شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

پنجاه نظامی تاجیک در 'حمله اسلامگرایان' کشته و ناپدید شدند

بی بی سی

در حمله به یک ستون نظامی تاجیکستان دست کم پنجاه نفر کشته و ناپدید و شماری زخمی شده اند.


روز دوشنبه، 29 شهریور (20 سپتامبر) به نقل از منابع نظامی تاجیکستان گزارش شد که در حمله مهاجمان مسلح به یک ستون نظامی بیست و پنج نفر کشته و دست کم بیست و پنج تن دیگر ناپدید و تعدادی دیگر هم زخمی شده اند که حال بعضی از آنها وخیم گزارش شده است.


فریدون محمد علی اف، سخنگوی وزارت دفاع تاجیکستان، گفته است که روز یکشنبه یک ستون نظامی که عازم منطقه دره کمرآب، وادی رشت، واقع در حدود دویست کیلومتری دوشنبه پایتخت بود که هدف حمله غافلگیرانه مهاجمان مسلح وابسته به گروه های اسلامگرا قرار گرفت.


سخنگوی وزارت دفاع تاجیکستان گفته است که مهاجمان به انواع اسلحه مسلح بودند.


هفت تن از افسران وزارت دفاع و نفرات گارد ملی تاجیکستان از جمله کشته شدگان این حمله گزارش شده اند.


به گزارش بخش فارسی بی بی سی در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، یک مقام بلند پایه نظامی گفته است که از سرنوشت بیست و پنج تن کسانی که ناپدید شده اند اطلاعی در دست نیست اما بعید به نظر نمی رسدکه شماری از آنان در روزدخانه سارباغ دره کمرآب، که دارای جریان آب سریع است، غرق شده باشند.


این مقام نظامی گفته است که تنها پانزده تن از نفرات این ستون نظامی از حمله غافلگیرانه مهاجمان مسلح جان سالم به در برده اند و احتمال گروگان گرفته شدن تعدادی از نفرات نظامی منتفی نیست.


وی گفته است که اجساد کشته شدگان و همچنین زخمی های این حمله با هلی کوپتر به دوشنبه، پایتخت، انتقال یافته است.


حمله "اسلامگرایان مسلح"


پیشتر، سخنگوی وزارت دفاع تاجیکستان گفته بود که در حمله روز یکشنبه، "مزدوران مسلح از جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری اسلامی پاکستان" و همچنین جمهوری چچن شرکت داشتند و آنان را متهم کرد که هدف "تبدیل تاجیکستان به صحنه جنگ فئودالی تحت پوشش دین مقدس اسلام" را دنبال می کنند.


به گفته منابع دولتی، هدایت این عملیات را ملا عبدالله و علی بیدک، از فرماندهان گروه های تندرو اسلامگرا بر عهده داشته اند.


در جنگ داخلی تاجیکستان در دهه 1990، ملا عبدالله از رهبان گروه های اسلامگرای مسلح بود که توافقنامه صلح با دولت را مورد قبول قرار نداد اما از سرنوشت و محل احتمالی سکونت و فعالیت او اطلاع دقیقی در دست نیست..


همزمان، عالم عادل اف، از فرماندهان سابق مخالفان مسلح دولت که در ناحیه رشت سکونت دارد، در مورد دست داشتن علی بیدک در عملیات روز یکشنبه به گزارشگر بخش فارسی بی بی سی در دوشنبه گفت که "علی بیدک تا چند روز پیش با ما بود، اما بعد از بازداشت بردارش - حسن الدین دولت اف - در دوشنبه، از بیم بازداشت خود، این محل را ترک کرده است."


حسن الدین دولت اف، از فعالان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان و عضو مجلس محلی ناحیه رشت، روز 10 سپتامبر توسط نیروهای دولتی بازداشت شد هر چند اتهامات او اعلام نشده است.


جنگ داخلی تاجیکستان کوتاه مدتی پس از کسب استقلال از شوروی در اوایل دهه 1990 آغاز شد و خسارات و تلفات گسترده ای را به این کشور وارد کرد.


جنگ داخلی سرانجام با توافق صلح بین اسلامگرایان و گروه های دولتی به رهبری امامعلی رحمان، رئیس جمهوری، خاتمه یافت اما منابع دولتی گفته اند که برخی از اسلامگرایان با تشکیل گروه های زیرزمینی، همچنان به فعالیت تبلیغاتی، توطئه و اقدامات مسلحانه علیه این کشور ادامه می دهند.


فعالیت علیه نظام سیاسی


دولت تاجیکستان این گروه ها را به ارتباط با تندروهای اسلامگرا در منطقه متهم کرده و آنها را تهدیدی جدی علیه آزادی های مدنی و نظام سکولار در این کشور دانسته است.


حمله روز یکشنبه در حالی گزارش می شود که در هفته های اخیر، گزارش هایی از یک رشته عملیات خرابکاری در تاجیکستان گزارش شده و اخیرا نیز بیست و پنج زندانی، که از مخالفان دولت و وابسته به گروه های تندرو اسلامگرا معرفی شده اند، از یکی از بازداشتگاه های امنیتی این کشور گریختند.


تا کنون دستگیری مجدد هفت تن از زندانیان فراری گزارش شده است و منابع رسمی گفته اند که ستون نظامی که هدف حمله غافلگیرانه قرار گرفت به منظور جستجو برای یافتن سایر فراریان به این منطقه اعزام شده بود.


همچنین، چندی پیش خبر بمب گذاری در یک پاسگاه پلیس در شهر خجند، در شمال تاجیکستان، انتشار یافت که چند کشته و زخمی برجای گذاشت که دولت تاجیکستان گروه موسوم به حرکت اسلامی ازبکستان را مسئول آن معرفی کرده است.


چند روز پس از این حمله، انفجار دیگری در یک کلوب شبانه در شهر دوشنبه، پایتخت، چند زخمی بر جای گذاشت و مقامات دولتی گروه های تندرو اسلامگرا را مسئول این حمله معرفی کردند.


به گزارش دفتر بی بی سی در دوشنبه، شاهدان عینی گفته اند که از ظهر روز یکشنبه، رفت و آمد به منطقه دره کمرآب قطع شده و واحدهای نظامی به منطقه اعزام شده اند.


همچنین، از ساعات اولیه بامداد روز دوشنبه، چند فروند هلی کوپتر نظامی بر فراز دوشنبه، پایتخت، به پرواز در آمدند.

منبع: بی‌بی‌سی: 29 شهریور 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:

Error in query: SELECT * FROM maghaleh WHERE nevisandeh = ' بی بی سی' AND onvan != 'پنجاه نظامی تاجیک در 'حمله اسلامگرایان' کشته و ناپدید شدند' AND nevisandeh != '- - -' AND kategori != 'ثبت آزمایشی' ORDER BY timestamp DESC. You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'حمله اسلامگرایان' کش' at line 1