شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

سرلشكر رشيد :گزافه نيست اگر بگوييم در آستانه يك جنگ احتمالي قرار داريم

ایسنا

در حوزه دسترسي به اسناد نظامي براي محققان دانشگاهي محدوديت‌هايي وجود دارد

 

پنجمين همايش پژوهشي اسناد دفاع‌مقدس برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سرويس «فرهنگ و حماسه» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در اين همايش كه امروز در محل گنجينه اسناد ملي برگزار شد، سردار سرلشگر پاسدار غلامعلي رشيد جانشين ستادكل نيروهاي مسلح گفت: هفته دفاع‌مقدس بزرگداشت حماسه ملت ايران است كه در پشتيباني از نيروهاي مسلح همچون سپاه، ‌ارتش و نيروهاي بسيجي مقاومت كردند و دشمن بعثي را شكست دادند. اين در حالي بود كه قدرت‌هاي شرقي و غربي از عراق حمايت مي‌كردند اما در نهايت شكست خورد و در اوج استيصال به كويت حمله كرد و در نهايت فرو پاشيد.

وي ادامه داد: وقايع بزرگ تاريخي همچون جنگ تحميلي بسيار سرنوشت‌ساز است زيرا اين پديده‌ها به راحتي تكرار نمي‌شوند.بنابراين شناساندن آن براي نسل‌هاي آينده بسيار اهميت دارد.

سرلشكر رشيد اظهار كرد: جوامع انساني بنا به شرايط يا در صلح به سر مي‌برند يا در جنگ. و در حد فاصل اين جنگ و صلح شرايط تهديد وجود دارد و ما هم اكنون در شرايط تهديد به سر مي‌بريم كه يكي از دلايل آن وجود چهارجنگي است كه امريكا و اسرائيل در منطقه ايجاد كردند.

وي با اشاره به تهديدات كشورهاي آمريكا و رژيم صهيونيستي بعد از حادثه مشكوك 11 سپتامبر براي كشورهاي منطقه افزود: يكي از دلايل وجود تهديدات چهار جنگي است كه كشورهاي اسرائيل و آمريكا در كمتر از هشت سال در منطقه به وجود آوردند و به واسطه آن،هزاران نفر كشته و ميليون‌ها انسان بي‌خانمان شدند و زيرساخت‌هاي كشورهاي عراق، افغانستان،لبنان و فلسطين را خراب كردند و در نهايت نفاق و دورويي دم از حقوق بشر مي‌زنند و مي‌بينيم آنهايي كه در كشورهاي مسلمان،مسلمانان را مي‌كشند اسلام و مسلمانان را دشمن اول خود مي‌دانند و به همين خاطر به قرآن كريم اهانت مي‌كنند.

وي گفت: آنها از مقاومتي كه در لبنان، ‌عراق و ايران صورت مي‌گيرد احساس شكست مي‌كنند يقينا در عراق و افغانستان شكست خورد‌ه‌اند و اسرائيل هم در لبنان و غزه شكست خورده است.

سرلشكر رشيد گفت:در حال حاضر هم در شرايط تهديد به سر مي‌بريم و ارتش و سپاه ما دائم خود را آماده مي‌كنند و اين سخن گزافه نيست كه ما در آستانه يك جنگ احتمالي در آينده هستيم. با اين تهديدات هر روز طبل جنگ مي‌زنند. در طول 10 سال گذشته همواره تهديداتي بر عليه ما وجود داشته است. البته فكر مي‌كنم فرماندهان نظامي آمريكا اين اشتباه استراتژيك را مرتكب نخواهند شد زيرا از لحاظ نظامي قادر به حملات زميني عليه ايران نيستند و نسبت به اقدام هوايي و موشكي فكر نمي‌كنم اين خطاي استراتژيك را فرماندهان نظامي مرتكب شوند زيرا آنها به خوبي مي‌دانند كه ايران از قدرت بازدارندگي و توان بالاي موشكي برخوردار است و در دريا قابليت‌هاي فراوان دفاعي دارد.

