شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ديدار سران اصولگرا با موسوي، كروبي، خاتمي، رضايي، هاشمي و احمدي‌نژاد

ایلنا

دبير كل حزب موتلفه اسلامي احزاب اصلاح طلب را احزابي مي‌داند كه در انتخابات دهم رياست جمهوري راه خطا در پيش گرفتند و با پا فشاري برتقلب در انتخابات، تمام پل‌هاي پشت سر خود را خراب كردند. او در گفت‌وگوي دوساعته خود با خبرنگاران ايلنا به ديدارهاي سران اصولگرا با معترضان به نتيجه انتخابات پرداخت و در نهايت نيز آيت‌الله مهدوي كني را ، واجد همه شرايط براي محوريت جريان اصولگرايي و اصولگرايان دانست.
بخش اول گفت‌وگو را در ادامه مي‌خوانيد:
**از برخي كارهاي احزاب اصلاح طلب بوي توطئه به مشام مي‌رسيد
محمد نبي حبيبي در مورد وضعيت احزاب اصلاح‌طلب در دولت نهم و دهم گفت: برخي از احزاب اصلاح‌طلب در حوادث پس از انتخابات دهم رياست‌جمهوري متاسفانه امتحانات بسيار بدي دادند و كارهايي كردند كه از داخل اين كارها بوي توطئه استشمام مي‌شد.
اين فعال سياسي اصولگرا به رقابت‌هاي انتخابات رياست جمهوري سال گذشته اشاره كرد و گفت: آقاي مهندس موسوي كه آمدند و نامزد شدند، ابتدا يك حالت مستقل بودن را خواستند در اذهان ترسيم بكنند و بگويند كه من خودم هستم و كاري به احزاب اصلاح‌طلب و اصولگرا ندارم ، اما در عمل ديديم كه گرداننده اكثريت قريب به اتفاق ستادهاي مهندس موسوي در واقع دو حزب مشاركت و مجاهدين انقلاب اسلامي بودند.
دبيركل حزب موتلفه ادامه داد: من در مسافرت‌هايي كه به استان‌هاي كشور داشتم، اين امر برايم روشن بود كه اين دو حزب اصلاح طلب به قدري افراطي عليه نامزدهاي غير از آقاي موسوي فعاليت مي‌كردند كه در يك سخنراني كه آقاي كروبي در دانشگاه نجف‌آباد براي تبليغات رفته بود، طرفداران مهندس موسوي به قدري عرصه را بر آقاي كروبي تنگ كردند كه كروبي در آن جلسه به شدت عصباني شد و عليه آقاي موسوي حرف زد و گفت ”آقاي موسوي در اين مدت 20 سال كجا بوده است؟“. بعد هم حزب مشاركت اصفهان در همان زمان يك عذرخواهي رسمي از آقاي كروبي انجام داد. با اين وجود اگر حزب مشاركت در آن جريانات دخالت نداشت، چرا از آقاي كروبي عذرخواهي كرد؟ اين سوالي است كه آنها بايد جواب بدهند.

**نامزد اصلي اصلاح طلبان خاتمي بود نه موسوي
حبيبي با بيان اينكه نامزد اصلي احزاب اصلاح طلب،موسوي نبود، ادامه داد: نامزد حزب مشاركت و مجاهدين انقلاب اسلامي آقاي خاتمي بود. اين احزاب اصلا اقبالي به آقاي موسوي نداشتند، اما زماني كه آقاي خاتمي از نامزدي انصراف داد، اين احزاب از روي ناچاري دور آقاي موسوي جمع شدند و تمام كارهاي تشكيلاتي را آنها انجام مي‌دادند. بنده به كرات در استان‌ها هم مي‌ديدم و هم مي‌شنيدم كه از زماني كه مهندس موسوي پايش را از پله هواپيما پايين مي‌گذارد تا زماني كه برمي‌گردد تمام كارهاي مربوط به سخنراني‌ها و ملاقات‌ها را اين دو حزب انجام مي‌دادند.

** طرح تقلب در انتخابات يك توطئه بود
دبيركل موتلفه با قبول اين مطلب كه البته در مرحله رقابت ايرادي به اين كارها وجود ندارد، ادامه داد: به هر حال هر رقيبي بايستي كه تشكيلات داشته باشد و تشكيلاتش را به كار بگيرد و اگر رقابت در حد رقابت باقي بماند ، هيچ‌كس نمي‌تواند بگويد چرا فلان تشكيلات از فلان نامزد حمايت كرد يا نكرد. اما وقتي كه مي‌بينيم از ماه‌ها قبل از انتخابات طراحي به عمل مي‌آيد كه در ذهن مردم القاء بكنند كه در انتخابات مي‌خواهد تقلب بشود، اين را ديگر از مقوله‌هاي سالم انتخاباتي نمي‌توان دانست، اين يك توطئه است.

