شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نشست برقراری تفاهم بین مجلس و دولت برگزار می شود

بی بی سی

نشست مشترک مجلس و دولت ایران روز یکشنبه ۳۱ مرداد (۲۲ اوت) برگزار می شود. در این نشست رئیس جمهور، رئیس مجلس و روسای کمیسیون ها در مورد موارد اختلافی دولت و مجلس سخنرانی خواهند کرد.


اختلافات میان دولت و مجلس ایران بر سر برخی از قوانین نظیر قانون حذف یارانه ها و بودجه سال ۱۳۸۹، در ماه های اخیر منجر به مناقشات سیاسی در میان جناح اصولگرایان شده است و برخی از چهره های سرشناس و قدیمی این جناح بارها از سیاست های دولت آقای احمدی نژاد انتقاد کرده اند.


عباسعلی نورا، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا با اشاره به لزوم شفاف سازی و اطلاع رسانی صحیح از طرف دولت، درباره علت عدم اجرای برنامه مترو گفت: "همه نمایندگان باید از میزان موجودی حساب ذخیره ارزی، صندوق توسعه ملی و سایر موجودی های کشور اطلاع داشته باشد تا بتوانند در فرآیند برنامه ریزی و تصمیم گیری قرار بگیرند".


پیش از این علی لاریجانی روز ۲ مرداد با انتقاد از اجرا نشدن قانون اختصاص دو میلیارد دلار به مترو گفته بود: "قانون می گوید رئیس جمهور در یک زمان مشخصی باید قانون را ابلاغ کند که اگر در این موعد مقرر ابلاغ قانون صورت نگیرد، از طریق رئیس مجلس قانون ابلاغ می شود."

این صحبت، پس از آن صورت گرفت که در پی عدم ابلاغ قانون اختصاص ۲ میلیارد دلار به مترو از سوی محمود احمدی نژاد، محمد ابراهیم نکونام، رئیس کمیسیون اصل نود مجلس ایران خبر داده بود که رئیس مجلس شخصا این قانون را برای اجرا ابلاغ کرده است.

آقای نورا با بیان این که از دولت انتظار می رود که خود را مقید به اجرای قانون بداند و به گونه ای عمل نکند که خود را جانشین و یا جایگزین قانون بداند اظهار کرد: "در حال حاضر مشاوران رئیس جمهور، مفسر قانون شده اند و هر روز تفسیری جدید از قانون شکل می گیرد".


این نماینده مجلس گفت از رئیس جمهور انتظار می رود مصوبات مجلس را اجرایی کند و اگر مشکلی در اجرا وجود دارد، کار به روزنامه ها نکشد و سیاسی نشود، بلکه دولت خود را برای اجران قانون آماده کند.


آقای احمدی نژاد در باره برخی قوانین مصوب مجلس و عدم اجرای آنها نظیر پرداخت دو میلیارد دلار تسهیلات برای مترو، گفته بود: "بر اساس قوانین بالا دستی و شرایط توافق شده در موضوعات اجرایی، امکان ابلاغ این قانون نبوده است و خود مجلس نیز به عنوان مرکز مصوب قانون به این نتیجه رسیده که اشتباه کرده است."


اختلاف بین دولت و مجلس بر سر قوانین و نحوه اجرای آنها همواره کم و بیش وجود داشته اما کمتر پیش آمده بود که دولت عدم اجرای قوانین را به نادرست بودن آن ارتباط دهد.


نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه درخواست عمومی نمایندگان مجلس را مشخص شدن "طرح یارانه ها" دانسته است و گفته است: "در حال حاضر جامعه اقتصادی کشور بلاتکلیف است و کارهای عمرانی به علت این که سرمایه گذار تکلیف خود را نمی داند متوقف شده است. هیچ کس نمی داند که بازتاب هدفمند کردن یارانه ها چه خواهد بود و هر چقدر که اجرای قانون به تاخیر بیفتد تبعات سنگین تری به جامعه وارد می کند".


از زمان طرح موضوع حذف یارانه ها، که دولت نام هدفمند کردن یارانه ها را بر آن نهاده، محمود احمدی نژاد در چند مورد تهدید کرده است که اگر در این زمینه به تمامی نظرات دولت عمل نشود، از اجرای این برنامه خودداری خواهد کرد.


برخی از منتقدان آقای احمدی نژاد، این نظر را مطرح کرده اند که این نوع تهدیدها نشانه آن است که محمود احمدی نژاد در جستجوی بهانه ای برای خودداری از اجرای برنامه حذف یارانه هاست اما مایل است مسئولیت آن را به مجلس نسبت دهد.

منبع: بی بی سی: 29 مرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.