شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۴ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

یک حزب فاشیستی برنده انتخابات سوئد!

بهرام رحماني

انتخابات عمومی سوئد برای برگزیدن نمایندگان پارلمان، شورای شهر (کمون) و شورای استان (لندستینگ) که از بامداد امروز یک شنبه 19 سپتامبر 2010 آغاز شد در ساعت ۲۰ به پایان رسید و پس از آن به سرعت شمارش آرا آغاز شد.

شمارش آرا تاکنون نشان می دهد که میزان شرکت مردم در انتخابات، بیش ترین شمار شرکت از سال ۱۹۹۴ تاکنون بوده است. این میزان در حال حاضر ۸۲ و ۱ دهم درصد است که در مقایسه با انتخابات سال ۲۰۰۶، نزدیک به ۲ درصد بیش تر است. بنابراین، حدود ۸۰ درصد از نزدیک ۷ میلیون شهروند سوئدی دارنده‌ حق رای در انتخابات شرکت کردند.

نتایج آرا نشان می دهد که هیچ یک از دو بلوک به اکثریت دست نیافته اند. اما بلوک راست که آرای بیش تری را به دست آورده به عنوان دولت اقلیت، اداره امور کشور را در دست خواهد گرفت. این دولت، به دلیل نداشتن اکثریت کرسی های پارلمانی مجبور است که برای تصویب لوایح خود با احزاب دیگر و خارج از بلوک خود وارد رایزنی و مذاکره شود. اما این امر با ورود حزب دموکرات های سوئد به پارلمان، چندان ساده نخواهد بود. چرا که نیاز به رای این حزب برای تصویب لایحه ای در پارلمان، به معنی کنار آمدن با سیاست های فاشیستی این حزب و پذیرفتن شرایط آن از جمله در زمینه های کارگری و سیاست پناهنده پذیری است.

در واقع به یک معنی می توان گفت که برنده بزرگ انتخابات سراسری روز یک شنبه ۱۹ سپتامبر 2010 سوئد، حزب فاشیستی و خارجی ستیز حزب دموکرات های سوئد است. این حزب برای اولین بار وارد پارلمان سوئد می شود. بنابراین، حاصل چهار سال حکومت گذشته ائتلاف بوژوایی، نه تنها تعرض به بیمه های اجتماعی، بیمه های بی کاری و کم کردن خدمات بهداشتی و آموزش و خدمات شهری و غیره محدود نماند، بلکه بزرگ ترین ثمره سیاست های این ائتلاف، رشد گرایشات فاشیستی و خارجی ستیز در سوئد و ورود حزب دموکرات های سوئد به پارلمان است.

ائتلاف بلوک راست، مرکب از چهار حزب محافظه ‌کار، حزب مدرات، حزب لیبرال مردم، حزب سنتر و حزب دمکرات مسیحی است. این ائتلاف به رهبری فردریک راین فلدت، نخست وزیر کشور، اندکی بیش از ۴۹ و 2 دهم آرا را به دست آورده است.

 

آرای احزاب عبارتند از:

سوسیال دموکرات ۳۰ و ۹ دهم درصد؛ مودرات ۲۹ و ۹ دهم؛ محیط زیست ۷ و ۲ دهم؛ لیبرال مردم ۷ و ۱ دهم؛ مرکز ۶ و ۶ دهم؛ دموکرات های سوئد ۵ و ۷ دهم؛ حزب چپ ۵ و ۶ دهم؛ دموکرات مسیحی ۵ و ۶ دهم؛ احزاب دیگر ۱ و ۴ دهم

آرای بلوک بورژوایی ۴۹ و ۲ دهم؛ آرای بلوک چپ ۴۳ و ۶ دهم؛ بر اساس این آمار، هیچ یک از دو بلوک راست و چپ به اکثریت دست نیافته اند. بنابراین، بلوک راست دولتی اقلیت تشکیل خواهد داد.

کرسی های بلوک بورژوایی ۱۷۳؛ کرسی های بلوک چپ ۱۵۶ و کرسی های حزب دموکرات های سوئد ۲۰ است.

بدین ترتیب، بار دیگر حزب سوسیال دموکرات که نزدیک به ۸۰ سال بر صحنه سیاسی سوئد حاکمیت داشته، با این انتخابات شکستی بزرگ متحمل شد. حزب سوسیال دموکرات‌، در انتخابات سراسری سال ۲۰۰۶ نیز با کسب بیش از ۳۵ درصد آرا از ائتلاف راست شکست خورده بود، این بار تنها ۳۰ و 9 دهم درصد رای آورد. این روند نشان می دهد که به معنای واقعی عمر دولت رفاه در سوئد نیز به پایا رسیده است.

بی شک با ورود حزب دمکرات های سوئد به پارلمان، هر دو بلوک راست و چپ پارلمان را دچار مشکل خواهد کرد. دولتی همه که به رهبری حزب مدرات تشکل خواهد شد یک دولت ضعیف اقلیت خواهد بود. باید دید که ائتلاف راست با این حزب فاشیستی چه رابطه ای خواهد داشت؟

در هر صورت چهار سال آینده برای کارگران، جوانان، زنان، بازنشستگان، بیماران و پناهندگان سخت تر از گذشته خواهد شد. ادامه سیاست های اقتصادی نئولیبرالیستی و بحران جدید سرمایه داری که هم اکنون در اروپا و آمریکا آغاز شده تاثیر خود را بر سوئد نیز خواهد گذاشت و فشار بیش تری به نیروی کار خواهد آورد. خارجیان و به ویژه متقاضیان پناهندگی نیز با مشکلات و موانع زیادی مواجه خواهند شد.