**ابطحي گفت موضوع تقلب كليد رمز ما بوده است
حبيبي ضمن يادآوري پيشنهاد كميته صيانت از آرا توسط برخی از اصلاح طلبان گفت: ابطحي بعد از آزادي از زندان اعلام كرد كه اصلا موضوع تقلب، كليد رمز ما بوده و قرار بود بگوييم در انتخابات تقلب مي‌شود، حالا چه اين اتفاق بيفتد و چه نيفتد.
دبيركل موتلفه با برشمردن خصوصيات رقابت سالم انتخاباتي متذكر شد: اينكه صادقانه از نامزد خود دفاع كنند و يا صادقانه از رقيب انتقاد كنند اين اصلا بد نيست. اگر ما همين را هم نداشته باشيم پس اصلا چه چيزي داريم يا اصلا چه كسي قرار است با چه كسي رقابت كند. چه حرفي در مقابل چه حرفي قرار مي‌گيرد.
حبيبي در مورد هشدارهاي محتشمي‌پور در چند روز پيش از انتخابات مبني بر قطع پيامك‌ها در روز انتخابات، برگزاري مانور اقتدار توسط نيروهاي انتظامي در ساعات پاياني انتخابات و بازداشت برخي از سران اصلاح‌طلب، پيش از انجام هرگونه تجمعي گفت: وقتي كسي ادعايي را مطرح مي‌كند، خود او بايد دلايل ادعا خود را اعلام كند، و در تمامي نظام‌هاي قضايي اگر فردي، ادعايي عليه شخصي داشته باشد قبل از اينكه طرف مورد اتهام قرار گيرد، مدعي بايد ادعاهايش را ثابت كند ودر غير اينصورت به‌عنوان مفتري محاكمه مي‌شود.
دبيركل حزب موتلفه با تاكيد براينكه مدعيان بدون داشتن سند، مدرك واستدلال حق ندارند ادعاهايي را عليه مردم و يا نظام اعلام كنند، گفت: آيا اتهام زدن به نظام براي تقلب در انتخابات، از اتهام زدن به يك فرد در موضوع اخلاقي پراهميت‌تر نيست؟آقايان شش ماه قبل از انتخابات گفتند كه شواهدي داريم كه مي‌خواهد درانتخابات تقلب شود. گفتيم شواهدتان را نشان دهيد اما هيچ فردي آن را ابراز نكرد كه در نهايت آقاي ابطحي مي‌گويد بحث تقلب، رمز آشوب ما بود.
وي با بيان اينكه مي‌دانم كه چرا اتهام تقلب درانتخابات را به نظام زدند، ادامه داد: در ابتداي دوران رياست جمهوري آقاي خاتمي در تهران شايع بود كه سيد مي‌خواهد كار كند اما اجازه نمي‌دهند. ما اين موضوع را ريشه‌يابي كرديم كه چه كسي اجازه نمي‌دهد سيد كار كند. بعد متوجه شديم كه در محافل دوم خردادي به اين نتيجه رسيده بودند كه خاتمي به دليل اينكه نيروي قوي اجرايي نيست و بعد فرهنگي ايشان به بعد اجرايي شان مي‌چربد، شايد در اداره كشور موفق نباشد. به همين دليل از همان ابتدا بگوييم كه خاتمي مي‌خواهد كار كند اما اجازه نمي‌دهند. اگر در آينده خوب كار كرد، مي‌گوييم اين سيد با وجود اينكه اجازه نمي‌دادند و نمي‌خواستند، موفق شد و اگر هم نتوانست كار كند، مي‌گوييم اجازه ندادند كه كار كند.

**تقلب در انتخابات، طراحي احزاب مدعي اصلاح‌طلبي بود
اين فعال سياسي اصولگرا مقوله تقلب در انتخابات را طراحي گروهي از احزاب مدعي اصلاح‌طلبي دانست و افزود: آنها از 6 ماه قبل از انتخابات به دنبال ايجاد چنين ذهنييتي در مردم بودند كه اگر انتخابات به نفع آنها شد، بگويند كه با وجود تمام تقلب‌هايي كه به ادعاي دروغ آنها در انتخابات صورت گرفته، مردم به آنها راي داده و در انتخابات كانديدايشان پيروز شده است و اگر هم شكست خوردند، اعلام كنند كه از قبل گفته بوديم كه مي‌خواهند تقلب كنند!!

**مطرح كنندگان تقلب در انتخابات را جزءخائنين مي‌دانم
وي مطرح كردن بحث تقلب در انتخابات را يك شيطنت مطابق ميل دشمنان دانست و گفت: هر كسي را كه از چندين ماه قبل از انتخابات بحث وقوع تقلب را مطرح كرده هرچند كه سابقه بالايي هم در نظام داشته باشد را جزء خائنين مي‌دانم. آنها اتهامي را به نظام وارد كردند كه نتوانستند از آن دفاع كرده و ادعاي خود را به اثبات برسانند.

**سران اصولگرا به ديدن موسوي رفتند
حبيبي در ادامه به بيان اقدامات برخي از سران اصولگرا در بعد از انتخابات پرداخت و گفت: در هفته دوم بعد از انتخابات برخي از سران اصولگرايان تصميم گرفتند كه با مهندس موسوي كه بالاترين مدعي بحث تقلب در انتخابات بود، ديدار كنند. در اين تيمي كه به ديدار موسوي رفتند، آقايان عسگراولادي، آل اسحاق، مهندس باهنر، مهندس كوهكن و مير سليم حضور داشته و موضوع بحث آنان راجع به صحت يا عدم صحت در انتخابات بود.