وي با اشاره به اينكه در جنگ زندگي كردن براي يك ملت جدي‌ترين موضوع است، افزود: در جنگ يك نسل مي‌جنگد اما نسل‌هاي زيادي از تجربيات آن مي‌توانند استفاده كنند. جنگ باعث مي‌شود بقا، موجوديت و استقلال كشور به خطر بيفتد به همين منظور دو طرف از تمام قوا براي پيروزي استفاده مي‌كنند.

در طول هشت سال دفاع مقدس عراق عليه كشور ما و حتي مردم خود از سلاح‌هاي شيميايي استفاده كرد و در سالهاي اخير هم آمريكايي‌ها عليه عراق،افغانستان و اسرائيل در لبنان و در جنگ 33 روزه از سلاح‌هاي نامتعارف استفاده كردند.

سرلشكر رشيد در بخش ديگري از سخنانش گفت: تدوين تاريخ جنگ و تدوين تجربيات جنگ يك سرمايه عظيم با جوهره نظامي است و همه دغدغه ما متأثر از جنگ است زيرا ما مي‌خواهيم تاريخ جنگ را بنويسيم به همين منظور نبايد به اين تاريخ خدشه وارد شود زيرا قرار است نسل جوان ما از اين تجربه استفاده كند و به همين منظور هرگونه بي‌توجهي به اين موضوع، بي‌توجهي به حماسه عظيم ملت ايران است.

وي افزود: اسناد، راهنماي شناخت ما نسبت به واقعه تاريخي جنگ است و نويسنده و محقق مي‌خواهد با تدوين مدارك و اسناد آن را به انجام برساند و با تحقيق واقعي گذشته مي‌خواهد به سوالات پاسخ مستدلي بدهد. هر چقدر دسترسي به اسناد اين واقعه تاريخي و جنگ دسترسي بيشتري داشته باشد مي‌تواند تفكيك مستند و بهتري از آن به جامعه ارائه دهد.

سرلشكر رشيد با اشاره به اينكه در حال حاضر در حوزه نظامي،ارتش و سپاه بيشترين اسناد را در اختيار دارند،گفت:هم اكنون افرادي در حال تدوين كتاب‌هايي هستند كه از اين اسناد نشأت مي‌گيرند. اسناد اين دو سازمان بسيار دقيق و منحصر به فرد و از اصالتي بسيار بالا و كيفيت ثبت و ضبط برخوردار است.

وي گفت: اسنادي كه از دفاع مقدس به ويژه در سپاه وجود دارد در ارتش هيچ كشوري وجود ندارد.

در جنگ تحميلي سيستمي به عنوان راويان داشتيم كه از افراد بسيار باهوش و اهل قلم و علاقه‌مند به حضور در صحنه‌هاي پرخطر تشكيل مي‌شد كه حداكثر سن آنان 18 سال بود و با آموزش‌هايي كه مي‌ديدند به ثبت و ضبط دقيق اسناد مي‌پرداختند.

سرلشكر رشيد با اشاره به اينكه نزديك به هزار جلد گزارش عملياتي در سپاه توسط راويان نوشته شده است اظهار كرد: اين هزار نوار ضبط صوت از شش قرارگاه،90 تيپ و مجموعه‌هاي متعدد خدمات رزم كه سرمايه بسيار عظيمي است، به جا مانده است.

وي گفت: در حال حاضر بايد سند دفاع مقدس تعريف شود و اگر مي‌خواهيم مظلوميت و حقانيت خود را به نسل‌هاي آينده منتقل كنيم بايد اين تجربيات مبتني بر اسناد دفاع مقدس باشد.اسناد دفاع مقدس به ما مي‌گويد كه چگونه زماني كه كشور ايران در سال 58 مشغول سروسامان دادن به وضعيت داخلي بود به كشور ايران حمله شد. نابرابري‌هايي كه در جبهه بود و نوع سياست‌گذاري‌هاي داخلي و خارجي. همه مستندهاي موجود دوباره مورد ارزيابي قرار گيرد و اين اسناد اگر تفسير درستي از سوي پژوهشگران شود قابل بررسي و اثبات است.

