شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۷ تير ۱۴۰۱ - ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ديدار رييس و نمايندگان مجلس خبرگان با خامنه ای

ایسنا

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي صبح امروز در ديدار رييس و نمايندگان مجلس خبرگان، با ارائه تحليل جامع و دقيقي از شرايط بين المللي و داخلي نظام جمهوري اسلامي، استحكام و قدرت روزافزون جبهه اسلام و انقلاب اسلامي و ضعف، استيصال و دستپاچگي بيش از پيش جبهه نظام استكبار را از نكات برجسته بعد از گذشت سه دهه پرافتخار از نظام اسلامي برشمردند و تأكيد كردند: مهمترين وظايف نخبگان حوزوي و دانشگاهي و افراد تأثيرگذار در جامعه، تقويت روحيه اميد در مردم و پرهيز از دميدن فضاي بدبيني به مسوولان، هوشياري و غافل نشدن از طراحي‌هاي دشمن، شناخت صحيح مسائل اصلي و فرعي، ناديده نگرفتن روحيه اعتماد به نفس ملي بالا و پيشرفت‌هاي شگفت آور و فضاي كار و تلاش كشور، و اقدام عملي و غيرشعاري براي ارتقاي وحدت ملي و انسجام اسلامي است.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، رهبر انقلاب اسلامي سخنان خود را با تشريح شرايط بين المللي جبهه نظام اسلامي و تبيين رفتار جبهه استكبار آغاز كردند و افزودند: امروز بارزترين نكته در رفتار جبهه نظام استكبار، وجود بيماري به نام بيش فعالي است كه آثار آن تحرك و فعاليت بسيار اما بدون تمركز و هدف است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي صدور چندين قطعنامه و اعمال تحريم، جوسازي و تهمت زني بر ضد جمهوري اسلامي، تلاش براي فعال نگه داشتن معارضان داخلي، و استفاده از همه وسايل و امكانات ارتباطي، سياسي، فرهنگي و اقتصادي را مصاديق تحرك گسترده جبهه استكبار بر ضد جبهه نظام اسلامي خواندند و خاطرنشان كردند: تمام اين تحركات و فعاليت‌ها كه با سراسيمگي نيز همراه است، نشان از قدرت، تجربه، و آگاهي روزافزون جبهه اسلام بعد از گذشت 30 سال دارد زيرا اگر اين جبهه، آسيب پذير و ضعيف بود، نيازي به اين همه طراحي و برنامه ريزي وجود نداشت.

ايشان جايگاه كنوني دنياي غرب در عرصه بين المللي و حتي در كشورهاي زير سلطه خود را، ضعيف و متزلزل ارزيابي كردند و افزودند: اين ضعف روزافزون نتيجه گسترش بيداري اسلامي است كه باعث شده، برخي كشورهاي هم پيمان غرب در منطقه براي رهايي از فشار موج اسلامي و بن بستي كه در آن گرفتار شده‌اند به فكر برخي تجديد نظرها بيفتند كه نتيجه هم نداده است، بنابراين جبهه استكبار در چنين موقعيت و جايگاه متزلزلي قرار دارد.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان كردند: صدور قطعنامه ضد ايراني، موضع گيري بر ضد نظام اسلامي، فتنه سال 88 كه دست دشمنان كاملاً در آن آشكار بود، و اهانت شرم آور و ننگين به قرآن كريم، اقداماتي است كه جبهه استكبار از روي ضعف و استيصال به سراغ انها رفته است و سردمداران استكبار صراحتاً به قدرت جبهه نظام اسلامي اذعان مي‌كنند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي افزودند: اگرچه اين اقدامات موجب استحكام بيشتر جبهه نظام اسلامي مي‌شود اما نبايد باعث غفلت، غرور و خواب آلودگي شود.

ايشان تنها راه گرفتار نشدن در غفلت را، اصلاح دائمي برشمردند و تأكيد كردند: پيش نياز اصلاح جامعه و مردم، اصلاح درون خود است و اگر نخبگان و افراد تأثيرگذار رابطه خود با خداوند را اصلاح كنند، زمينه تأثيرپذيري مردم و جوانان بسيار فراوان است زيرا مردم همواره در مقاطع مختلف به وظيفه خود عمل كرده، و مي‌كنند.

رهبر انقلاب اسلامي تقويت روحيه داخلي را از جمله وظايف مهم براي مسئولان و روحانيون دانستند و با اشاره به طرح مكرر موضوع وحدت در جامعه، خاطرنشان كردند: وحدت فقط به معناي صحبت كردن درباره آن نيست بلكه اين وحدت بايد به صورت عملي در جامعه محقق شود.