**به جاي قهر و قطع ارتباط، به دنبال شنيدن حرفهاي موسوي و كروبي بوديم
دبيركل حزب موتلفه با بيان اينكه موسوي از اين ديدار استقبال كرده و از حضور فردي چون عسگراولادي شگفت زده شده بود، ادامه داد: هدف ما از اين ملاقات اين بود كه به جاي قهرو قطع ارتباط با اين آقايان (موسوي و كروبي) بايد با آنها صحبت كرده و ببينيم حرفشان چيست. در اين جلسه به مهندس موسوي گفته شد كه آيا هنوز مدعي تقلب در انتخابات هستيد، آيا فكر مي‌كنيد كه 10 ميليون تقلب شده است، و آيا هنوز شما معتقد به قانون گرايي هستيد كه در پاسخ به همه اين سوالات موسوي جواب مثبت داده و از سويي نيز گفته بود كه معتقدم قانونگرايي به نفع همه است و شايد در مقطعي به ضرر كسي تمام شود ، اما قانونگرايي يك اصل است.
وي افزود: در اين جلسه به اين نامزد معترض به نتيجه انتخابات پيشنهاد بازشماري تعداد زيادي از صندوق‌هاي راي داده شد كه وي پاسخ داد كه به شوراي نگهبان و دستگاه اجرايي اعتماد ندارد. دوستان ما به وي گفتند شما اطلاع داريد كه صندوق‌ها بعد از پايان راي گيري پلمپ مي‌شود و اگر نامزدي به شمارش آرا اعتراض داشته باشد، خود فرد معترض يا به اندازه تعداد صندوق‌هايي كه اعتراض دارد، مي تواند افراد مورد اعتماد خود را معرفي تا در نزد نماينده‌ قانوني وي، صندوق‌ها فك پلمپ شده و بازشماري مجددا صورت گيرد.

**موسوي با بازشماري صندوق‌هاي راي در حضور نمايندگان معتمد خود موافقت كرد
دبيركل حزب موتلفه ادامه داد: در آن جلسه آقاي موسوي با بازشماري صندوق‌هاي راي به شرط فك پلمپ صندوق‌ها در حضور نمايندگان معتمد وي موافقت و اعلام آمادگي مي‌كند. ما نيزاز اين مساله كه آقاي موسوي موافقت كرد در سراسر كشور و هرجا كه متمايل است ولو چند هزار صندوق، بازشماري صورت گيرد تا براي ايشان و ديگران حقايق روشن شود، خوشحال شديم چراكه معتقديم كه هر چقدر بتوانيم از اين تنش‌ها جلوگيري كنيم به نفع انقلاب است. بالاخره زماني مهندس موسوي 8 سال نخست وزير نظام بوده است و چه بهتر كه ما ميزان اعتماد و اعتقاد افرادي كه زير خيمه انقلاب هستند را بيشتر كنيم.

**موسوي پس از ديدار با اعضا مشاركت و سازمان مجاهدين انقلاب، بازشماري آرا را رد كرد
اين فعال سياسي اصولگرا بابيان اينكه منتظر بوديم آقاي موسوي هرچه سريع‌تر به آن توافقي كه با آن تيم 5 نفره كرده بود، عمل كند، خاطرنشان كرد: يكي دو روز گذشت و ديديم كه نه تنها آن موافقت مورد تاييد بيانيه‌هاي ايشان قرار نگرفت ،بلكه مجددا ادعاهاي گذشته راتكرار مي‌كند. بعدها متوجه شديم كه كساني از مشاركت و سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي بعداز ملاقات تيم 5 نفره ما، با وي ملاقات كرده و ايشان را از بازشماري آراي صندوق‌ها برحذر كرده‌اند. علت آن روشن است چراكه افرادي چون ابطحي از تقلب به‌عنوان رمز آشوب ياد مي‌كنند. الان هم كه يكسال و چند ماه از انتخابات گذشته، تاكنون موسوي و كروبي حاضر به بازشماري نشده‌اند.

**آراي رضايي در كرمانشاه، خوزستان و اصفهان بازشماري شد
حبيبي بابيان اينكه محسن رضايي به دليل اينكه به نتيجه انتخابات شبهه داشت، به بازشماري آرا تن در داد،گفت:آقاي رضايي قبول كرد كه براي رفع شبهه خود موضوع براساس قانون بررسي شود به همين دليل در سه استان كرمانشاه، خوزستان و اصفهان تعدادي معتمد راماموركردند تا بازشماري در حضور آنان صورت گيرد و در دستگاه اجرايي وشوراي نگهبان نيز قرار شد كه هر صندوقي را كه مي‌گويند، بازشماري انجام شود.

