شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تدوين منشوري جهاني در جلوگيري از توهين به مقدسات اديان آسماني

ایلنا

 


رئيس مجلس شوراي اسلامي در پيامي به روساي مجالس جهان با اشاره به حادثه تلخ اهانت به قرآن كريم در آمريكا خواستار تدوين منشوري جهاني در جلوگيري از هرگونه توهين به مقدسات اديان آسماني گرديد.
به گزارش ايلنا متن اين پيام بدين‌شرح مي‌باشد:
آن‌گونه كه از بررسي اخبار و حوادث هفته‌هاي اخير مستفاد مي‌شود، دگر بار عناصري ماجراجو و كم‌دانش از مسيحيت به بهانه حوادث تروريستي 11 سپتامبر 2001 بر آن شده‌اند با تحريك عواطف و احساسات درون جوامع مغرب زمين، به تكرار تجربيات تلخ تاريخي تقابل اديان تمسك جويند و با توهين به قرآن كريم كتاب آسماني مسلمانان، نگاه روشن‌تري از رفتار آمريكا در حوزه‌هاي فرهنگي را به مسلمانان عرضه كنند.
بعيد است كسي مانورهاي تبليغاتي مسئولين آمريكا در عدم رضايت از اين موضوع را بپذيرد. در حالي كه سال‌هاست آنها براي كوچك‌ترين خطر امنيتي بيشترين حقوق انسان‌ها را ناديده مي‌گيرند. آيا اين رفتارهاي تحقير‌آميز نوع ديگري از نزاع صليبي است كه به رئيس‌جمهور قبلي آمريكا آن را به زبان آورد و مي‌خواهند در سطح جهان آن را بازتعريف نمايند؟ چه كساني بايد هزينه اين‌گونه طرح‌هاي غيرمسئولانه را بدهند؟
تاريخ بشريت، مشحون از صفحات تلخ بحران‌هاي اجتماعي برگرفته از ريشه اختلافات قرون وسطايي است، كه بيم از تكرار آن همواره كابوسي جدي براي نسل‌هاي قبل از ما بوده است. از اين رو براي ما در اين برهه خاص وظيفه‌اي سنگين و مسئوليتي جدي نمود يافته كه با هم‌انديشي و تنظيم يك منشور جهاني در برابر اين اقدامات فاجعه‌آميز به همكاري برخيزيم. تاريخ گواه است كه دنياي مسيحيت براي سال‌هاي متمادي تحت تاثير القائات يوحناي دمشقي، با قضاوت نادرست از اسلام روبرو گشت، قضاوتي كه بيش از آنچه به تفاهم ميان اديان منتهي شود اسباب چالشي دراز مدت گشت.
تلاش‌هايي پيوسته توسط انديشمندان بزرگي در غرب براي شناخت تاريخ و انديشه اسلامي سبب شد سرانجام قرن‌ها پس از روايت نادرست يوحناي دمشقي، بخش عمده‌اي از دنياي غرب پي به قرائت غيرمنصفانه از اسلام برده و بكوشد آثار و تبعات منفي اين سوء برداشت را در قالب گسترش كرسي‌هاي مطالعات اسلامي و افزايش تبادلات اجتماعي جبران نمايد.
امروزه افرادي با عقايد افراطي و خطرناك بر آن هستند با سخنان و اقدامات ضد اسلامي خود، چالش‌هاي جديدي چون انتشار كتاب آيات شيطاني و كاريكاتورهاي توهين آميز مطبوعات دانماركي، توليد فيلم‌هايي چون فتنه و تسليم و يا اقدام اخير توهين به كتاب‌ آسماني مسلمانان را پديد آورند، در اين فضا و در حالي‌كه دنياي ما از نابرابري‌هاي سياسي، دخالت آشكار قدرت‌هاي بزرگ، اشغالگري و تروريسم دولتي رژيم خطرناكي چون اسرائيل، تهديدات ناشي از توسعه زرادخانه‌هاي هسته‌‌اي و ... رنج مي‌برد، برخي در غرب با رفتاري وقيحانه و سيستماتيك در توهين به مقدسات مذاهب آسماني سعي در گسترش نزاع‌هاي فرقه‌اي و حتي ديني دارند.
اينجانب به نمايندگي از مجلس شوراي اسلامي اميد آن دارم تا ضمن تلاش و رايزني مشترك با آن مقام محترم بتوانيم پيشنهاد تدوين منشوري جهاني در محكوميت توهين به مقدسات اديان آسماني را براي طرح در مجمع اتحاديه بين‌المجالس تنظيم نمائيم. فلذا چنانچه بتوانم در آينده نزديك نظرات آن همكار محترم را دريافت كنم، مي‌توان با مشورت يكديگر ساز و كاري را براي تنظيم چنين سندي در نظر گرفت.
با تشكر از حسن توجه جنابعالي
علي لاريجاني
رئيس مجلس شوراي اسلامي جمهوري اسلامي ايران

منبع: ایلنا: 23 شهریور 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.