شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دادستان تهران: به پرونده سعید مرتضوی رسیدگی می شود

بی بی سی

عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران گفته است که قضاتی که در پرونده کهریزک مسئولیت داشتند، تعلیق شده و به"عملکرد آنها" در دادگاه رسیدگی می شود.


آقای جعفری دولت آبادی در مصاحبه با رادیو گفتگو در تهران از سعید مرتضوی دادستان سابق تهران به عنوان یکی از متهمان این پرونده نام برده و گفته که "ما تلاش می کنیم از معرفی متهمان تا صدور رای دادگاه خودداری کنیم و این نامی هم که اشاره شد از آنجایی است که بسیاری از رسانه ها پیش از این به نام ایشان (مرتضوی) اشاره کرده اند."


آقای جعفری دولت آبادی یک سال پیش جانشین آقای مرتضوی شده است. بعد از کنار گذاشته شدن آقای مرتضوی از دادستانی تهران، وی به سمت معاون غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل کشور منصوب شد و آذر ماه سال گذشته نیز وی از سوی محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب شد.


دادستان فعلی تهران در باره ادامه اشتغال برخی متهمان حادثه کهریزک نظیر آقای مرتضوی در دستگاههای دولتی گفته است که:"وظیفه ما فقط رسیدگی به تخلفات انجام شده در دوران تصدی سمت قضایی این افراد است و در باره مسئولیت واگذار شده به ایشان(مرتضوی) باید از دولت سئوال کنید."


روز ۱۸ تیر ۱۳۸۸ تعدادی از بازداشت شدگان اعتراضات خیابانی بعد از انتخابات ریاست جمهوری به بازداشتگاه کهریزک در جنوب تهران منتقل شدند و در جریان شکنجه های صورت گرفته در این بازداشتگاه، سه نفر از آنها به نام های امیر جوادی فر، محسن روح الامینی و محمد کامرانی کشته شدند.


بعد از انتشار خبر کشته شدن این افراد، پرونده ای در این مورد تشکیل شد و بعد از برگزاری چند جلسه دادگاه سرانجام سازمان قضایی نیروهای مسلح در تاریخ ۹ تیر ۱۳۸۹ روابط عمومی سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که دو نفر را مسئول قتل آن سه نفر شناخته و آنها را علاوه بر "قصاص نفس"، به تحمل حبس، انفصال موقت از خدمت، پرداخت جزای نقدی، تحمل شلاق تعزیری و پرداخت دیه هم محکوم کرده است.


محمد مصدق معاون سازمان قضایی نیروهای مسلح به خبرگزاری فارس گفته که پرونده کهریزک به اتمام رسیده و "این گرونده طبق روال سایر پرونده ها، در حال ارسال به دیوان عالی کشور برای تجدید نظر است."


اما خواسته اصلی اولیای دم و همچنین بسیاری از شخصیت های سیاسی معترض و حتی تعدادی از چهره های سیاسی منتسب به جناح محافظه کار، برخورد با مقام های قضایی مرتبط با پرونده و به ویژه سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، بوده است.


برای همین در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۸۹ حکم تعلیق سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، حسن دهنوی (مشهور به قاضی حداد)، معاون امنیت وقت دادستان تهران، و علی اکبر حیدری فر، دادیاری که دستور انتقال معترضان به بازداشتگاه کهریزک را صادر کرد، به دلیل تخلفاتشان در پرونده مربوط به بازداشتگاه کهریزک صادر شد.


جای مرتضوی در پرونده کهریزک


ماجرای بازداشتگاه کهریزک که در جریان اعتراض های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، محل نگهداری عده ای از معترضان بود، پای سعید مرتضوی را به میان کشید.


این بازداشتگاه به دلیل رفتار غیر انسانی، تجاوز و آزار جنسی و مرگ چند تن از معترضان بازداشتی در آن جنجال برانگیز شد.


آیت الله خامنه ای، رهبر ایران بازداشتگاه کهریزک را "غیر استاندارد" اعلام کرد و دستور تعطیلی آن را داد.


تعطیلی با تاخیر این بازداشتگاه با واکنشهایی همراه بود و نقش آقای مرتضوی را در این میان برجسته تر از پیش کرد، ماجرایی که هنوز پرونده آن بسته نشده است.


آقای مرتضوی پیش از انتصاب به دادستانی تهران، رئیس دادگاه مطبوعات بود و حکم توقیف ده ها نشریه اصلاح طلب در ده سال اخیر، با امضای او بوده است.


او همچنین در دوره دادستانی تهران، حکم بازداشت و محکومیت تعداد زیادی از فعالان سیاسی اصلاح طلب و مخالف را صادر کرد.


نام آقای مرتضوی در جریان کشته شدن زهرا کاظمی، روزنامه نگار ایرانی - کانادایی، در سطح جهان مطرح شد.


دولت کانادا آقای مرتضوی را مسئول قتل خانم کاظمی اعلام کرد.


زهرا کاظمی در زندان اوین و در زمانی که به حکم آقای مرتضوی در بازداشت بود کشته شد. مقام های ایران برخورد جسم سخت به سر خانم کاظمی را دلیل کشته شدن او اعلام کردند.

منبع: بی بی سی: 23 شهریور 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.