**به اين گفته رضايي كه از حق خود صرف نظر كردم،انتقاد دارم
وي خاطرنشان كرد: در اين سه استان نمايندگان آقاي رضايي رفتند و صندوق‌ها فك پلمپ شده و بازشماري انجام شدو چيزي از آن در نيامد. البته بعدها آقاي رضايي در مقطعي گفتند كه از حق خود صرف نظر كردم. من به اين مساله انتقاد دارم. ايشان خود مي‌دانند كه در آن سه استان، آن عددي كه مي‌توانند استناد كنند تقلب شده، بدست نيامد، ولي در هر حال كار خوبي كردند.
دبيركل حزب موتلفه تاكيد كرد: اين سوال براي بنده و مردم وجود دارد كه با فرض وجود شبهه در نتيجه انتخابات، چرا آقايان كروبي و موسوي به بازشماري آرا، مطابق قانوني كه ادعا دارند قانون‌گرا هستند، عمل نكردند؟
اين فعال سياسي اصولگرا در خصوص تاكيد مقام معظم رهبري در ديداركارگزاران مبني بر جذب حداكثري و دفع حداقلي گفت: ما بعداز انتخابات دهم نه اينكه ادعا كنيم كه به چنين نظري معتقد بوديم بلكه عمل كرديم. رفتن پيش آقاي موسوي معترض، آيا نتيجه‌اي غير از اين دارد؟ بنده به ديدار آقايان كروبي و رضايي رفتم بااين استدلال كه شايد آنها حرفي دارند و بايد حرف‌هاي آنها را از نزديك بشنويم.
وي خاطرنشان كرد: موضوع ملاقات با نامزدهاي معترض به نتيجه انتخابات در داخل حزب موتلفه و در جلسات هيات رئيسه جبهه پيروان خط امام و رهبري تصميم گيري شد. بنابراين ما به اين رويه كاملاً اعتقاد داشتيم كه بايد حرف‌هاي آنها راشنيده و اگر منطقي باشد بپذيريم و اگر ما ايرادي به آنها داريم، آن را بيان كنيم. حتي در آن زمان واسطه‌اي پيش خاتمي فرستاديم و يكي از اعضاي موتلفه مامور شد تا ديداري با اقاي خاتمي داشته باشد. بنده نيز به‌عنوان دبيركل حزب موتلفه نيز مامور شدم تا ديداري با آقايان كروبي و رضايي داشته باشم.
حبيبي به فرمايش اخير مقام معظم رهبري مبني براينكه در خالص‌سازي نبايد افرادي كه درجه ايمانشان كم است را طرد كنيم، بلكه بايد در جه آنان را افزايش دهيم، اشاره كرد وگفت: برخي از دوستان در آن زمان به دليل اينكه ما به ديدار نامزدهاي معترض رفته بوديم، گله داشتند، به همين در يك جلسه رسمي اعلام كردم؛ علت اينكه به ديدار نامزدهاي معترض رفتيم براي اين است كه اگرفرض كنيم سقوط از انقلاب صد پله داشته باشد و كسي كه به پله صدم رسيده باشد ديگر ضد انقلاب شده است، آيا بهتر نيست اگر فردي 10 پله سقوط كرده اما 90 پله مانده است، دست آن را گرفته و به پله اول بياوريم يا آنكه بايد او را هل دهيم تا فاصله‌اش از نظام بيشتر شود؟

**موسوي و كروبي تمام پل‌هاي پشت سر خود را خراب كردند
دبيركل حزب موتلفه تصريح كرد: به طور اصولي معتقديم اگر كساني اشتباهاتي داشته‌اند و درصد كمي هم احتمال به بازگشت آنها داشته باشيم، براي مصلحت انقلاب، انجام چنين كارهايي عاقلانه و درست است. اما برخي از افراد چون كروبي و موسوي، ديگرتمام پل‌هاي پشت سر خود را خراب كرده و بدترين اتهام‌ها را به كل نظام وارد كردند.
وي به ديدار خود با مهدي كروبي در ماه رمضان سال گذشته اشاره كرد و اظهارداشت: درآن ديدار به آقاي كروبي گفتم كه در مجلس ششم شما يك مواضعي له ولايت فقيه اتخاد كرديد كه قابل تحسين بود. يك نفر از دوم خردادي‌ها در روزي كه حكم حكومتي در مورد مطبوعات قرائت شد از انتهاي مجلس با تمسخر فرياد كشيد كه حكم حكومتي ديگر چه صيغه‌اي است كه شما در واكنش به وي اعلام كرديد هماني است كه شماي دو‌م خردادي بايد به مجلس نمي‌آمدي، اما با همين حكم آمدي و يا مواضعي كه شما به‌عنوان رييس مجلس ششم ،كه جو آن عليه بسياري از ارزش‌ها بود، نشان مي‌دهد همان اعتقادي كه به ولايت فقيه در قبل از انقلاب داشتيد را آن زمان هم داشتيد.