جانشين ستاد كل نيروهاي مسلح گفت: امروزه در جوامع انساني كشورهايي كه علاقه‌مندند در مقابل قدرت‌هاي استكباري مستقل كنند با استفاده از دو نوع تفكر يكي مبني بر انديشه‌هاي نو و ديگري دكترين‌هاي كاربردي و علمي اين كار را صورت مي‌دهند. اگر اسناد دفاع مقدس درست تبيين و تدوين شود قادريم بگوييم علل پيروزي ما در صحنه كلي جنگ، عمليات‌ها و مديريت امام (ره) در پيروزي‌ها و رزمندگان تا چه اندازه بوده است.

وي گفت: البته قبول دارم كه در حوزه دسترسي به اسناد نظامي دوران دفاع مقدس، براي محققان دانشگاهي محدوديت‌هايي وجود دارد كه بايد اين محدوديت‌ها برداشته شود كه شامل محدوديت‌هاي زماني و اداري است و بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس بايد براي تسهيل و دسترسي آسان‌تر محققان به اين اسناد سياست‌هاي خاصي را پي‌ريزي كنند.

وي در خصوص استفاده از اسناد شفاهي دفاع مقدس هم گفت: در اين خصوص مي‌توان صدها فرمانده عراقي كه در دوران دفاع‌مقدس با رزمندگان ما جنگيده‌اند را مورد استناد قرار دهيم ولي متأسفانه تا به امروز اين تعداد به اندازه تعداد انگشتان يك دست هم نرسيده است.

سرلشكر رشيد در خصوص اسناد ديگر سازمان‌ها همچون جهاد، وزارت كشور و صدا و سيما هم گفت: اسناد بسيار ارزشمندي مربوط به هشت سال دفاع مقدس در سازمان‌هاي مختلف وجود دارد كه بايد در خصوص جمع‌آوري آنها اهتمام زيادي به خرج داد.

وي گفت: در نگارش تاريخ دفاع مقدس نيازمند يك نگرش همه جانبه با رعايت انصاف و بي‌طرفي هستيم كه شرط اساسي تدوين تاريخ جنگ است كه با توجه به آن مي‌توان اعتماد مخاطب را جلب كرد.

او در اين خصوص توضيح داد: نبايد در انتشار و نوشتن كتاب‌هايي كه از اسناد جنگ استفاده مي‌شود تعصب سازماني داشت زيرا هر سازماني با توجه به اسناد و گزارش‌هايي كه در اختيار دارد اقدام به نوشتن و انتشار گزارش، كتاب و يا اسناد مي‌كند و اگر اختلافي هم در اين باره وجود دارد بايد با راه‌حلهايي اتخاذ شود زيرا اسناد دفاع مقدس يك واقعه كلي است و نبايد با تكه‌تكه كردن آن به اين واقعه عظيم لطمه وارد شود. ارتش و سپاه بايد با برنامه‌ريزي و هماهنگي اگر اختلافات هست را حل كنند و در اين مورد پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس بايد بين ارتش و سپاه هماهنگي و تعامل ايجاد كند.

او گفت: اگر مي‌خواهيم تجربيات دفاع‌مقدس ماندگار شود بايد با استفاده از تحقيق و تفسير پژوهشگران، منتج به نظريه‌پردازي شود. زيرا ما نيازمند يك تاريخ جامع هستيم اين تاريخ بايد موضوعات اساسي و كليات جنگ را با تبيين نظامي و يك استراتژي مناسب براي مقابله با تهديدات ترسيم كند تا در شرايط مشابه بتوانيم از ضعف‌ها و اشتباهات جلوگيري كنيم.

 

منبع: ایسنا، 27 شهریور 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.