 

جیمی اوکه سون، رهبر حزب دموکرات های سوئد که  توانسته است ۵ و ۸ دهم درصد آرا را به دست آورد، در سخن رانی خود در محل گردهم آیی اعضاء و هواداران حزب شان، بر پیروزی این حزب و نقش تعیین کننده ای که می  تواند در پارلمان داشته باشد تاکید کرد. او گفت که حزب دموکرات های سوئد می تواند در چهارسال آینده، نظرات و سیاست های خود را پیش ببرد و در حیات سیاسی سوئد، نقشی مهم بازی کند.

 

لارش اولی، رهبر حزب چپ در سخن رانی خود در مرکز انتخاباتی حزب، ضمن تشکر از همکاران خود، با اشاره به ورود حزب دموکرات های سوئد به پارلمان، تاکید کرد که شرایطی جدی به وجود آمده است؛ و سوئد با ورود یک حزب راست گرای افراطی با نظرات نژادپرستانه به پارلمان، از وزش باد راست گرایی اروپا آسیب دیده است. او گفت که اینک باید مبارزه علیه نژادپرستی را افزایش داد و هیچ کس بیش از اعضای حزب چپ، این مبارزه را به پیش نمی برند.

 

پیتر اریکسون، یکی از دو سخن گوی حزب محیط زیست در سخن رانی خود در مرکز انتخاباتی این حزب، ضمن تشکر از همکاران خود از ورود حزب دموکرات های سوئد به پارلمان اظهار نگرانی کرد. او گفت متاسف است که یک حزب خارجی ستیز وارد پارلمان سوئد می شود. او افزود که بسیار خوب بود اگر می توانستیم بگوییم که سوئد چنین حزبی را ندارد و ما یکی از آن کشورهای اروپایی که خارجی ستیزی در آن ها رشد می کند، نیستیم.

 

فردریک راین فلدت، رهبر حزب مودرات در سخن رانی خود در برابر اعضا و هواداران حزب خود در مرکز انتخاباتی این حزب، ضمن اعلام پیروزی بلوک بورژوایی، تاکید کرد که بلوک بورژوایی با حزب دموکرات های سوئد همکاری نخواهند کرد. او اما گفت که آماده همکاری با حزب محیط زیست است. او در پاسخ به احزاب اپوزیسیون که به گفته او به تغییر در حیات سیاسی سوئد باور ندارند گفت که در انتخابات ۲۰۰۲، آرای حزب مودرات نزدیک ۲۵ درصد کم تر از حزب سوسیال دموکرات بود، اما امروز اختلاف این دو حزب به تنها یک درصد رسیده است.

 

مونا سالین، رهبر حزب سوسیال دموکرات در سخن رانی خود در برابر اعضا و  هواداران حزب اش در مرکز انتخاباتی این حزب، از ورود حزب دموکرات های سوئد به پارلمان، اظهار تاسف عمیق کرد. او هم چنین برای تشکیل دولتی در اقلیت و آینده سیاسی سوئد نیز ابراز نگرانی کرد. او گفت که سوئد اینک در وضعیتی غیرعادی قرار گرفته است و تشکیل دولت و رسیدن به یک اکثریت به عهده فردریک راین فلدت است. او تاکید کرد که حزب سوسیال دموکرات از ایده آل های خود کوتاه نخواهد آمد و به مبارزه  خود ادامه خواهد داد. او گفت که به باخت خود اعتراف می کند و ضمن بسیار جدی خواندن شرایط، بر ادامه مبارزه شان تاکید کرد. او گفت که این پایان نیست، بلکه یک  آغاز است. 

 

به دلیل این که هیچ کدام از بلوک راست و چپ آرای لازم را کسب نکرده اند احتمالا، انتخاب نخست وزیر با مشکلاتی روبرو خواهد شد. اگر به هر دلیلی نمایندگان پارلمان با نخست وزیر پیشنهادی رییس پارلمان مخالفت کنند، او بر اساس قانون اساسی کشور می تواند تا سه بار نامزدهای دیگری را معرفی کند و در صورت رد هر سه پیشنهاد او، انتخابات مجدد صورت خواهد گرفت. این انتخابات نباید بیش از ۳ ماه پس از برگزاری انتخابات امروز باشد.

بدین ترتیب، شکست بلوک چپ در دو دوره اخیر انتخابات سوئد، به سادگی نشان می دهد که عمر رفرمیسم و سندیکالیسم نیز در درون طبقه کارگر سوئد به سر رسیده است. بنابراین، شکست بلوک چپ، در عین حال شکست فدراسیون سراسری کارگران سوئد «ال او» را نیز به نمایش می گذارد.

اما باید دید که گرایش رادیکال و سوسیالیستی طبقه کارگر سوئد و عموما نیروهای چپ و کمونیست این کشور، چگونه با شرایط جدید برخوردار خواهند کرد و چه آرایش سیاسی جدیدی با توجه به شرایط موجود به خود خواهند داد. در هر صورت شرایط سختی در پیش است و راه مقابله با این شرایط نیز جز تشدید مبارزه طبقاتی با نقد رفرمیسم و سندیکالیسم و روی آوری به مبارزه پیگیر علیه سیستم سرمایه داری با افق و چشم انداز کمونیستی و رجوع مستقیم به آموزه های مارکس، راه حل دیگری ندارد.

بهرام رحمانی

bamdadpress@ownit.nu

 

یک شنبه بیست و هشتم شهریور 1389 - نوزدهم سپتامبر 2010

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بهرام رحماني:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.