شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

یک شروع و دو پایان در جنگی همچنان بی سرانجام
میلاد مختوم

میلاد مختوم

باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، در یک پیام تلویزیونی خطاب به مردم امریکا پایان عملیات رزمی ارتش امریکا در عراق را اعلام کرد. بدین ترتیب پایان جنگی که در 20 مارس 2003 با موشک باران کاخ ریاست جمهوری عراق به دستور جرج دبلیو بوش تحت عنوان "آزادی عراق" آغاز شد، برای دومین بار اعلام گردید. اولین بار جرج دبلیو بوش در اول ماه مه 2003، یعنی تنها حدود یک ماه و نیم بعد از آغاز جنگ، پایان جنگ را طی نمایشی که دست کمی از فیلم های هالیوودی نداشت، روی یک رزمناو هواپیمابر اعلام کرده بود. جنگی که بعد از اعلام پایان آن شعله هایش بیش از پیش گر گرفتند.

 

میراث پر دردسر جرج بوش برای باراک اوباما را می توان با سنگی مقایسه کرد که دیوانه ای درون چاهی می اندازد و صد عاقل از بیرون آوردن آن عاجز می مانند. تاکنون بیش از 4752 سرباز امریکایی و دست کم 120000 شهروند غیر نظامی عراقی در جریان این جنگ تجاوز کارانه، که زمانی باراک اوباما نام "جنگ احمقانه" بر آن نهاده بود، کشته شده اند. بیش از 3 میلیون عراقی در جریان این جنگ آواره شده اند. هزینه این جنگ برای دولت امریکا تاکنون حدود 580 میلیارد یورو برآورد می شود. میزان خسارات مادی وارده به کشور عراق از حساب و کتاب خارج است. هانس فون اسپونک، هماهنگ کننده سابق فعالیت های سازمان ملل در عراق می گوید که عراق به کلی بر خاک افتاده است. از نظر او پیامد این جنگ غیر قانونی برای کشور عراق ویرانی و از هم گسیختگی کامل در تمامی زمینه های ساختاری، سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و فرهنگی بوده است. هفت سال پس از شروع جنگ هنوز نه تنها از صلح و دموکراسی که جرج بوش به عنوان اهداف جنگ به مردم عراق قول داده بود، خبری نیست، بلکه هیچ آثاری هم از سلاح های کشتار جمعی، که به عنوان دلیل و بهانه شروع جنگ به مردم جهان اعلام گردیده بودند، دیده نمی شود. تنها چیزی که در امنیت کامل و به دور از هر گونه جنجال در عراق اشغالی مدت کوتاهی بعد از سقوط صدام حسین جریان عادی خود را باز یافته است، استخراج و  غارت منابع نفتی این کشور توسط اشغالگران و گماشته گان آنها است.

 

باراک اوباما در شرایطی پایان عملیات رزمی در عراق را اعلام می کند که خیابان های عراق همچنان صحنه بمب گذاری های مهیب و عملیات تروریستی انواع و اقسام گروه ها و باندهای مسلح هستند و ملت عراق همچنان روزانه صدها کشته و زخمی می دهد. او در سخنان خود هیچ اشاره ای به بیش از 12000 هزار شهروند عراقی که تا به امروز در جریان این جنگ جان باخته اند، نکرد. بازسازی ویرانی های حاصل از جنگ در کشور عراق و تأمین امنیت مردم عراق برای داشتن یک زندگی عادی هم موضوع صحبت او نبودند. تنها مشغله ذهنی او این بود که بتواند، برای حفظ ظاهر هم که شده، ادعا کند که دست کم به یکی از قول های خود در جریان انتخابات ریاست جمهوری برای پایان دادن به جنگ عراق عمل کرده است. متخصصین امور خاور میانه زمانبندی اعلام شده برای بازگشت نیروهای امریکایی از عراق را در رابطه مستقیم با انتخابات آتی کنگره امریکا در ماه نوامبر می دانند و هیچ دلیل قانع کننده دیگری برای پایان دادن به مأموریت ارتش امریکا در حال حاضر نمی شناسند، زیرا بیم آن می رود که کشور عراق در درگیری های قومی و مذهبی از هم گسسته شود. قول دیگر اوباما مبنی بر بستن زندان گوانتانامو هم همچنان پا در هوا مانده است.