**كروبي گفت كه اگر از ولايت فقيه عدول كنم خود را به حالت عنصر معلق در آورده‌ام
اين فعال سياسي اصولگرا ادامه داد: به ايشان گفتم كه آيا شما از اعتقاد به ولايت عدول كرديد؟ كه وي گفت كه نه تنها نكردم بلكه اگر عدول كنم خود را به حالت عنصر معلق در آورده‌ام چراكه يك عمر از ولايت حمايت كرده‌ام. اين حرف‌هاي آقاي كروبي در ماه رمضان سال گذشته است. گفتم حالا كه اين اعتقاد همچنان وجود دارد پس اين چه كارهايي است كه مي‌كنيد؟ او گفت چه كاري؟ كه در جواب وي اعلام كردم همين مساله زندانيان پس از انتخابات را.
حبيبي به نامه مهدي كروبي به آيت الله هاشمي رفسنجاني اشاره كرد و گفت: در آن جلسه به اقاي كروبي گفتم كه به شما گزارشاتي رسيده كه مثلاً اين اتفاقات درزندان رخ داده است و چون شما مقام كشوري هستيد نامه‌اي خطاب به آيت الله هاشمي نوشته و اين باورها يا اطلاعات خود را منتقل كرديد كه به نظرم تا اينجا هيج مشكلي نيست. ضمنا شما نوشتيد كه صحت و سقم آن را بررسي نكرديد، پس چرا اين نامه را منتشر كرديده‌ايد؟ ما در پاي منبر شما شنيده‌ايم در مرحله اتهام هيچ‌گاه افشاگري عليه فرد نمي‌توان كرد، چه برسد به نظام.
دبيركل حزب موتلفه بابيان اينكه در اين ديدار احساس كردم كروبي پاسخ مستدلي براي اين افشاگري ندارد، خاطرنشان كرد: آقاي كروبي بعداز تاملي اعلام كرد زماني كه اين مطلب را به وي اعلام كرده‌اند بسيار ناراحت شده است. به همين دليل طي نامه‌اي موضوع رابه اطلاع رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام رسانده است و با گذشت 10 روز چون اقدامي را مشاهده نكرده تصميم به انتشار آن گرفته است. به ايشان گفتم آيا اين دليل قانع‌كننده‌اي است؟

** موسوي و كروبي تا اين زمان از ادعاهاي نادرست خود ذره‌اي كوتاه نيامده‌اند
وي با بيان اينكه با وجود اين همه اقدامات اما كروبي و موسوي تا اين زمان از ادعاهاي نادرست خود ذره‌اي كوتاه نيامده‌اند، به مسائل حاشيه‌اي روز قدس سال گذشته اشاره كرد و اظهارداشت: ايرادي كه به آقاي كروبي درباره روز قدس داريم اين است كه علاوه بر آن راه پيمايي عمومي مردم، راه پيمايي گروه ديگري ازمردم هم بود كه شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فداي ايران» را سرمي‌دادند و آقاي كروبي آنها را در راهپيمائي همراهي كرد.

**كروبي كه سابقه انقلابي دارد چرا به ميان شعار دهندگان «نه غزه، نه لبنان، جانم فداي ايران» رفت
اين فعال سياسي اصولگرا فلسفه روز قدس را حمايت انقلاب اسلامي و مردم از آزادي قدس عنوان كرد و ادامه داد: چرا ما در روز قدس با زبان روزه راه پيمايي مي‌كنيم؟مي‌خواهيم به ملت فلسطين بگوييم كه شما تنها نيستيد و به اسرائيل نيز بگوييم كه تا آخر براي دشمني با شما ايستاده‌ايم. آيا شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فداي ايران» اين را مي‌رساند؟ عده‌اي از اين حرف‌ها زدند، آقاي كروبي كه سابقه انقلابي دارد چرا به ميان آنها رفتند؟ شايد بعدا اعلام كرده باشد كه اين شعار را قبول ندارد اما تا جايي كه مي‌توانست با اين شعاردهندگان درآن روز همراهي كرد.

**موسوي و كروبي لااقل هراز چندگاهي ميان خود و دشمنان نظام مرزبندي كنند
حبيبي اظهار داشت: ممكن است كه موسوي و كروبي انتقاداتي به دولت و حتي رهبري داشته باشند، اما جايي كه مي‌بينند كه حرف‌هايشان مورد استقبال همه دشمنان قسم خورده قرار مي‌گيرد لااقل هر از چند گاهي ميان خود و آنها مرزبندي كنند و بگويند هرچند به دولت اعتراض داريم اما مرز ما با شما جدا است. چرا اين همه رسانه‌هاي بيگانه ضدانقلاب از حرف‌هاي آقايان كروبي و موسوي استقبال مي‌كنند؟

** حداقل توقع ما از فردي كه اين همه اتهام به نظام وارد كرده، اين است كه بگويد اشتباه كرده‌ام
وي تصريح كرد: توقع ما از شخصيت‌هاي انقلابي اين است در جايي كه مي‌بينند دشمنان نظام و انقلاب با تمام سرمايه‌هاي خود از آنها حمايت مي‌كنند در رويه خود تجديدنظر كنند. اما اين دو نفر تمام پل‌هاي پشت سر خود را خراب كردند. اگر براي موسوي تقلب در انتخابات محرز نشده بايد آن را بيان كرده و بگويد كه اشتباه كرده‌ام. من نمي‌گويم يبايد اعتراضات خود را نسبت به دولت يا سياست‌هاي رئيس‌جمهور پس بگيرد اما ايشان كه تا كنون حاضر به بازشماري نشده، حرفش در حد ادعا است كه حيثيت نظام را زير سوال برده است. حداقل توقع ما از فردي كه اين همه اتهام به نظام وارد كرده اين است كه بگويد اشتباه كرده‌ام.

