کرده بود تا امکان قتل او فراهم آید.


این فرد افزود که سکینه محمدی در قتل شوهرش مشارکت داشت و با بیرون فرستادن فرزندانش و آماده کردن شرایط مساعد، زمینه قتل را فراهم کرده بوده است.


به گفته مجری برنامه بیست و سی، خانم محمدی علاوه بر مشارکت در قتل عمد همسرش، با قاتل نیز از پیش ارتباط جنسی داشته و به این ترتیب، مرتکب زنای محصنه شده بود.


در این برنامه، متن مصاحبه های خیابانی با چند نفر نیز پخش شد که همگی خواستار سنگسار سکینه محمدی آشتیانی بودند.


بخش دیگری از این برنامه به اظهارات زن محکوم به سنگسار حاوی انتقاد شدید از وکیل مدافع وی اختصاص داشت.


وکالت خانم محمدی را محمد مصطفایی برعهده داشت که پیش از وکالت تعدادی از نوجوانان محکوم به اعدام در جمهوری اسلامی را هم برعهده داشت و به خاطر تلاش برای نجات جان موکلان خود، فردی شناخته شده است.


انتقاد از وکیل مدافع و رسانه های غربی


مجری برنامه تلویزیونی 20:30 گفت که بخش دیگری ازماجرا به محمد مصطفایی، "وکیل مدافع" سکینه محمدیارتباط دارد که به رسانه های غربی کمک کرد تا "آتش تبلیغاتی" علیه حکم سنگسار را بر افروزد تا بتواند از غرب پناهندگی بگیرد.


به گفته مجری این برنامه تلویزیونی، خانم محمدی گفته است که وکیل مدافع خود را حتی یک بار هم ندیده است و واقعا از او ناراضی است.


به گفته مجری برنامه، آقای مصطفایی انقدر انصاف نداشت تا برای کسب پناهندگی در خارج، "راه دیگری جز بازی با سرنوشت" موکل خود انتخاب کند.


در ادامه انتقاد از محمد مصطفایی، صدای خانم آشتیانی پخش شد که از وکیل مدافع خود به خاطر استفاده از مصاحبه های رسانه ای برای دفاع از موکلش انتقاد می کرد و اقدامات وکیل مدافع برای جلوگیری از اجرای حکم سنگسار را باعث سرشکستگی خود قلمداد می کرد.


در این برنامه، خانم محمدی گفت که همه خویشاوندانش از اینکه او زندانی است اطلاع نداشتند و اقدامات وکیل مدافع برای نجات جانش باعث آبروریزی شده و در نظر دارد از آقای مصطفایی شکایت کند.


مجری برنامه در پی پخش اظهارات خانم محمدی و مقام قضایی، تلاش های بین المللی علیه انتقادهای بین المللی از صدور حکم سنگسار در ایران را به شدت محکوم کرد و با انتقاد از اقدامات مدافعان حقوق بشر برای لغو این حکم، این اقدامات را رسانه های "اسرائیلی، بریتانیایی و آمریکایی" نسبت داد.


وی نگرانی رسانه های و شخصیت های خارجی، از جمله وزیر امور خارجه آمریکا را محکوم کرد و گفت که تلاش برای دفاع از حقوق بشر به ابزاری برای وارد کردن فشار بر جمهوری اسلامی تبدیل شده است.


مجری برنامه تلویزیونی همچنین اظهار داشت که در میان سطور نوشته های رسانه های غربی می توان تشخیص داد که آنها در نظر دارند موضوع اجرای حکم سنگسار در ایران را به سرنوشت سه شهروند آمریکایی ارتباط دهند که، به گفته وی، به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت شده اند.


به گفته مجری برنامه، تمامی این تلاش ها برای آزاد کردن این سه نفر صورت گرفته است.


تلاش مدافعان حقوق بشر


انتشار خبر احتمال اجرای حکم سنگسار سکینه محمدی انتقاد گسترده شماری از حقوقدانان و مدافعان حقوق بشر در داخل و خارج ایران را در پی داشت.آنها چنین مجازاتی را مغایر ضوابط قضایی و میثاق های بین المللی منع مجازات های غیرانسانی و تحقیر آمیز دانسته و از ایران خواسته اند به تعهدات خود نسبت به این معاهدات عمل کند.


