شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

کروبی: دستان شورای نگهبان آلوده خیانت به رای مردم است

بی بی سی

مهدی کروبی از شکایت هفت تن از اصلاح طلبان از فرماندهان قرارگاه ثارالله درباره دخالت در انتخابات حمایت کرد و گفت که در حال تهیه مجموعه ای تحلیلی از انتخابات بیست سال گذشته است.


به گزارش سحام نیوز، سایت رسمی حزب اعتماد ملی، آقای کروبی، دبیرکل حزب، روز یکشنبه 7 شهریور، در دیدار با گروهی از جوانان اصلاح طلب گفت: "یک مقام امنیتی حرفهایی زده و به اصطلاح افشاگری هایی کرده است، آقایان محترم نهایتا نامه ای در جواب آن نوشته و شکایت خود را رسما اعلام کرده اند، آیا با بگیر و ببند و بازگرداندن آنها به زندان مسئله حل می شود؟"


اشاره آقای کروبی به انتشار صحبت های منسوب به فردی موسوم به سردار مشفق از مسئولان اطلاعاتی قرارگاه ثارالله است که حکایت از دخالت های وسیع سپاه در روند انتخابات سال گذشته داشت.


بهزاد نبوی، مصطفی تاج زاده، فیض الله عرب سرخی، محسن میردامادی، محسن امین زاده، عبدالله رمضان زاده و محسن صفایی فراهانی ماه گذشته از آنچه دخالت سازمان یافته گروهی از فرماندهان قرارگاه ثارالله سپاه در انتخابات سال ۱۳۸۸ توصیف کردند، به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه شکایت کردند.


بعضی از این فعالان از جمله مصطفی تاج زاده، محسن امین زاده و محسن صفایی فراهانی که پس از انتخابات دستگیر و سپس بطور مشروط آزاد شده بودند، پس از این شکایت مجددا به زندان اوین بازگردانده شدند.


آقای کروبی گفت تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته "در حد یکی دو میلیون رای نبوده که فراگیر بوده" و سرنوشت انتخابات از پیش تعیین شده بود.


وی گفت از پیش تصمیم گرفته شده بود که "آن طرف بیست و پنج میلیون و این طرف هم چند میلیون و یک طرف هم حدود سیصد هزار" رای داشته باشد.


بر اساس آمار رسمی انتخابات سال گذشته که از سوی دولت اعلام شد، تعداد آرای محمود احمدی نژاد نزدیک به بیست و پنج میلیون و شمار آرای مهدی کروبی کمی بیش از سیصد هزار رای بود.


اعلام این نتایج، که مخالفان دولت آن را حاکی از تقلب وسیع و بی سابقه در انتخابات توصیف کردند، به بروز تظاهرات گسترده و واکنش خشونت آمیز علیه معترضان منجر شد.


آقای کروبی در سخنان روز یکشنبه خود، شورای نگهبان را که نظارت و تایید انتخابات سال گذشته را بر عهده داشت مورد انتقاد شدید قرار داد و گفت: "اشکال اصلی به همین ناظر است که بی طرف نیست و بر همگان روشن است که بی طرفی را رعایت نکرده و دستشان آلوده خیانت به رای مردم است."


پس از اعلام نتیجه بحث برانگیز انتخابات سال گذشته، مقامات حکومتی از جمله رهبر جمهوری اسلامی از معترضان خواستند تا اعتراضات خود را از طریق مراجعه به شورای نگهبان پیگیری کنند اما شورای نگهبان به طور رسمی اظهار داشت که انتخابات بدون تقلب برگزار شده و نتیجه آن مورد تایید اعضای این شوراست.


مهدی کروبی گفت که اگر شورای نگهبان یک جلسه مناظره بگذارد او ثابت خواهد کرد که نه تنها تقلب انتخاباتی صورت گرفته بلکه انتخابات کاملا مهندسی شده بوده است و اگر مسئولان "جرات" کنند و اجازه یک راهپیمایی تضمین شده یا برگزاری مراسم در یک مسجد را بدهند "خودشان استقبال و نظر مردم" را می بینند.


وی افزود که در حال تهیه و تدوین مجموعه ای تحلیلی از انتخابات بیست سال گذشته است تا نشان دهد چگونه سرکوبهای جناحی آغاز شده است.


آقای کروبی گفت: "من انتخابات چند سال گذشته، بعد از فوت امام که شامل پنج انتخابات مجلس (دوره های چهارم، پنجم، ششم، هفتم و هشتم)، شش انتخابات ریاست جمهوری (دو دوره سازندگی، دو دوره اصلاحات و دو دوره دولتی که عطر خوش خدمت و آرمان خواهیش نه ایران که همه دنیا را فراگرفته) و همچنین سه دوره انتخابات خبرگان است را تجزیه و تحلیل خواهم نمود چرا که از ابتدا در این جریان فعال و در بطن آن بوده ام."


دبیرکل حزب اعتماد ملی اظهار داشت که مسئولان دولتی از حمایت مردمی برخوردار نیستند و خطاب به آنان گفت: "خودتان می دانید که در میان مردم رای ندارید و یا حداقل، رایتان کم است. من حاضرم با هرکس که گفتید، از هرکجا که گفتند، از قهوه خانه ها شروع کنیم تا زیارتگاه ها، از شمال تا جنوب، از شرق تا غرب، سواره و پیاده در شهرها و بین راه برویم، ببینیم و بپرسیم که مردم به چه کسی و چه گروهی تمایل و گرایش دارند."


مهدی کروبی وضعیت معترضان زندانی در بازداشتگاه کهریزک و گزارش خود در مورد تجاوز جنسی و قتل گروهی از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات را هم یادآور شد و افزود: "به جای رسیدگی و قضاوت عادلانه، در سراسر کشور هجمه ها و حمله ها علیه ما را آغاز کردند اما نهایتا کار به جایی رسید که ضمن تایید جنایات اتفاق افتاده در آنجا، به سه تن از جان باختگان عنوان شهید اعطا کردند که جای بسی خوشحالی است ولی آیا باقی کسانی که همان روز و روزهای بعد کشته شده اند، شهید نیستند؟"


آقای کروبی در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 1384 نیز طی نامه ای به آیت الله خامنه ای، فرزند او، مجتبی خامنه ای، و نیز سپاه و بسیج را به حمایت از محمود احمدی نژاد و دخالت در انتخابات متهم کرده بود.

منبع: بی بی سی: 8 شهریور 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.