** در سازوكار انتخاباتي ما احتمال تقلب دراين حجم وجود ندارد
دبيركل حزب موتلفه با بيان اينكه هرچند موسوي ادبيات خود را در مورد كلمه تقلب تغيير داده و از عبارت مهندسي انتخابات استفاده مي‌كند، خاطرنشان كرد: به‌عنوان يك عنصر انتخاباتي مي‌گويم باتوجه به سازوكاري كه در قانون اساسي و قانون انتخابات وجود دارد، اصلا احتمال تقلب دراين حجم نمي‌رود. نمي‌دانم اين حرفي كه اخيرا از تاج زاده منتشر شده چقدر صحت دارد، اما اين حرف درست است. سازوكار انتخابات ما بگونه‌اي است كه اگر كسي اراده تقلب را هم بكند در اين سطوح اصلا امكان‌پذير نيست.

**تازماني كه موسوي و كروبي اشتباهات خود را نپذيرند، مذاكره با آنها هيچ فايده‌اي ندارد
حببيي تاكيدكرد: نظام از سوي اين افراد متهم است و اتهام زننده هم آقايان موسوي و كروبي هستند و تا زماني كه اين افراد اشتباه خود را نپذيرند، مذاكره با آنها هيچ فايده‌اي ندارد.
وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا استفاده از كلمه مهندسي انتخابات به جاي تقلب، سعي در ترميم پل‌هاي پشت سر نيست؟ گفت: خير، چون آنچه كه از كلمه تقلب استنباط مي‌شود به معناي ديگر از مهندسي انتخابات نيز به دست مي‌آيد. علت تغيير اين لفظ به خاطر بار حقوقي است كه اين كلمه دارد. وقتي كه فردي مي‌گويد تقلب يعني بايد بگويد باتوجه به اين اسناد و مدارك تقلب شده است.
حبيبي با بيان اينكه موسوي به دليل اطلاع از بار حقوقي كلمه تقلب و براي فرار از آن كلمه تقلب را به مهندسي تغيير داده و به نظرم حق مطلب ادا نشده است، اظهارداشت: اقاي موسوي هشت سال نخست وزير بوده و آفاي كروبي نيز رئيس مجلس بوده است لااقل اين اتهام واهي و ظلم فاحشي كه اين دونفر نسبت به نظام كردند، ابتدا رفع ظلم را كنند تا زمينه‌هاي ديگر بوجود بيايد.

**بايد تلاش كنيم شخصيت‌هايي چون آيت الله هاشمي در خيمه انقلاب و پشت رهبري باقي بمانند
اين فعال سياسي اصولگرا در خصوص مواضع آيت الله هاشمي رفسنجاني بعد از انتخابات و مواضعي كه عليه وي گرفته شد، تصريح كرد: معتقدم همه بايد تلاش كنيم شخصيت‌هايي چون آيت الله هاشمي در خيمه انقلاب و پشت رهبري باقي بمانند و هر سياستي غير از اين را در حال حاضر و در گذشته را نه تنها مفيد نمي‌دانم، بلكه مضر است.

** برخي از دوستان آقاي احمدي‌نژاد به جز حذف آقاي هاشمي به چيزي رضايت نمي‌دهند
دبيركل حزب موتلفه ادامه داد: مي‌خواهم صريح بگويم برخي از دوستان آقاي احمدي‌نژاد هستند كه به جز حذف آقاي هاشمي به چيزي رضايت نمي‌دهند و از سوي ديگر برخي اطرافيان آقاي هاشمي نيز به چيزي جز حذف آقاي احمدي نژاد رضايت نمي‌دهند. ما به‌عنوان حزب اولا وظيفه خود احساس نمي‌كنيم كه اگر دو طرف دعوايشان مي‌شود طرف يكي از آنها را بگيريم. ما در بسياري از مواقع حس مي‌كنيم برخي از حرف‌هاي دوطرف حق و برخي از حرف‌هاي آنها باطل باشد. بنابراين در حزب به جايي كه طرف سوم دعوا باشيم، سعي داشته‌ايم كه اين دعواها را كم كنيم و تمام ديدارهايي كه در بعد از انتخابات با آقايان هاشمي، خاتمي، كروبي، موسوي و رضايي، احمدي نژاد و... داشته‌ايم به خاطر اين بوده كه آتش فتنه را كاهش دهيم و سياست قطعي موتلفه، كاهش زبانه‌هاي آتش فتنه است.
حبيبي در پاسخ به اين پرسش كه آيا در ديدار اخير با رييس جمهور در مورد كاهش اختلافات هم صحبت كرديد، گفت: در آن جلسه حول و حوش چگونگي تقويت وحدت ميان اصولگريان حرف زديم و به دليل كوتاه بودن وقت، وارد مقولات ديگر نشديم. همچنين سعي كرديم نظرات خود را در باره شرط نزديك شدن اصولگرايان نيز بيان كنيم.

**همچنان به مواضع مشايي معترض بوده و حتي درجه اعتراض‌مان هم بيشتر شده است
وي در پاسخ به پرسش ديگري مبني براينكه آيا درباره مواضع رئيس دفتررييس جمهور نيز سخن گفتيد، اظهارداشت: هم در اين ملاقات و هم در ملاقات قبلي آقاي عسگراولادي به شدت نسبت به مواضع رئيس دفتر معترض بوديم و در حال حاضر نيز هستيم و حتي درجه اعتراض‌مان هم بيشتر شده است.

