شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اوباما: اقدام نظامی علیه ایران ایده آل نیست

بی بی سی

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا می گوید که دستیابی ایران به سلاح اتمی یک "مشکل واقعی" است اما او تصور نمی کند که اقدام نظامی توسط اسرائیل یا آمریکا "راهی ایده آل" برای حل بحران باشد.


بنا به گزارش ها آقای اوباما روز دوشنبه 20 سپتامبر در نشستی غیررسمی اظهار نظر می کرد.


او گفت: "ما همچنان درها را به روی راه های دیپلماتیک برای حل این موضوع باز می بینیم."


آقای اوباما افزود: "فکر نمی کنیم که جنگ میان اسرائیل و ایران یا گزینه های نظامی راهی ایده آل برای حل این مساله باشد. اما همه گزینه ها را همچنان حفظ می کنیم."


ایران تاکنون از قطعنامه های سازمان ملل برای تعلیق بخش های حساس برنامه اتمی اش که به ظن غرب دارای مقاصد نظامی است سرباز زده است، چرا که می گوید این برنامه کاملا صلح آمیز است.


یک روز پیشتر کالین پاول وزیر خارجه سابق آمریکا گفت که بعید می داند اسرائیل یا آمریکا در آینده نزدیک دست به حمله نظامی علیه ایران بزنند.


با این حال او، که در مصاحبه با شبکه ان بی سی آمریکا اظهار نظر می کرد، گفت که تحریم های بین المللی شاید هرگز در قانع کردن ایران به عقب نشینی از برنامه هسته ای اش موفق نباشد.


اخیرا آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، نسبت به هرگونه حمله نظامی به این کشور، هشدار داد و گفت که چنین جنگی از منطقه ایران فراتر خواهد رفت.


بعد از او، سپاه پاسداران ایران با انتشار بیانیه ای اعلام آمادگی کرد که منافع "دشمنان" را در هر نقطه ای مورد حمله قرار دهد.


در بیانیه سپاه پاسداران - به تاریخ ۲۸ مرداد (۱۹ اوت) - با اشاره به اظهارات آقای خامنه ای آمده بود که سپاه "می تواند هر گونه تهدید عملی و حماقت احتمالی دشمنان بزرگ و کوچک را با پاسخ قاطع و جدی" رو به رو کند.


آقای خامنه ای درباره احتمال جنگ گفته بود: "بعید است آنها این حماقت را انجام دهند، اما همه بدانند اگر این تهدید عملی شود میدان مقابله ملت ایران فقط منطقه ما نخواهد بود، بلکه این مقابله، میدان گسترده تری خواهد داشت."


مقام های ارشد نظامی و غیرنظامی آمریکا بارها گفته اند که استفاده از قوه قهریه برای ضربه زدن به تاسیسات اتمی ایران یکی از گزینه ها است، اما اظهار امیدواری می کنند که هرگز نیازی به این گزینه نباشد.


از جمله مایک مولن رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اخیرا هشدار داد که حمله به ایران می تواند "پیامدهای ناخواسته ای داشته باشد. که پیش بینی آنها در این بخش شدیدا بی ثبات جهان مشکل است."


با این حال او تاکید کرده بود که حمله نظامی گزینه ای مهم است و باید به خوبی درک شود که وجود دارد.


نمایندگی ایران در سازمان ملل طی نامه هایی به دبیر کل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت، اظهارات آقای مولن و سایر مقام های آمریکایی را به عنوان تهدید ایران به استفاده از نیروی نظامی تعبیر کرده و از آن شکایت کرده اند.

منبع: بی بی سی: 29 شهریور 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.