شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

صالحی: ساخت یک مرکز دیگر غنی سازی اورانیوم آغاز می شود

بی بی سی

همزمان با ابلاغ قانون محدویت همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی، یک مقام ایرانی از آغاز ساخت مرکز جدیدی برای غنی سازی اورانیوم خبر داده است.


روز دوشنبه، 25 مرداد (16 اوت)، پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، گزارش کرد که مکان یابی برای احداث ده مرکز جدید غنی سازی اورانیوم در کشور به پایان رسیده و ساخت یکی از این مراکز تا پایان سال جاری یا اوایل سال آینده شروع می شود.


در ماه آوریل سال جاری، یکی از مشاوران محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، اعلام کرد که آقای احمدی نژاد مکان های انتخاب شده برای ایجاد مراکز جدید غنی سازی اورانیوم را تایید کرده است و عملیات ساخت این مراکز به زودی آغاز خواهد شد.


سال گذشته، محمود احمدی نژاد گفت که ده مرکز جدید غنی سازی اورانیوم در ایران تاسیس می شود و پس از آن نیز رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت که دو مرکز غنی سازی به زودی در دل کوه ساخته می شود تا از حملات نظامی احتمالی مصون بماند.


علی اکبر صالحی با اعلام خبر آغاز ساخت یک مرکز جدید، در مورد مذاکرات احتمالی برای حل بحران هسته ای ایران نیز اظهار نظر کرد.


آقای صالحی در عین حال گفت که "طرف های مقابل" از طریق رسانه ها، آمادگی خود را برای گفتگو با ایران اعلام کرده اند اما به صورت کتبی نظر خود را به اطلاع جمهوری اسلامی نرسانده اند.


رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی آماده آغاز مذاکره است، گفت که این مذاکرات می تواند اقدامی اعتماد ساز برای حل و فصل "این پرونده مصنوعی و ساختگی" باشد.


وی گفت "اگر طرف های غربی می خواهند از این پرونده نجات یابند، این گفتگوها گامی اعتماد ساز است که می تواند برای دو طرف مفید باشد" و یادآور شد که براساس توافقنامه سه جانبه ایران، برزیل و ترکیه، دولت ایران آمادگی خود را برای مبادله اورانیوم غنی شده خود با سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران اعلام کرده است.


اشاره آقای صالحی به توافقنامه مبادله بخش عمده ذخیره اورانیوم سه و نیم درصدی ایران با اورانیوم قابل استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران است که در ماه اردیبهشت سال جاری، و کوتاه مدتی پیش از تصویب قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت شامل تشدید تحریم بین المللی علیه جمهوری اسلامی، در تهران امضا شد.


ظاهرا مقامات ایرانی انتظار داشتند توافقنامه به عنوان جایگزین طرح پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله اورانیوم با مشارکت روسیه و فرانسه، مورد قبول کشورهای گروه 1+5 قرار گیرد و مانع از وضع تحریم های جدید شود.


پیشنهاد آژانس بین المللی شامل انتقال بخش عمده اورانیوم سه و نیم درصدی ایران به روسیه و سپس فرانسه برای غنی سازی و تبدیل به میله های سوخت رآکتور تهران بود.


در هفته های اخیر، مقامات جمهوری اسلامی، ضمن بی اثر توصیف کردن مصوبه شورای امنیت و تحریم های یکجانبه تعداد دیگری از کشورها، از تمایل خود به مذاکره با کشورهای گروه 1+5 برای حل و فصل بحران اتمی سخن گفته اند.


محدودیت همکاری با آژانس بین المللی


همزمان، خبرگزاری های داخلی ایران گزارش کرده اند که محمود احمدی نژاد قانون "صیانت از دستاورهای صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران" راجع به محدودیت همکاری این کشور با آژانس بین المللی انرژی اتمی را ابلاغ کرده است.


براساس طرح صیانت از دستاوردهای هسته ای ایران، که پیشتر به تصویب نمایندگان مجلس و تایید شورای نگهبان رسیده، دولت موظف است همکاری خود با آژانس بین المللی را به مقررات پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای - ان پی تی - محدود کند.


در دسامبر سال 2003، دولت محمد خاتمی، رئیس جمهوری وقت ایران، به منظور حل و فصل اختلافات ناشی از بخشی از برنامه های اتمی این کشور توافقنامه اجرای پروتکل الحاقی، شامل بازدیدهای از پیش اعلام نشده از مراکز هسته ای را با آژانس بین المللی امضا کرد.