**حمايت رييس جمهور از مشايي بگونه‌اي است كه گويا مشايي معصوم پانزدهم است
دبيركل حزب موتلفه در پاسخ به اين پرسش كه باتوجه به واكنش‌هاي فعالان سياسي اصولگرا و احزاب، آيا اين توجه بيش از حد رئيس‌جمهور به آقاي مشايي دهن كجي به اين واكنش‌ها نيست؟، گفت: تنها دهن كجي به احزاب نيست، بلكه به خيلي‌ها هم هست. ما اين پشتيباني بي‌چون و چرا را نه تنها تاييد نمي‌كنيم بلكه به شدت نسبت به آن معترض هستيم. احمدي نژاد بگونه‌اي از مشايي حمايت مي‌كند كه گويا مشايي معصوم پانزدهم است. ما معتقديم اگر با حسن نيت هم بخواهيم صحبت كنيم، رييس دفتررييس جمهور مانند ساير بنده‌هاي خدا است كه يكسري كارهاي خطا ويكسري كارهاي خوب دارد. اما اينكه رئيس‌جمهور چك سفيدي به هركسي بدهد، قابل قبول نيست.

** علم كردن هر قوميتي در مقابل اسلام كاري به نفع دشمن است
وي سخنان اخير مشايي مبني برمكتب ايراني را ضد ارزش دانست و افزود: ما معتقديم علم كردن هر قوميتي در مقابل اسلام كاري به نفع دشمن است. فلسطيني‌ها تا زماني كه با انگيزه قوميت عربي مي‌جنگيدند چه انگيزه‌اي داشتند و در حال حاضر كه با انگيزه اسلامي مقاومت مي‌كنند، چگونه ايستادگي كرده‌اند؟حالا اگر كسي قوميتي را در مقابل اسلام علم كند به نظرم يك حرف كاملاً نادرست ضد ارزشي و غيرقابل دفاع است. ما اگر اينجا مكتب ايراني رابه جاي مكتب اسلامي مطرح كنيم چگونه مي‌توانيم مدعي شويم كه شريك غم فلسطيني‌ها هستيم؟ آنها كه ايراني نيستند.
اين فعال سياسي اصولگرا با اشاره به اين گفته مشايي مبني براينكه چون از اسلام برداشت‌هاي مختلفي هست، مكتب ايراني را مطرح كنيم تا برداشت‌ها يكسان شود، گفت: در باورهاي اسلامي، خدا، قران، كعبه، پيامبر، حجاب و ماه رمضان و... در تمامي فرق اسلامي يكي است. ما اين متقن‌ها و اصول مشترك را داريم اما 70 و چند فرقه هستيم واي به اينكه چيز مبهمي به‌عنوان مكتب ايراني را مطرح كنيم، آنگاه در داخل ايران چند صد فرقه بوجود مي‌آيد ، چرا كه هركس برداشت مختلفي از ايران دارد.

**اظهارات مشايي نشان از يك جريان و تفكر دارد
وي درخصوص تحليل برخي فعالان سياسي مبني براينكه زماني كه انتقادت به رئيس‌جمهور افزايش مي‌بايد، مشايي براي انحراف از موضوع اصلي با اظهارنظر توجه سايرين را به خود جلب مي كند تا موضوع اصلي به فراموشي سپرده شود؟ اظهارداشت: اين هم يك برداشتي است. آقاي مشايي زماني بحث دوستي با ملت اسرائيل را مطرح كرد حال آنكه، ما اصلا مي‌گوييم چنين ملتي وجود خارجي ندارد. يا مطرح كردن يك اومانيسم مبهم در برابر توحيد، مطرح كردن انسان در برابر خدا و يا همين مكتب ايران به جاي مكتب اسلام نشان از يك جريان و تفكر دارد.
اين فعال سياسي اصولگرا با بيان اينكه ممكن است يكي از نيات مطرح كردن چنين مطالبي جذب نيروهاي خاكستري باشد، تصريح كرد: برخي فكر مي‌كنند جذب نيروهاي خاكستري اگر به قيمت از دست دادن پايبندان انقلابي تمام شود، اشكالي ندارد كه يك طرز فكر انحرافي است.

** هيچ يك از نيروهاي پايبند به انقلاب صحبت‌هاي آقاي مشايي را قبول ندارند
وي به هشدار آيت ‌الله مهدوي كني مبني براينكه جذب نيروهاي خاكستري منجر به از دست دادن پايبندان انقلابي نشود، اشاره كرد وگفت: معتقدم هيچ يك از نيروهاي پايبند به انقلاب صحبت‌هاي آقاي مشايي را قبول ندارند. مشايي و ديگران بايد بدانند شايد نيروهاي خاكستري با اين حرف‌ها جذب شده و بتوان در مقطعي از آنها استفاده شود، اما دلسرد كردن نيروهاي اصلي انقلاب ضرر جبران ناپذيري به انقلاب وارد خواهد كرد.
دبيركل حزب موتلفه در خصوص لزوم بازنگري در اصولگرايي كه از سوي آيت‌الله مهدوي كني مطرح شده است، اظهارداشت: معتقدم اگر يك بازنگري و مروري بر جريان اصولگرايي و آن اصولي كه مورد ادعاي مجموعه‌ اصولگرايان است و حتي روش‌هايي كه به توسعه جريان اصولگرايي مي‌انجامد، بشود هيچ ايرادي بر آن وارد نيست.

