شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ - ۲۵ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تأسیسات بوشهر، نیروگاه اتمی می شود

فارس

با آغاز عمليات انتقال سوخت به ساختمان رآكتور


قلب نيروگاه بوشهر اتمي شد


خبرگزاري فارس: عمليات انتقال سوخت هسته‌اي به داخل ساختمان رآكتور بوشهر دقايقي پيش با حضور صالحي و سرگئي كرينكو آغاز شد.


به گزارش خبرنگار اعزامي خبرگزاري فارس به بوشهر، عمليات انتقال سوخت هسته‌اي به داخل ساختمان رآكتور بوشهر امروز (شنبه) با حضور علي‌اكبر صالحي معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان انرژي اتمي و سرگئي كرينكو رئيس آژانس انرژي اتمي روسيه (روس اتم) در نيروگاه بوشهر آغاز شد.
در اين مراسم «ولاديمير كوتين» رئيس نظام ايمني روسيه و بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نيز حضور دارند.
سوخت نيروگاه بوشهر براي اولين بارگذاري شامل 163 مجتمع سوخت مي‌باشد كه پس از استقرار در ساختمان رآكتور و انجام بازرسي‌هاي لازم به داخل قلب رآكتور منتقل مي‌شود.
انتقال سوخت هسته‌اي به داخل ساختمان رآكتور بيانگر اين مهم مي‌باشد كه نيروگاه اتمي بوشهر با انجام موفق كليه آزمايشات بر روي سيستم‌ها و تجهيزات اصلي رآكتور طي يك سال گذشته آماده راه‌اندازي مي‌باشد.
سوخت نيروگاه اتمي بوشهر در نيمه دوم سال 86 به نيروگاه حمل شد كه تا پيش از اين در محفظه‌هاي ويژه‌اي در انباري مخصوص نگهداري مي‌شد. پس از انتقال سوخت به داخل ساختمان رآكتور به منظور فراهم كردن امكان بازرسي فني، سوخت از داخل محفظه‌هاي ويژه خارج و در مكان‌هاي پيش‌بيني شده مستقر مي‌شود.
با انتقال سوخت به داخل قلب رآكتور (محفظه تحت فشار) مراحل راه‌اندازي رآكتور آغاز خواهد شد.
نيروگاه هسته‌اي هزار مگاواتي بوشهر در شرايط رسيدن به قدرت نامي، معادل 915 مگاوات به ظرفيت شبكه برق كشور خواهد افزود. از امروز تاسيسات هسته‌اي بوشهر از نام تاسيسات بيرون آمده و «نيروگاه اتمي» محسوب مي‌شود.
بر اساس اين گزارش، 3 ماه بعد از راه‌اندازي نيروگاه بوشهر و زماني كه نيروگاه به 50 درصد قدرت اسمي خود برسد، برق اتمي به شبكه وصل خواهد شد.
سوخت نيروگاه بوشهر به‌طور مستقيم توسط روسيه تامين مي‌شود و اين كشور متعهد است به مدت 10 سال اين سوخت را تامين كند، پسمانده سوخت نيز به روسيه انتقال داده مي‌شود.
قرارداد اوليه نيروگاه اتمي بوشهر پيش از انقلاب با شركت «كرافت ورك يونيون» يكي از شركت‌هاي وابسته به زيمنس آلمان منعقد شد. بر اساس اين قرارداد اين شركت ساخت 2 واحد نيروگاه اتمي هر يك به توان اسمي 1293 مگاوات و توان خالص 1196مگاوات را در بوشهر به‌عهده گرفت؛ اما در سال 1357 در شرايطي كه حدود 75 درصد واحد اول و 60 درصد واحد دوم نيروگاه ساخته شده بود با پيروزي انقلاب در ايران، طرف آلماني كار روي پروژه را متوقف كرد.
دولت ايران از شركت آلماني در دادگاه داوري بين‌المللي شكايت كرد و طبق نظر اين دادگاه مقرر شد كه كليه قطعات و دستگاه‌هاي ساخته شده دو نيروگاه بوشهر تا آن زمان، به اضافه نيمي از سوخت هسته‌اي به مالكيت ايران درآيد و پيمانكار موظف شد كه اين قطعات را در بندر بوشهر، به ايران تحويل دهد.
در دهه 60 بار ديگر كار در نيروگاه بوشهر از سر گرفته شد؛ اما هم‌زمان با حضور كارشناسان آلماني در نيروگاه، حمله موشكي عراق به بخشي از ساختمان نيروگاه بوشهر، آلمان را از ادامه پروژه منصرف كرد.
قرارداد تكميل واحد اول نيروگاه هزار مگاواتي بوشهر به‌عنوان بخشي از تأمين انرژي پس از مذاكرات فراوان بين ايران و روسيه در سال 1372 مورد تصويب طرفين قرار گرفت و عمليات اجرايي تكميل اين نيروگاه عملاً از سال 1374 آغاز شد


 


 

منبع: فارس، 30 مرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.