در همانحال، محمد مصطفایی، وکیل مدافع خانم آشتیانی، در دفاع از موکل خود، روند رسیدگی قضایی به پرونده قتل شوهر این زن و نحوه صدور حکم قصاص را قابل قبول ندانسته و در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی، در صدد جلوگیری از اجرای حکم سنگسار برآمده بود.


وی در این راستا، به اطلاع رسانی گسترده از جمله از طریق انتشار مطالبی در وبلاگ شخصی خود و انجام مصاحبه مبادرت کرد.


دو هفته پیش، مقامات قضایی جمهوری اسلامی حکم بازداشت آقای مصطفایی را صادر کرد اما به گفته او به دلیل عدم موفقیت در دستگیری او، همسر و برادر همسرش را بازداشت کردند.


آقای مصطفایی، که علاوه بر وکالت این زن، وکالت شماری از نوجوان محکوم به اعدام را نیز برعهده داشته و در مواردی موفق به نجات جان آنان شده، به ترکیه رفت و از آنجا به نروژ پناهنده شد.


در حال حاضر، اجرای حکم سنگسار علیه سکینه آشتیانی محمدی به حالت تعلیق درآمده و این پرونده برای رسیدگی بیشتر و تصمیم گیری به رئیس قوه قضائیه ارجاع شده است.


اگرچه مجازات سنگسار در قوانین جمهوری اسلامی وجود دارد، اما به خاطر لطمه شدیدی که صدور و اجرای این حکم بر وجهه حکومت ایران وارد می کند، برخی مقامات ارشد قضایی در گذشته در صدد جلوگیری از اجرای چنین احکامی برآمده اند هر چند در مواردی، این اقدامات از سوی بعضی قضات نادیده گرفته شده است.


حساسیت گسترده ای که خبر احتمال اجرای سنگسار در ایران به همراه آورد باعث شد که رئیس جمهوری برزیل نیز، که مقامات جمهوری اسلامی او را به دلیل تلاش مشترک با ترکیه برای حل و فصل بحران اتمی این کشور از دوستان خود می دانند، در صدد نجات جان خانم محمدی برآید.


اوایل هفته جاری گزارش شد که سفیر برزیل در تهران در ملاقات با مقامات وزارت امور خارجه، رسما پیشنهاد رئیس جمهوری آن کشور برای اعطای پناهندگی به خانم محمدی را تسلیم آنان کرده هر چند پیش از آن، سخنگوی وزارت امور خارجه گفته بود که اقدام رئیس جمهوری برزیل ناشی از عدم اطلاع او از محتویات پرونده بوده است.


اعترافات خانم محمدی در حالی پخش می شود که اخیرا، روزنامه گاردین، چاپ لندن، به نقل از او گزارش کرده بود که مقامات قضایی جمهوری اسلامی در صدد هستند او را به طور مخفیانه و بدون اطلاع رسانی سنگسار کنند.


در جمهوری اسلامی، پخش "اعترافات" متهمان سیاسی امری عادی است که به خصوص در پی حوادث بعد از انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری تکرار شده است.


ظاهرا این اعترافات به منظور فراهم کردن زمینه محکومیت متهمان اخذ می شود هرچند در گذشته، حقوقدانان گفته اند که چنین اعترافاتی که به وضوح تحت فشار اخذ می شود فاقد ارزش حقوقی است و پخش آنها را به عنوان مدرکی در اثبات اتهام، مورد انتقاد و استهزا قرار داده اند.


در عین حال، پخش اعترافات متهم یک پرونده جنایی امری کم سابقه است و نشان می دهد که جمهوری اسلامی نگران پی آمدهای سیاسی صدور احکامی است که باعث انتقاد افکار عمومی در سطح بین المللی از حکومت ایران می شود.

منبع: بی‌بی‌سی: ۲۱ مرداد ۱۳۸۹
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:

Error in query: SELECT * FROM maghaleh WHERE nevisandeh = ' بی بی سی' AND onvan != ''اعترافات' زن محکوم به سنگسار از تلویزیون ایران پخش شد' AND nevisandeh != '- - -' AND kategori != 'ثبت آزمایشی' ORDER BY timestamp DESC. You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'اعترافات' زن محکوم به ' at line 1