** در حال حاضر حداقل بازنگري در سليقه‌ها از ضروريات است
وي ادامه داد: در حال حاضر تفسيرهايي از اصولگرايي كه وجود دارد كه شايد با تكيه بر آنها موفق به تقويت انسجام در ميان اصولگرايان نشويم. اصولا زماني كه يك جريان فكري از مرحله نظريه‌‌اي وارد اجراييات مي‌شود، تفاسير گوناگوني بدنبال دارد. معتقدم در حال حاضر حداقل بازنگري در سليقه‌ها از ضروريات است. اين نكته هم تنها مورد باور آيت‌الله مهدوي كني نيست. چرا كه به نظرم آقاي احمدي‌نژاد هم به اين موضوع باور دارد كه بايد يك بازنگري حداقل درسليقه‌هاي اصولگرايي انجام دهيم و افراد را براساس آن معيار بسنجيم.
حبيبي در پاسخ به اين پرسش كه آيا امكان دارد اين بازنگري منجر به حذف يا دودستگي در جريان اصولگرايي شود، گفت: طبيعتا زماني كه معيارهاي جديد دسته بندي شود، ممكن است كه طرفداران جديد پيداكرده و يا ريزش‌هايي داشته باشد.

** سران رايحه خوش درمواردي مورد وثوق احمدي‌نژاد هستند
وي حمايت رئيس‌جمهور از رايحه خوش خدمت را يكي از دلايلي دانست كه احمدي نژاد با نفس تحزب مخالف نيست، ادامه داد: هرچند رايحه خوش خدمت در هيچ جا ثبت نشده و معلوم نيست كه مرام‌نامه يا اساسنامه‌اي داشته باشد، اما معتقدم سران رايحه خوش در ارتباط نزديك با رئيس‌جمهور هستند و درمواردي مورد وثوق ايشان هم هستند. حالا به همان دلايل كه وجود رايحه خوش به‌عنوان يك تشكل از ديد آقاي احمدي‌نژاد لازم است، از همان لحاظ هم حضور ساير احزاب ضروري است.

** آيت‌الله مهدوي كني، واجد همه شرايط براي محوريت جريان اصولگرايي و اصولگرايان است
دبيركل حزب موتلفه در خصوص تشكيل كميته‌هاي وحدت با محوريت آيت الله مهدوي كني، ناطق نوري و علي لاريجاني گفت: ضمن اينكه قصد خدشه دار كردن شخصيت‌هاي نام برده شده را ندارم، اما معتقدم شخصيت‌هاي چون آيت‌الله مهدوي كني، واجد همه شرايط براي محوريت جريان اصولگرايي و اصولگرايان است.
اين فعال سياسي اصولگرا با بيان اينكه آشنايي من با آيت‌الله مهدوي كني در قبل از پيروزي انقلاب بوده و در تمام مواردي كه رفتارها وگفتارها ايشان را مورد مرور قرارمي‌دهم، معتقدم براساس آنچه كه حق تشخيص مي‌دهند، رفتار كرده‌اند، به بيان خاطره‌اي از ملاقات كابينه دولت شهيد رجايي با امام خميني پرداخت و گفت: امام در آن ديدار گفتند ما به اين آقاي مهدوي كني ارادت داشته، داريم وخواهيم داشت."داريم وداشتيم“ مشخص است اما در مورد ”خواهيم داشت“ يعني اينگونه اظهارنظر كردن امام ناشي از اطمينان قلبي ايشان به آيت‌الله مهدوي‌كني است.

** خط امامي شدن در بعد از پيروزي انقلاب براي برخي افراد بار سنگيني نداشته است
وي افزود: خط امامي شدن در بعد از پيروزي انقلاب براي برخي افراد بار سنگيني نداشته است. اما در قبل از انقلاب كساني كه دم از خط امامي مي‌زدند بايد اين شكنجه‌ها را كشيده و حتي زير چوبه دار هم مي‌رفتند. قطعا آيت‌الله مهدوي كني يكي از آنها است. البته ما معتقديم كساني كه بعد از انقلاب خط امامي شدند هيچ مشكلي ندارد، اما سابقه كساني كه در آن زمان هولناك دم از امام زدند، بسيار مهم‌تر است.
حبيبي اظهارداشت: اگر ازمن سوال شود چه كسي بعد از مقام معظم رهبري مي‌تواند نه فقط تشكل‌هاي معروف اصولگرا بلكه پايبندان به انقلاب را با وجود اين همه اختلاف سليقه جمع كند، قطعا بعد ازمقام معظم رهبري، هم به‌عنوان نظر شخصي و هم حزبي، شخصيتي چون آيت‌الله مهدوي كني را معرفي خواهم كرد.

منبع: ایلنا: ۱۴ شهريور ۱۳۸۹
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.