حضرت آيت الله خامنه‌اي افزودند: معناي وحدت اين است كه مشتركات را تقويت و در مقابل چشم مردم برجسته كنيم نه اينكه سايه برخي دلخوري‌هاي شخصي از برخي افراد بر تمام رفتار انسان حاكم شود و به جاي طرح مسائل اصلي و مشتركات، موضوعات فرعي و خلاف مصالح كشور را مطرح كند.

ايشان در همين خصوص لزوم شناسايي طراحي‌ها و شيوه‌هاي دشمن در مقابله با جبهه نظام اسلامي را بسيار مهم دانستند و خاطرنشان كردند: دشمن تمام برنامه ريزي‌هاي خود را بر دو محورِ جدا كردن مردم از نظام، و متزلزل كردن اعتقادات ديني مردم بويژه جوانان متمركز كرده است.

رهبر انقلاب اسلامي، مردم را پشتوانه اصلي نظام اسلامي خواندند و افزودند: بر همين اساس دشمن به دنبال بي اعتماد كردن مردم به مسئولان است و تلاش مي‌كند در تبليغات خود، هر اقدام خوب و مناسب مسئولان را اقدامي ناصحيح و اشتباه و برخلاف مصالح جلوه دهد.

حضرت آيت الله خامنه‌اي با يادآوري طراحي‌هاي مختلف دشمن براي بي اعتماد كردن مردم به كارگزاران ظام در طول سي سال گذشته و سيره امام خميني(ره) در مقابله با اين طراحي‌ها، خاطرنشان كردند: امام خميني (ره) در طول ده سال رهبري خود، با وجود برخي اعتراض‌ها به مسئولان آن زمان، همواره از آنها دفاع و سينه خود را سپر مي‌كردند كه البته اين موضع گيري هم به معناي دفاع از تمام جزئيات اقدامات مسئولان نبود ولي امام خميني (ره) اصرار داشتند كه به اعتماد مردم به مسئولان خدشه‌اي وارد نشود.

ايشان تأكيد كردند: در بيست سال گذشته هم رهبري نظام براساس سيره امام خميني (ره)، از دولتها حمايت كرده است و باز هم دفاع خواهد كرد.

رهبر انقلاب اسلامي پيشرفت‌هاي به دست آمده را نتيجه تلاشهاي مخلصانه، مؤمنانه و خستگي ناپذير مسئولان دانستند و افزودند: نبايد به خاطر يك عملكرد در گوشه‌اي، دولت و ساير قوا را در چشم مردم بي اعتبار كرد. مطالبي كه برخي افراد مي‌گويند، خلاف حق است و اين همان كاري است كه دشمن به دنبال آن است.

حضرت آيت الله خامنه‌اي تأكيد كردند: بايد متوجه بود تا با دشمن همصدا نشويم، جدول او را پر نكنيم و صداي دشمن را در داخل بازتاب ندهيم.

ايشان در تبيين تلاشهايي كه براي فاصله انداختن مردم با اعتقادات ديني و احكام و حدود شرعي مي‌شود، افزودند: بايد در مقابل اينگونه طراحي‌ها و هنجارشكني‌هاي ديني و اخلاقي با تدبير عمل كرد.

رهبر انقلاب اسلامي، كار و تلاش در مسائل اعتقادي و ديني را وظيفه همه مسئولان از جمله دولت دانستند و تأكيد كردند: البته در اين بخش، وظيفه روحانيت، حوزه‌هاي علميه و نخبگان حوزه و دانشگاه بيش از ديگران است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: كار عملياتي و محتوايي براي تقويت اعتقادات ديني مردم و مقابله با اقدامات سازمان يافته دشمنان، به عهده زبده‌گان حوزه و دانشگاه است و امروز جاي خالي مجموعه وزين علمي و ديني كه هدايت محتوايي را در بخشهاي مختلف فرهنگي به عهده داشته باشد، كاملاً مشهود است.

ايشان دستگاههاي فرهنگي و هنري را قالب و چارچوب خواندند و خاطرنشان كردند: محتواي اين قالبها بايد در كميته‌هاي مختلف فكري كه در دانشگاه و حوزه تشكيل مي‌شود، تهيه شود تا زمينه محتوايي ساخت يك اثر هنري فاخر ديني بوجود آيد زيرا در غير اين صورت، قالبها از محتواهاي صحيح خالي خواهند شد و برخي اشكالاتِ توليداتِ دستگاههاي فرهنگي و هنري نيز به همين دليل است.

