شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸ اکتبر ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بيكاري از مرز 17 درصد گذشته‌است

ایلنا

سير صعودي نرخ بيكاري به قدري شديد شده است كه نرخ بيكاري را به بيش از 17 درصد رسيده‌است/ مردم كوچه و بازار هم متوجه جمعيت پنج ميليوني بيكاران هستند.


ايلنا: به اعتقاد معاون دبيركل خانه كارگر، هم مركز آمار و هم وزارت كار سعي در انكار حقايق مربوط به اقتصاد ايران و پنهان كردن نرخ واقعي بيكاري دارند.
حسن صادقي در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا، با يادآوري اينكه نخستين‌بار در زمان وزارت كار دولت نهم معيارهاي جديدي براي تشخيص افراد بيكار از غيربيكار مورد استفاده قرار گرفت؛ گفت: هرچند با اين معيارها كه پايين‌تر از استانداردهاي جهاني بودند نرخ بيكاري بسيار پايين نشان داده شد اما به دليل شكست سياست‌ها و برنامه‌هاي اقتصادي مسوولان وقت امروز مركز آمار از رشد 3.5درصدي بيكاري خبر مي‌دهد.
به گفته رئيس پيشين كانون عالي شوراهاي اسلامي كار كشور، سير صعودي نرخ بيكاري به قدري شديد شده است كه حتي با تعيين كردن حداقل دو ساعت كار در هفته براي شناسايي افراد بيكار نيز نمي‌توان واقعيت را پنهان كرد.
وي پيش‌بيني كرد كه به دليل شكست در اجراي برنامه‌هاي اشتغالزايي دولت در حال حاضر نرخ بيكاري در ايران برخلاف آمار منتشر شده به بيش از 17 درصد (معادل 5 ميليون نفر) افزايش پيدا كرده باشد.
رئيس اتحاديه پيشكسوتان جامعه كارگري، گفت: صرفه نظر از اختلافي كه ميان كارشناسان اقتصادي آمار رسمي منتشر شده وجود دارد؛ مردم عوام كوچه و بازار نيز متوجه غير واقعي بودن آمار منتشر شده در مورد نرخ بيكاري هستند.
به گفته صادقي تنها كافي است تا وضعيت شغلي افراد يك خانواده معمولي را با شرايط جامعه تعميم دهيم تا واقعيت پنهان شده در مورد نرخ بيكاري آشكار شود.
وي تصريح كرد: برخلاف خانوادهاي مرفه و توانگر كه اعضاي آن به بهترين فرصت‌هاي شغلي در بازار كار دسترسي دارند در اكثريت خانواده‌هاي ايراني افرادي حضور دارند كه با وجود داشتن تحصيلات و تخصص همچنان در جست‌وجوي يك فرصت شغلي هستند.
وي افزود: با تعميم دادن اين وضع به كل جامعه مشخص مي‌شود كه نه آمار منتشر شده مركز آمار ايران و نه ادعاي وزير كار، هيچكدام در مورد بيكاري درست نيست.
صادقي با يادآوري اينكه همه بيكاران كشور مقدري‌بگير صندوق بيمه بيكاري نيستند؛ گفت: وزارت كار بايد به جاي دستاويز قرار دادن آمار مقدري‌بگيران بيمه بيكاري واقعيت را شجاعانه بپذيرد و براي مهار آن اقدام كند

منبع: ايلنا: 27 مرداد1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.