 

هدیه ای بی نظیر به رژیم جمهوری اسلامی

 

از نظر میشائیل لودرز، متخصص امور خاور میانه و خاور نزدیک، دولت ایران برنده واقعی تحولات عراق است. از دید او گسترش مهیب نقش و نفوذ ایران در منطقه یکی از خطرناکترین پیامدهای این جنگ ویران گر می باشد. براستی نقش و نفوذ رژیم جمهوری اسلامی در خاور میانه و بویژه در کشور عراق پس از سقوط صدام حسین به طرز بی سابقه ای گسترش یافته است. دولت مردان واشنگتن با اشغال عراق ناخواسته بزرگترین خدمت را به رژیم جمهوری اسلامی کردند و دولت باراک اوباما هم پس از گذشت هفت سال هنوز هیچ طرح مؤثری برای کاهش نفوذ رژیم ایران در عراق ندارد. بدون شک کشته شدن بیش از پنجاه نفر از رزمندگان سازمان مجاهدین خلق ایران در جریان بمباران های روزهای آغازین جنگ، با وجود بی طرفی اعلام شده آنها، و خلع سلاح چندین هزار مبارز مجاهد خلق مستقر در مناطق مرزی ایران و عراق توسط ارتش امریکا که در واقع به انحلال ارتش آزادیبخش ملی (نیروی انقلابی مسلحی که می توانست نقش بارز و تعیین کننده ای در سرنگونی رژیم آخوندی بازی کند) انجامید، بزرگترین هدیه این جنگ تجاوزگرانه، ویران گر و غیر قانونی برای رژیم ضد بشری جمهوری اسلامی بود.

   

مستعمره های قرن بیست و یکم

 

اوباما هر چند از بر زبان آوردن کلمات پر طمطراق جرج دبلیو بوش برای اعلام پایان جنگ خودداری کرد، اما این دومین اعلام پایان جنگ هم درست مانند اولین اعلام پایان آن، فریبی بیش نیست. جهانخواران با همان شیوه هایی که جنگ های تجاوزکارانه و کشور گشایی های خود را تحت عناوین گسترش آزادی و دموکراسی و صلح به مردم دنیا قالب کردند، با همان شیوه ها هم جابجایی نیروهای رزمی خود را به عنوان پایان جنگ به خورد مردم می دهند. امریکایی ها به این سادگی و هرگز به اختیار خود از عراق نخواهند رفت.

 

هفته نامه آلمانی اشپیگل در 15 اکتبر 2007 در مطلبی تحت عنوان "فیل سپید بغداد" از ساختن بزرگترین سفارتخانه تاریخ در بغداد خبر داد. این مجتمع با مساحتی بیش از چهارصد هزار متر مربع روی زمین بنا شده است و دارای محیطی شش برابر تأسیسات سازمان ملل در نیویورک می باشد. شش مجتمع آپارتمانی با ششصد و نوزده آپارتمان تک اطاقه در جوار پانزده ساختمان رسمی سفارت، همگی به صورت مقاوم در برابر انفجار، ساخته شده اند. هیچ فرد عراقی در این پروژه شرکت نداشته است. مجتمع مجهز به یک نیروگاه اختصاصی است. سینما، سالن آرایش و زیبایی، زمین تنیس و یک استخر بزرگ و همچنین اداره پست ویژه درون محوطه سفارت قرار دارند. این تأسیسات دارای یک شبکه تلفن همراه اختصاصی (با پیش شمارهء نیویورک) نیز می باشد. مجله امریکایی "فوریَن پالیسی" نام "دژ امریکا" را برای سفارتخانه جدید برگزیده است. ساکنین سنگر نشین در اصل "بالاخره در عراق" هستند. در واقع اما آنها در "یک منطقه تحت محاصره ایالات متحده" زندگی می کنند، که واقعیات دنیای پیرامون را از دید آنها پنهان می سازد.

 

ویلیام لانگویشه، نویسنده امریکایی، در این مورد نوشت:

"با این مجتمع روشن می شود که، سیاستمداران امریکایی نه تنها در فکر شیوه خروج از عراق نیستند، بلکه به دنبال ماندن در عراق، با هر هدفی و تحت هر شرایطی و به هر قیمتی، هستند."

 

میلاد مختوم

3 سپتامبر 2010

 

"یادداشت های روز"، ویژه سایت دیدگاه نوشته می شوند. در صورت تمایل به باز تکثیر متن، لطفا منبع را "یادداشت های روز سایت دیدگاه" قید کنید.

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
میلاد مختوم:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.