رهبر انقلاب اسلامي در بخش دوم سخنان خود به تبيين شرايط داخلي نظام جمهوري اسلامي پرداختند و به موضوع ايستادگي مردم بر ارزشها و اصول اسلامي و انقلابي اشاره كردند و افزودند: در طول سي سال گذشته اقدامات و حملات ساختار شكنانه زيادي براي مقابله با هويت و روح اسلامي و انقلابي نظام انجام شده تا مردم نسبت به اصل انقلاب مسئله دار شوند ولي به لطف خداوند اين تلاشها به نتيجه نرسيده است.

حضرت آيت الله خامنه‌اي خاطرنشان كردند: با وجود همه اين تلاشها، مردم، و مسئولان مؤمني كه در ميان مجموعه عظيم مردم بودند، ايستادند و انقلاب به پيش رفت.

ايشان انتخابات رياست جمهوري سال گذشته را نمونه‌اي از ايستادگي مردم بر اصول و ارزشهاي انقلاب برشمردند و افزودند: مردم در اين انتخابات به شعارها و صحبتهايي كه رنگ و بوي غيرديني و غيراسلامي داشت، دل نبستند و به شعارها و برنامه‌هايي رأي دادند كه رنگ و بوي اسلامي و عدالت اجتماعي و ضدتجمل گرايي داشت.

رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: اظهار علاقه و احترام مردم به ما مسئولان، به دليل علاقه آنها به اسلام است و اگر لحظه‌اي از مسير اسلام و انقلاب جدا شويم، مردم قطعاً از ما اعلام انزجار خواهند كرد.

حضرت آيت الله خامنه‌اي تأكيد كردند: امروز شعارهاي انقلاب اسلامي زنده است و سخنان و انديشه‌هاي امام خميني (ره) سكه رايج است، به گونه‌اي كه حتي كساني كه قبلاً به مخالفت با امام تظاهر مي‌كردند و صراحتاً از دفن انقلاب مي‌گفتند، امروز براي جلب نظر مردم، سخنان امام را تكرار مي‌كنند و دم از انقلاب مي‌زنند.

ايشان فتنه سال 88 را نمونه ديگري از ايستادگي مردم بر اصول و ارزشهاي اسلام و انقلاب خواندند و افزودند: در آن فتنه حتي كساني كه به فردي غير از فرد منتخب رأي داده بودند، بعد از افتادن نقاب از چهره فتنه گران، آنها هم بر سر اصول و ارزشها ايستادند و ديديم كه در 9 دي و 22 بهمن همه به خيابانها آمدند و مشخص شد كه فتنه گران، اقليتي معدود هستند.

رهبر انقلاب اسلامي در جمع بندي اين بخش از سخنان خود خاطرنشان كردند: امروز روش مقبول در كشور، روش و راه امام خميني (ره) و ارزشهاي اسلام و انقلاب است و اين دستاورد بسيار بزرگي است.

حضرت آيت الله خامنه‌اي در ادامه تبيين شرايط داخلي، به پيشرفتهاي شگفت آور علمي، فناوري و صنعتي اشاره كردند و افزودند: پشت صحنه اين پيشرفتها از اعلام رسانه‌اي آنها، بسيار افتخارآميزتر و غرورانگيزتر است زيرا اين پيشرفتها نتيجه بيدار شدن روحيه خودباوري ملي در دانشمندان جوان كشور است.

ايشان با يادآوري مجدد ديدارهاي متعدد خود با قشرهاي مختلف دانشگاهي، دانشجويي، كارآفرين و مسئولان در ماه مبارك رمضان، تبلور روحيه اعتماد به نفس ملي را مهمترين ويژگي اين ديدارها برشمردند و خاطرنشان كردند: روحيه خودباوري دستاورد بزرگي است كه بايد آن را حفظ و تقويت كرد.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه، اين روحيه خودباوري همان روحيه‌اي است كه امام خميني (ره) به دنبال زنده كردن آن در مردم و جوانان بودند، افزودند: اين مسائل، نكات بسيار شيرين و افتخارآميزي است و كساني كه دائماً از تلخي‌ها و ضعف‌ها مي‌گويند، بايد اين مسائل را هم ببينند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خاطرنشان كردند: موضوع اصلي، موتور پيش برنده كشور است كه به لطف خداوند، حركت كشور، حركتي رو به جلو و همراه با اميد و جهت و هدف صحيح است.