این توافقنامه هرگز به مجلس ارائه و تصویب نشد و جنبه قانون نیافت و در سال 2006، دولت محمود احمدی نژاد به آژانس اعلام کرد که به دلیل تصمیم شورای حکام آژانس برای احاله پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت، اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرده است.


قانون صیانت از دستاوردهای هسته ای دولت را موظف می کند که برای تامین سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران، به غنی سازی اورانیوم تا درجه خلوص بیست درصد ادامه دهد.


در این قانون همچنین آمده است که دولت باید نسبت به کشورهایی که به بازرسی کشتی های ایرانی و یا محموله های به مقصد ایران مبادرت ورزند به عمل مقابله به مثل دست بزند.


قطعنامه مصوب شورای امنیت کشورهای عضو را ملزم کرده است تا به منظور جلوگیری از ارسال اقلام ممنوع به ایران، کشتی های ایرانی و کشتی های به مقصد ایران را حتی در آبهای بین المللی مورد بازرسی قرار دهند.


نمایندگان مجلس ایران در سال 1384 نیز با تصویب طرحی، دولت را به اقدام لازم برای برخوردار کردن کشور از فن آوری صلح آمیز هسته ای از جمله تکمیل چرخه سوخت به منظور تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه هایی با ظرفیت بیست هزار مگاوات ملزم ساخت.


همچنین، در سال 1385، مجلس طرح الزام تجدید نظر در همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی را در واکنش به صدور یکی از قطعنامه های شورای امنیت تصویب کرد.


آمادگی برای بارگذاری بوشهر


در خبری دیگر در مورد برنامه های اتمی ایران، قرار استذ سرگئی کرینکو، رئیس سازمان انرژی اتمی روسیه - روس اتم - برای بازدید از پیشرفت تاسیسات نیروگاه هسته ای بوشهر روز جمعه این هفته به ایران سفر کند.


قرار است آقای کرینکو همراه با علی اکبر صالحی پس از بازدید از تاسیسات بوشهر، روز شنبه هفته آینده در یک نشست خبری مشترک شرکت کنند.


به گزارش خبرگزاری فارس، احتمال دارد سرگئی اشماتکو، وزیر انرژی روسیه نیز در بازدید از نیروگاه بوشهر حضور داشته باشد.


روز جمعه گذشته به نقل از سخنگوی روس اتم گزارش شد که روند بارگذاری رآکتور اتمی بوشهر با سوخت اتمی از یک هفته دیگر به جریان می افتد و به این ترتیب، مقدمات آغاز به کار نیروگاه بوشهر سرانجام فراهم می شود.


به گفته این مقام روسی، با آغاز این روند، سوخت نیروگاه بوشهر، که از اواخر سال 2007 به ایران حمل شده بود، از انبار محل نگهداری آن به تدریج به نزدیکی رآکتور انتقال می یابد و پس از آن، می توان این سوخت را وارد رآکتور کرد.


همچنین، سازمان انرژی اتمی گفته است که مراسم افتتاح رسمی نیروگاه اتمی بوشهر طی ماه های آینده برگزار می شود اما تاریخ دقیق اجرای این مراسم را اعلام نکرده است.


همزمان، محمود رضا سجادی، سفیر ایران در مسکو، در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس گفته است که "خبر بارگذاری سوخت نیروگاه بوشهر آنقدر غیرمترقبه بود که همه دشمنان این پروژه را گیج کرد و باعث شد حرف های پراکنده و غیر منطقی بزنند."


آقای سجادی گفت که بارگذاری سوخت نیروگاه بوشهر با وجود اعمال فشار و کارشکنی های "برخی کشورها از جمله آمریکا" صورت گرفته است.


پس انتشار خبر آغاز بارگذاری سوخت نیروگاه اتمی بوشهر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که راه اندازی این نیروگاه با مقررات ان پی تی مغایر نسیت و افزود که همکاری اتمی روسیه با ایران در این زمینه نشان می دهد که ایران نیازی به غنی سازی اورانیوم ندارد.


روسیه علاوه بر تامین سوخت نیروگاه اتمی بوشهر، مسئول خارج کردن پسمانده سوخت از ایران است.


مقامات ایرانی ادامه غنی سازی اورانیوم را برای تکمیل چرخه سوخت اتمی و تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه های هسته ای که قرار است در آینده در این کشور ساخته شود لازم دانسته اند.

منبع: بی‌بی‌سی : 25 مرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.