شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دفاع اداره سیاسی سپاه از اظهارات 'سردار مشفق'

بی بی سی

سرتیپ یدالله جوانی، رئیس اداره سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، اصالت اظهارات منسوب به "سردار مشفق" را تلویحا تأیید و از آن دفاع کرد.


او روز جمعه ۲۲ مرداد (۱۳ اوت) در گفت و گوی اختصاصی با خبرگزاری برنا، وابسته به سازمان ملی جوانان، گفت که اگر شکایت هفت چهره اصلاح طلب از سردار مشفق و سایر همفکران نظامی و اطلاعاتی او به تشکیل دادگاه منجر شود، "آن افراد حضور پیدا خواهند کرد و نتیجه نهایی افشای بسیاری از مسائل دیگر خواهد بود و مشخص خواهد شد که چه کسانی در این فتنه ضربه هایی را به نظام اسلامی و وحدت و امنیت ملی وارد کردند".


آقای جوانی در مورد هدف اصلاح طلبان از طرح شکایت قضایی گفت: "آنها می خواهند فضایی ایجاد کنند که افرادی که در عرصه فعال بودند و روشنگری می کردند، وقتی ببینند که باید پاسخگو باشند، دست به احتیاط بزنند و این روند را دنبال نکنند".


به این ترتیب به نظر می رسد که رئیس اداره سیاسی سپاه پاسداران "سردار مشفق" را تلویحا به عنوان کسی که در عرصه فعال بوده و "روشنگری" می کرده معرفی و اصالت فایل صوتی منتشر شده از سخنرانی او را تأیید کرده است.


در این فایل صوتی اتهامات تندی به بعضی از سرشناس ترین چهره های سیاسی ایران وارد شده و نحوه مقابله نهادهای نظامی و اطلاعاتی متمایل به جناح اصولگرا با این افراد و چگونگی دخالت این نهادها در انتخابات تشریح شده است.


فایل صوتی این سخنرانی که گفته می شود در پائیز سال ۱۳۸۸ توسط یکی از فرماندهان قرارگاه ثارالله سپاه در جمع گروهی از روحانیان در شهر مشهد ایراد شده، از چند ماه پیش به طور گسترده در اینترنت منتشر شده بود.


هفته گذشته هفت چهره سرشناس جناح اصلاح طلب ایران که در جریان حوادث پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت و به تحمل حبس و مجازات های دیگر محکوم شده بودند، با اشاره به اینکه محتوای این سخنرانی در این مدت از سوی هیچ نهاد حکومتی تکذیب نشده است، از "سردار مشفق" و همفکران و همکاران او به رئیس قوه قضائیه شکایت کردند.


شاکیان، سخنرانی سردار مشفق را "سندی مهم در جهت روشن شدن مسائل پشت پرده انتخابات و حوادث پس از آن" توصیف کرده و از او و همفکرانش به دلیل دخالت غیرقانونی در انتخابات به نفع محمود احمدی نژاد، جلوگیری از نظارت ناظران رقبای او بر روند رأی گیری، سوء استفاده از ابزارهای اطلاعاتی علیه اصلاح طلبان و ایراد اتهام علیه آنها شکایت کردند.


اما اکنون سرتیپ جوانی، رئیس اداره سیاسی سپاه پاسداران ایران می گوید: "کسانی که دل در گرو انقلاب دارند و دلداده حضرت امام و آرمان های ایشان هستند و با شهدا عهد و پیمان بسته اند، برای دفاع از انقلاب وارد صحنه شدند و به هیچ عنوان تحت تأثیر چنین فضاسازی هایی قرار نخواهند گرفت و به عنوان یک وظیفه انقلابی این روشنگری ها را ادامه خواهند داد".


او شاکیان اصلاح طلب را متهم کرده است که قصد دارند جای شاکی و مهم را عوض کنند و "به جای اینکه خودشان در جایگاه متهم پاسخگو باشند، در جایگاه شاکی قرار بگیرند و افرادی را که به وظیفه دینی و انقلابی خود عمل کرده اند را متهم کنند".


هفت چهره اصلاح طلبی که با استناد به سخنرانی "سردار مشفق" از او و همفکرانش شکایت کرده بودند، عبارتند از بهزاد نبوی، مصطفی تاج زاده، محسن میردامادی، محسن امین زاده، عبدالله رمضان زاده، فیض الله عرب سرخی و محسن صفایی فراهانی.


این هفت نفر همگی در جریان محاکمه های مربوط به حوادث پس از انتخابات سال گذشته ایران به تحمل حبس های طولانی و مجازات های دیگر محکوم شده اند.

منبع: بی بی سی: 23 مرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:

Error in query: SELECT * FROM maghaleh WHERE nevisandeh = ' بی بی سی' AND onvan != 'دفاع اداره سیاسی سپاه از اظهارات 'سردار مشفق'' AND nevisandeh != '- - -' AND kategori != 'ثبت آزمایشی' ORDER BY timestamp DESC. You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'سردار مشفق'' AND nevisandeh != '- - -' AND kategor' at line 1