ايشان افزودند: امروز كشور، صحنه كار، تلاش و سازندگي است و كارهاي مهمي نيز انجام گرفته كه اين موضوع، بسيار ارزشمند است.

حضرت آيت الله خامنه‌اي خاطرنشان كردند: نتيجه فشارهاي دشمن و شرايط سخت در سه دهه گذشته، مقاوم‌تر شدن مردم و مسئولان بوده و دور جديد فشارها نيز قطعاً نتيجه‌اي جز مقاوم‌تر شدن مردم نخواهد داشت.

ايشان اين فشارها را محكوم به شكست دانستند و تأكيد كردند: علاوه بر وعده الهي مبني بر ياري و نصرت، ياري كنندگان دين خدا، تجربه مقاطع مختلف انقلاب نيز نشان مي‌دهد، اين فشارها با ايستادگي مردم، به شكست خواهد انجاميد.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه، اكنون جنگ، جنگ اراده‌ها و عزم‌ها است، خاطرنشان كردند: اگر قرار بود نظام اسلامي شكست بخورد، در همان دهه اول كه توانايي و تجربه كشور كمتر از امروز بود، اين اتفاق مي‌افتاد اما اكنون قدرت و تجربه انقلاب و كشور بسيار افزون‌تر از سالهاي اول انقلاب است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي روحيه مردم را نيز نسبت به دهه اول انقلاب پرشورتر ارزيابي كردند و افزودند: ايمان و همت نسل جوان كنوني اگر بيشتر از نسل اول انقلاب نباشد، كمتر از آن نسل نيست.

ايشان حضور مردم در صحنه را عامل اصلي پيروزي انقلاب و موفقيتهاي نظام در سي سال گذشته دانستند و تأكيد كردند: علت حضور مردم در صحنه، وجود اميد بوده است بنابراين بايد اين اميد را در مردم زنده نگه داشت و از هرگونه سخن و اقدامي كه باعث بدبيني و بي اعتمادي مردم شود، پرهيز كرد.

رهبر انقلاب اسلامي شناخت مسائل اصلي و فرعي را يكي ديگر از نكات مهم در عرصه داخلي دانستند و خاطرنشان كردند: بايد با شناخت صحيح مسائل اصلي، موضوعات فرعي را تبديل به مسائل اصلي نكرد البته اين به معناي طرح نشدن مسائل فرعي نيست بلكه اين موضوعات نبايد تبديل به مسائل اصلي، و ملاك مخالفت و موافقت شوند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي افزودند: ملاك، پايبندي بر صراط حق، اسلام، مباني انقلاب، اهداف امام خميني(ره)، و مقابله با مستكبران است.

ايشان در بخش ديگري از سخنان خود با تأكيد بر اينكه اهميت مسئله فرهنگ بيشتر از مسائل اقتصادي و سياسي است، خاطرنشان كردند: اگر فرهنگ يك ملت كه عبارت از درك، برداشت، اعتقادات، باورها و روحيات انسانها در زندگي است، فرهنگ صحيحي باشد، قطعاً در رفتار و عملكرد جامعه متجلي خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامي در بيان مصاديق مسائل فرهنگي افزودند: مسئوليت پذيري، ايثارگري، وجدان كاري، انضباط، تعاون اجتماعي، سازگاري اجتماعي، پرهيز از اسراف، اصلاح الگوي مصرف، روحيه قناعت، استحكام در توليد داخلي، درستكاري، زنده نگه داشتن انديشه‌هاي امام خميني (ره) و ارزشهاي انقلاب اسلامي، تقويت روحيه انسجام اسلامي، عفاف و حجاب، و ساده زيستي از جمله مصاديق موضوعات فرهنگي هستند كه رسانه‌ها در اين خصوص نقش مهمي دارند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأكيد كردند: البته وظيفه محتوا و مضمون در مسائل فرهنگي به عهده روحانيت و حوزه‌هاي علميه است.

در ابتداي اين ديدار آيت‌الله هاشمي رفسنجاني رييس مجلس خبرگان با اشاره به نشست دو روزه مجلس خبرگان و موضوعات مطرح شده، اين اجلاس را بسيار خوب و موفق ارزيابي كرد.

آيت‌الله يزدي نايب رييس اول مجلس خبرگان نيز در اين ديدار گزارش مبسوطي از مباحث مطرح شده در اجلاس خبرگان ارائه كرد.

منبع: ایسنا، 25 شهریور 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.