شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

«اعدام بیش از صد نفر در زندان وکیل‌آباد مشهد در ماه‌های اخیر»

رادیو فردا

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در چند ماه گذشته بیش از صد نفر در زندان وکیل‌آباد مشهد اعدام شده‌اند و صدها نفر نیز در انتظار اعدام به سر می‌برند.

این سازمان مدافع حقوق بشر روز سه‌شنبه دوم شهریورماه به نقل از یک منبع موثق اعلام کرد که تنها در چهارشنبه گذشته، ۲۷ مردادماه، حدود ۶۸ نفر در این زندان اعدام شده‌اند و طی هفته‌های آینده نیز اعدام‌ها در مشهد ادامه خواهد داشت.

این منبع با اشاره به این که بیشتر اعدامیان چند وقت اخیر این زندان، متهمان پرونده‌های مربوط به مواد مخدر بوده‌اند تصریح کرد که هر هفته ده‌ها نفر از محکومان به اعدام در این زندان به دار آویخته می‌شوند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر همچنین اعلام کرد که به تازگی صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در خصوص افراد محکوم به اعدام کسب تکلیف کرده است.

این سازمان همچنین به نقل از یک منبع دیگر نوشت که اجرای حکم اعدام در زندان وکیل‌آباد تاکنون دو بار در ماه صورت می‌گرفت و در هر نوبت بین سی تا چهل نفر به صورت گروهی اعدام می‌شدند.

این سازمان حقوق بشری به نقل از منبع خود می‌گوید که از مهرماه سال ۸۸ تا اردیبهشت‌ماه ۸۹، تقریبا ۱۵۰ نفر در این زندان اعدام شده‌اند، اما تنها یک باره و در تاریخ ۱۹ فروردین ۸۹ به طور رسمی اعدام ۵ نفر اعلام شده است. این در حالی است که به گفته وی در تاریخ یاد شده ۳۵ نفر اعدام شده‌‌اند که ۸ تن از‌ ‌آنها زن بودند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر همچنین بر پایه اطلاعات به دست آمده اعلام کرده است که تعداد دفعات اعدام‌های گروهی در یک ماه اخیر از دو بار در ماه به چهار بار افزایش یافته و تعداد افراد اعدام شده در یک ماه به ۶۰ تا ۷۰ نفر می‌رسد.

در همین زمینه احمد قابل، پژوهشگر دینی و از شاگردان آیت‌الله منتظری، که در آذرماه ۸۹ و زمانی که برای شرکت در مراسم تشییع آیت‌الله منتظری عازم قم بود بازداشت و مدت ۱۷۰ روز را در زندان وکیل‌آباد در حبس به سر ‌برد، به کمپین گفته است که در مدت ۱۷۰ روزی که در زندان وکیل‌آباد به سر می‌برد، خبر اعدام ۵۰ زندانی در میان زندانیان به صورت سینه به سینه منتشر شده است.

بر اساس آمار ارائه شده توسط سازمان عفو بین‌الملل، ایران از لحاظ اجرای مجازات اعدام، پس از کشور چین، مقام دوم را در جهان داراست و به نوشته این سازمان، تعداد اعدام‌ها در دولت محمود احمدی‌نژاد نسبت به گذشته افزایش چشمگیر داشته است.

به گفته این سازمان، این اعدام‌ها از ۹۴ نفر در سال ۲۰۰۵ به ۱۷۷ نفر در سال ۲۰۰۶، ۳۱۷ نفر در سال ۲۰۰۷، ۳۴۸ نفر در سال ۲۰۰۸ و در نهایت به بیش از ۳۸۸ نفر در سال ۲۰۰۹ رسیده است.

همچین به گفته این سازمان در ۵۰ روز پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران در سال ۸۸، دست‌کم ۱۱۵ نفر اعدام شده‌اند.

منبع: رادیو فردا: 2 شهریور 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فردا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.