شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

حامد کرزی شورای عالی صلح تشکیل داد

بی بی سی

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در نشستی با حضور شماری از رهبران جهادی و سیاسی این کشور فهرست اعضای شورای عالی صلح را تهیه کرده است.


تشکیل این شورا یکی از پیشنهادهای عمده جرگه مشورتی صلح بود که در نیمه جوزا/خرداد گذشته برگزار شده بود.


جرگه مشورتی صلح با شرکت حدود هزار و پانصد تن از سران قبایل در کابل تشکیل شد و هدف آن جستجوی راه حلی برای پایان دادن به مشکلات کنونی افغانستان و به ویژه گفت و گو با گروه های شورشی بود.


این جرگه در قطعنامه پایانی نشست خود پیشنهاد کرد که دولت برای گفت و گو با شورشیان وابسته به گروه های مسلح مخالف دولت شورای ویژه ای را تشکیل دهد.


آقای کرزی در پاسخ به این درخواست جرگه صلح، چند بار با رهبران جهادی، شخصیت های سیاسی، به رایزنی پرداخت و آخرین نشست او با آنها روز شنبه، ۱۳ سنبله برگزار شد.


برهان الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین و رئیس جرگه مشورتی صلح، محمد کریم معاون دوم رئیس جمهوری و رهبر حزب وحدت اسلامی، محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم، رنگین دادفر اسپنتا، رئیس شورای امنیت ملی و صبغت الله مجددی، رئیس مجلس سنا از شرکت کنندگان عمده در این نشست حضور داشته اند.


شماری از مقامهای دولتی، از جمله عبدالهادی ارغندیوال، وزیر اقتصاد و حبیب الله غالب، وزیر عدالیه/دادگستری هم از شرکت کنندگان در این نشست شرکت کردند.


نبود نمایندگان جامعه مدنی، فعالان حقوق بشر و زنان در جلسات مقدماتی تشکیل این شورا، حفظ ارزشهای حقوق بشری در شورای عالی صلح را کمرنگ خواهد کرد و نگرانی در مواردی از جمله حقوق زنان جدی تر خواهد شد.


نعیم نظری هماهنگ کننده شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر


در اطلاعیه ای که از سوی دفتر آقای کرزی منتشر شده، آمده است که فهرست اعضای شورای صلح در این نشست تهیه شده و قرار است بعد از عید فطر از طریق رسانه ها به اطلاع عموم برسد.


در اطلاعیه آمده که در این نشست رایزنی ها در باره تشکیل شورای عالی صلح به پایان رسید، اما گفته نشده که این شورا چند عضو و چه صلاحیت هایی خواهد داشت.


در اطلاعیه ریاست جمهوری تشکیل شورای عالی صلح "گام مهمی" خوانده است.


پیش از این کمیسیونی موسوم به "کمیسیون تحکیم صلح" به ریاست صبغت الله مجددی مسئولیت گفتگو با مخالفان را داشت.


این کمیسیون عمدتا برای جذب افراد مسلح شورشی و بازگرداندن آنها به زندگی عادی تلاش می کرد.


احتمالا با تشکیل شورای عالی صلح این کمیسیون منحل خواهد شد.


در همین حال شماری از فعالان نهاد های مدنی در افغانستان می گویند در جلسات مقدماتی تشکیل شورای عالی صلح حضور نداشته اند.


محمد نعیم نظر هماهنگ کننده شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر در گفت و گو با بی بی سی گفت از آنجایی که نمایندگان نهاد های مدنی، فعالان حقوق بشر و زنان در جلساتی که به منظور تشکیل شورای صلح برگزار شده حضور نداشته اند، احتمالا حضور نمایندگان نهاد های مدنی در شورای صلح، کمرنگ و سمبولیک خواهد بود.


 


آقای نظری افزود، حتی بر فرض حضور نمایندگانی از نهاد های مدنی در شورای عالی صلح آنها حضور موثری نخواهند داشت چون آنها در جلسات مقدماتی که خطوط کاری، صلاحیت های شورا و احتمالا ساختار آن مطرح بوده حضور نداشته اند.


هماهنگ کننده شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر تاکید کرد که نبود نمایندگان جامعه مدنی، فعالان حقوق بشر و زنان در جلسات مقدماتی تشکیل این شورا، حفظ ارزشهای حقوق بشری در شورای عالی صلح را کمرنگ خواهد کرد و نگرانی در مواردی از جمله حقوق زنان جدی تر خواهد شد.


تشکل ها و نهاد های وابسته به زنان نیز چندین بار با انتشار اعلامیه ها و نوشتن نامه سرگشاده به رئیس جمهوری افغانستان از او خواسته اند، در صورت مذاکره با طالبان حقوق زنان و دست آورد های ده سال اخیر برای زنان را در نظر بگیرد.

منبع: بی بی سی، 13 شهریور 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.